Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita duduluta's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2009
    Postari in forum
    4
    Buna tuturor!Copilul meu are 3 ani si abia am iesit cu el din spital(inca am tratament la domiciliu).Sunt disperata cate antibiotice au putut sa-i dea.Diagnosticul a fost: amigdalita pultacee si pneumonie acuta,ca dupa 3 zile de penicilina,gentamicina si oxacilina sa-l gaseasca cu bronsita acuta.Acum face cefort la 12 ore si multe siropele....mi-a trecut pe reteta si inhalatii cu nebulizatorul.Nu l-am folosit niciodata si nici nu stiu nimic despre el ;daca stie cineva cat de benefic e,sau nu, si daca merita sa-l achizitionez as aprecia orice sfat si parere din partea d-vstra.Cit de bun e Luivac pt imunitate sau ce crede-ti ca ar fi mai bun pt el tinand cont ca orice boala ar avea ajunge la complicatii si-i trece cu cel mai dur tratament? Multumesc!

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    buna seara si multa sanatate puiutului !

daca e vb de aparatul de aerosoli , eu stiu ca face foarte bine
    eu am achizitionat unul , la 250 de roni si sint foarte multumita de el
    baiatul meu a facut bronsilita cind avea 7 luni , si atunci l-am folosit dupa ce ne-am externat la cerere

mai multe nu stiu ce sa zic , eventual mai asteptati parerea altor fete

n buna !

Floricica Avansata ioa brasov's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Buna!Si eu am cumparat un aparat cu aerosoli si mi-a prins foarte bine.Se foloseste foarte usor!In functie de substanta prescrisa pentru aerosoli,efectul este in general de dilatare(decongestionare) a cailor respiratorii ,pentru ca puiul tau sa respire cu usurinta.
    Poate ca o sa fie un pic dificil sa il pacalesti sa stea cu masca aceea pe fata,insa sunt sigura ca poti.Eu ma jucam cu Rares de-a pilotii de avion.Stiu ca se gasesc masti pentru aparat si cu diverse personaje de desene dar nu stiu exact unde.

Va doresc multa sanatate!

Membru inregistrat la
    28.07.2009
    Postari in forum
    4
    Buna seara si multumesc ca mi-ati raspuns!
    As vrea sa stiu daca merita achizitionarea acestui aparat.Este destul de scump ,acum e 350 roni si nu am idee daca o sa-l mai folosesc pe viitor.Astazi,multumesc lui D-zeu,mi-a imprumutat aparatul o cunostinta si am reusit sa-i fac tratamentul cu aerosoli.
    E adevarat ca in caz de raguseala,rosu in git,tuse....folosind aparatul cu aerosolii(nebulizator),inca din prima faza ,scapi de antibiotice??

Membru inregistrat la
    28.07.2009
    Postari in forum
    4
    Buna seara si multumesc ca mi-ati raspuns!
    Astazi am facut rost de un aparat de la o cunostinta si am reusit sa-i fac tratamentul.E super ideea cu piloti!
    Este adevarat ca in momentul in care copilul raceste,tuseste,are rosu in git...folosind aparatul scapi de antibiotice??
    Aparatul este destul de scump,350 roni,si nu stiu daca merita achizitionarea acestuia si cit de eficient si util imi va fi.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Buna!Scuze de intarziere dar am avut cateva zile pline si nu prea am avut timp de net!
    Eu sunt de parere ca este o investitie buna dar daca tu crezi ca poti sa mai imprumuti aparatul de la prietena ta de cateva ori pana treci hopul,poti sa mai amani un pic achizitionarea aparatului si sa dea D-zeu sa nu mai fie nevoie sa il cumperi niciodata.Nu stiu daca este indicat sa il folosesti cand consideri tu de cuviinta,cred ca mai bine este sa il folosesti la recomandarea medicului,asta apropo de rosu in gat si toate celelalte.Eu stiu ca in functie de afectiunese recomanda diferite medicamente pentru aparatul cu aerosoli,chiar daca eu am auzit mamici care il folsesc cu ser fiziologic pentru a desfunda nasucul copiilor.Cum am mai spus nu cred ca este ok,dar asta este doar parerea mea si sper sa nu supar pe nimeni.De ex.eu l-am folosit de doua ori cu Ventolin iar a treia oara cand Rares a fost racit dr.ne-a spus ca nu este cazul sa-i facem aerosoli,ca siropul Ventolin administrat oral este suficient.
    Sper ca nu te-am obosit,multa sanatate,noapte buna!

Membru inregistrat la
    28.07.2009
    Postari in forum
    4
    Cred ca ai dreptate in tot ceea ce ai spus.O sa astept..poate nu v-oi mai avea nevoie de nebulizator si daca da,abia atunci o sa ma gandesc serios la achizitionarea acestuia.Acum,sincer,oricum nu am bani,ca m-a costat enorm medicatia lui Darius ,plus medici...cred ca stii despre ce vorbesc.Multe salutari si sanatate!

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.584
    e bine de avut in casa!sunt si mai ieftine,daca nu reusesti sa-i faci cand e treaz copilul,ii poti face in somn

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Dupa cum am mai spus este un lucru binvenit in casa,este bine sa il ai la indemana daca Doamne Fereste ai nevoie de el,mai bine sa il ai decat sa cauti atunci ceva potrivit si pentru bebeu si pentru buzunar,Insa ,cum am spus ,daca acum ai de unde sa il imprumuti fara probleme,mai bine mai asteapta ,sunt sigura ca gasesti ceva mai bun de facut cu banii.Poate dupa ce Darius se face bine si o sa ai ceva banuti in plus sa te gandesti totusi sa iti cumperi si un aparat de aerosoli.Deasemenea poti sa ceri parerea unui medic,chiar data viitoare cand mergi la control cu Darius poti sa intrebi doctorul daca este cazul sa-ti achizitonezi un astfel de aparat,vezi ce spune .Noi multumesc Lui D-zeu nu l-am folosit de mult si sper sa nu mai fie cazul vreodata.

Apropo de facut sedintele de aerosoli in somn,cred ca depinde foarte mult de copil.Poate cand este mititel poti sa ii faci in somn insa mai mare fiind nu cred ca as putea,tinand cont totusi ca aparatul face un pic de zgomot,cred ca in functie de aparat poate face chiar mai mult zgomot,iar ai mei s-ar trezi cu siguranta.

Tinand cont ca Darius este deja marisor cred ca mai degraba ar intelege cu vorba buna decat sa risti sa ii faci sedinta de aerosoli in somn si sa se trezeasca sa se sperie,apoi nu cred sa il mai pacalesti nicicum.Astea sunt doar parerile mele,sper sa nu ofensez pe nimeni,sa ne auzim cu bine,multa sanatate va doresc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari