Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita eugenia-cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.02.2007
    Postari in forum
    15
    Am un baiat de 2ani si1 luna, din 7 februarie l-am inscris la cresa(de stat)si nici acum nu s-a acomodat acolo, plange in fiecare zi cand trebuie sa-l las si cand merg sa-l iau la 4 tot plangand il gasesc de cele mai multe ori, problema majora cu el e mancarea, refuza sa manance desi acasa mananca(nu extraordinar de mult si nu chiar orice),miercurea trecuta m-a chemat directoarea cresei sa-mi spuna ca nu mananca acolo si concluzionand ca e un copil cu probleme mi-a sugerat sa nu-l mai aduc la cresa.Trebuie sa va spun ca inainte de a-l duce la cresa am luat o femeie cu care nu s-a acomodat, tot asa nu vroia sa manance cu ea nimic, mai adaug ca pana la 1 an si 10 luni nu a stat decat cu mine, nu l-am lasat nici macar o ora cu altcineva.A mai patit cineva asa, nu stiu ce sa fac, sa-l mai duc la cresa sau nu(merg de o luna la servici)?

ange-1975
    Guest
    EUGENIA ,DRAGA si eu sunt tare stresata de acest lucru eu inca nu am dus-o la cresa dar intentioonez,si tot vb cu mamici mi-am dat seama ca nu e prea bine la cresa dar nu stiu ce putem face?Nici a mea nu e prea prietenoasa si nici mancacioasa.Si mi-e teama ca o sa am serios de suferit.OFF.

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    eu cu caminul am avut aceeasi problema.eu am stat cu necdet pina acum acasa,nu a stat cu el nimeni altcineva -nu a avut cine-si din ianuarie l-am inscris la camin.l-am dus si la fel am patit si eu,nu maninca nimic acolo-am vazut cu ochii mei acest lucru cu toate ca mie mi se spunea ca el maninca tot-si am fost foarte nemultumita de problemele care erau-curatenie,atentia pentru copii care lipsea,educatie si multe altele.asa ca de cind l-am inscris a slabit 2 kg la camin si a fost bolnav tot timpul-am ajuns sa facem injectii toti 3 de la raceala pe care am luat-o de la el.concluzie--nici eu nu l-am mai dus la camin si nu stiu ce sa fac,ca nu vreau sa-l duc si sa-l imbolnavesc acolo.acum stam acasa--de cind sta acasa nu s-a mai imbolnavit deloc si necdet maninca la fel cum minca inainte.eu una nu stiu ce sfat sa va dau,dar daca ar fi sa o iau de la capat eu nu l-as mai duce deloc la camin pentru nimic in lume!!!

Floricica Novice anna30baby's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2006
    Postari in forum
    449
    Sunt de acord cu tine.Eu am fost si am vizitat toate gradinitele si caminele de prin jur si am ramas foarte dezamagita.Am discutat mult si cu alte mamici si am ajuns la concluzia ca mai bine asteptam si nu il dam inca.Majoritatea au patit cu copii ce ai patit tu cu Necdet.

Floricica Novice pintilie gabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.02.2007
    Postari in forum
    477
    si atunci ce-i de facut?? eu nu imi permit sa-i iau o bona!!aveti alte idei?

Floricica Novice anna30baby's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2006
    Postari in forum
    449
    Eu mi/am spus doar parerea.Eu stau acasa cu copilul pentru ca vine in curand un alt bebe si intru iar in cei 2 ani de ingrijire copil.Dar si daca nu eram insarcinata mai stateam acasa inca un an.Salariul castigat de mine s/ar fi dus pe o bona sau pe o gradinita particulara (acolo unde stii ca se ocupa mai bine de copii).Fiecare isi cunoaste problemele si imi dau seama ca sunt parinti care nu au incotro si trebuie sa/si dea copilul la camin.Pana la urma fiecare face cum crede si bineinteles cum poate.

Floricica Nou Venita merisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    7
    Nu cred ca e cazul sa generalizam si sa descurajam mamicile care nu au incercat.
    Si eu l-am dus pe Mtei la cresa de la 2 ani si pot sa zic ca sunt foarte multumita, exceptand mici probleme. Manaca, doarme, vorbeste foarte bine , are un bogat repertoriu de cantecele si poezii.Bine-nteles nu lipsesc racelile, dar, dupa cum spunea un medic tot pe-aici, a renunta a-l duce nu e decat o aminare.
    Prin urmare, fiecare copil se comporta diferit si "recomandarile" pe care le-am primit eu ianinte despre aceeasi cresa nu au fost incurajatoare.
    Deci.. incercati, si nu va dati batute de la primul obstacol.Trec cateva luni pina se acomodeaza.Decat in fata televizorului toata ziua cu o bona care se uita la telenovele, mai bine printre alti copii, cu un program bine-stabilit de masa, de somn, de joaca.
    Curaj!

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Este drept merisor , ceea ce zici, dar sunt la multe gradinite, unde personalul lasa de dorit!

Si eu ma gandeam , sa-mi duc fetita atunci cand este timpul doar la program de 4 ore, caci nu prea mai sunt crese.Cresa care este langa mine, nici macar nu te lasa personalul sa vezi cum este in interior si cum au amenajat!Ceea ce este cam absurd!
    Alta cresa este cam destul de departe, si atunci cu siguranta o vom da la 4 ore.

Floricica Nou Venita alexia-elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2007
    Postari in forum
    6
    buna!si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine nici eu nu imi pot permite o bona si in plus fetita mea care are 1 10 luni nu a stat cu nimeni altcineva niciodata.nici nu vreau sa ma gandesc ce voi face cand voi fi nevoita sa o duc la cresa. va pupam mamica mary si fetita alexia

Floricica Nou Venita anca_georgescu_b's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2006
    Postari in forum
    17
    Buna, fetita mea are 2 ani si 3 luni si merge la o cresa particulara din Cta de 2 luni. Pana sa mearga la cresa a stat numai cu mine si sotul meu, fara bunici si alte ajutoare. Datorita firii ei foarte independente si personalitatii care de multe ori "imi da de furca"- ambitioasa..., s-a adaptat din prima zi, nu a plans niciodata, mananca din prima zi singura la masa, nu accepta sa-i dea numeni cu lingura, desi acasa o hraneam f greu. Numai efecte pozitive am vazut la ea, o gasesc la ora 5 cand o iau cu zambetul pe buze. Din prima zi am lasat-o pana la 5, ea fiind cea care nu voia sa plece acasa!!!
    Eu am vrut sa incerc varianta cresa si daca erau cumva probleme de acomodare incercam varianta cu bona care nu mi se pare buna, dar la nevoie....
    Sunt o mamica fericita ca aceasta etapa din cresterea copilului a fost depasita cu bine si le incurajez pe celelalte mamici sa faca asa cum le dicteaza inima cu, copiii lor! Cred ca orice copil poate fi corectat, cu vointa si perseverenta, pentru ca fiecare copil are si "bune si rele'.

Floricica Nou Venita eugenia-cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.02.2007
    Postari in forum
    15
    Mamicilor, eu nu vreau sa descurajez pe nimeni in leg. cu mersul la cresa,adaptarea copilului e legata de felul lui de a fi si de cresa unde merge, asta e parerea mea, dupa cum a spu Anca G , ea a dus fetita la o cresa particulara, unde, probabil, atentia educatoarelor si a ingrijitoarelor e mai mare, al meu merge la o cresa de stat(aceasta fiind singura din oras, aici neexistand nici o cresa sau gradinita particulara)si perioada de acomodare e mai mare la el,pot sa va spun ca sunt 2 zile in care copilul meu nu a mai plans cand l-am lasat si nici cand l-am luat si in care a si mancat .Eu va multumesc pt. pareri si va doresc toate cele bune!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari