Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    Exista vreo regula in mobilarea camerei copilului? Exista un anumit standard?

a
    a este offline.
    Floricica Nou Venita a's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2005
    Postari in forum
    5
    Nu stiu cum gandesc altii, insa parerea mea e ca, camera copilului trebuie sa fie exact asta : a copilului. Un spatiu aerisit si prietenos, decorat in culori deschise si linistitoare si fara nici un obiect "de adulti" in jur. Stiu ca adesea spatiul este o problema, insa cred ca trebuie sa facem un efort pentru copil si sa-i creem un spatiu cat de prietenos si, de ce nu magic, pe cat putem.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    V-ati gandit vre-odata ce influente are camera copilul in formarera perosnalitatii lui? Eu nu, pana in acest moment. Presupun ca e un lucru mult prea obisnuit sa il ridicam la nivelul la care sa conteze. Si totusi, camera lui este locul in care sta linistit in pat pana trece in lumea viselor, obiectele din acest loc sunt ultimele lucruri pe care le vede in fiecare zi, ani de-a randul. Aici se joaca cu jucariile preferate si - uneori - aici ramane cand este pedepsit. Acestea ii pot produce o stare de liniste si siguranta sau - dimpotriva - una de irascibilitate si nemultumire.
    Eu personal cred ca este foarte importanta amenajarea acestei camere pentru o dezvoltare armonioasa a copilului nostru.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    O data cu inaintarea in varsta se dezvolta si personalitatea copilului, astfel ne vedem nevoiti sa schimbam mobilierul sau zugraveala camerei copilului cand acesta trece intr-o alta etapa,iar schimbarea aceasta este foarte costisitoare. Eu, din lipsa de bani,am mobilat camera copilului usor clasic, insa am adaugat o serie de "accesorii", o multitudine de culori, ii postez plansele pe perete, facem impreuna tot felul de decoratiuni, samd. Deci cu bani putini poti crea mica lume a copilului tau, insa asta doar cu ajutorul lui. Iar cand se va mari inlocuim vechile accesorii cu unele noi. Sper sa va fie de folos experienta mea si sa va cresteti copiii in armonie.

Floricica Nou Venita angelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2005
    Postari in forum
    25
    lipsa banilor este o problema pt cei care au un salariu decent, precum este familia mea, dar cu ajutorul lui Dumnezeu si a parintilor, prietenilor, am reusit sa aranjam un spatiu modest, luminos, curat si armonios pt micuta noastra. micile accesorii au existat de la bun inceput, dar ele s-au schimbat cu timpul in cele 11 luni de cand minunea a intrat in viata noastra. nu am experienta, dar instinctul si bunul simt m-au inspirat si, astfel am constatat ca micuta se simte minunat, nu este "aglomerata" de mobila si nici jucarii prea multe, dar toate ii aduc bucurie si un strop de cunoastere. medicul pediatru de cate ori ne-a vizitat s-a arat incatat de mediul in care se dezvolta copilul si de ingrijirea pe care i-o acordam si ne-a marturisit ca si-ar dori sa aibe si alti parinti cu copii ca noi. :) m-am bucurat sincer, pt ca stradaniile noastre sunt bune pt o copilarie frumoasa pe care ne-o dorim pt angelina. oricum, pe masura ce inainteaza in varsta alte schimbari vor avea loc si deja ne gandim la un nou mobilier. trebuie sa spun ca pragurile de la camere au disparut si de altfel toate obiectele care puteau deveni un pericol pt nastrusnica fiinta dornica de cunoastere si atingere. pare saraca casa, dar nu asta este preocuparea noastra. ci faptul ca copilul meu rade din toata inima si la 10-11 luni ea face pasi destul de siguri si ii turuie gurita toata ziua intr-un camin decent si curat. sanatate multa copiilor vostrii si sa va bucurati de ei.

Floricica Nou Venita alina05's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2005
    Postari in forum
    38
    Camera copilului trebuie amenajata si mobilata astfel incat sa se creeze mult spatiu. Copilul trebuie sa aiba loc de joaca si nu sa se loveasca mereu in mobila. Dupa parerea mea, culorile nu ar trebui sa fie foarte vii, ci pastelate.

sttel69@yahoo.com
    Guest
    Eu cred ca atunci cand copilul este mic si este intr-o continua miscare si cunoastere camera trebuie sa fie aerisita,libera adecvata varstei.Atunci cand va fi la scoala aceasta camera trebuie modificata pt. ai oferii toate conditiile:un mobilier adecvat cu birou,un calculator etc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari