Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Stiu ca e nevoie de ele cu toate ca incerc sa stau cat mai mult departe de ele.Insa in unele cazuri trebuie sa apelam la ele neaparat si ma intreb voi ce medicamente folositi pt cei mici?Am citit chhiar aici pe forum ca unele folosesc fenobarbital pt febra ,m-am cam ingrozit stiind ca e un medicament f puternic si chiar a doua zi Tia mi-a facut febra destul de mare de la canini cred.Nici nu stiam ce sa fac dar stiu ca medicam de aici pt febra si dureri sunt pe baza de ibuprofen si am folosit motrin-copii si febra i-a saczut intr-o ora si era iar plina de viata si vioaie.Putem povesti aici despre orice alte medicamente folosite pt bebe chiar daca aveti pareri bune sau rele despre ele.Importanta e experienta

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    Adela eu am folosit fenobarbital dar la indicatia medicului.la noi si in urgenta se administreaza fenobarbital la copiii cu febra mare.intr-adevar este f puternic dar previne aparitia convulsiilor.

Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    si la noi sunt multe medicamente pt febra bazate pe ibuprofen:nurofen,ibugestic.si cred ca mai sunt.dar de nurofen am auzit ca nu este prea bun pt stomac.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Te-ai gandit bine sa deschizi acest subiect.Eu i-am dat Efferalgan sirop si supozitor cand i-am facut vaccinul.La recomandarea dr. i-am dat ca carbonic ptr. ca avea scaunele cam moi si e alimentat artificial plus ca mananca f repede cateodata si inghite mult aer cu toate ca am folosit biberoane Avent care cica reduc colicile.Si am mai folosit Smecta.Mai am in casa Novocalmin si Paracetamol supozitoare si din alea cu glicerina ptr. constipatie.Ptr.colici ii dau Bonnisan (care este ulei de marar +extracte de diferite plante).

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Noi aam foslosit o vreme supozitoare de paracetamol, pentru febra, ca alea mi se pareau mai usor de administrat pentru copil mic (mai ales ca la vaccinul de la 2 luni a facut o febra...)

Noi am ajuns de am luat de citeva ori si antibiotic, asta e, a fost nevoie, dar nu abuzam de el.
    IAr acum, pentru febra folosit siropele, mai ales Panadol (care e tot paracetamol).
    Si am avut o data toata familia diaree si llui i-am dat Loperamid pentru copii, sirop, Enzime pentru digesti Kreuzel, Enterol pentru tranzit (asta este naturist), altadata Eurespal pentru tusa.
    Avem in casa o droie, multe nefolosite si speram sa ramana asa.

Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    cand l-am nascut pe David dr. lui mi-a dat o lista de medicam pe care sa le am in casa:pt. febra,colici si foliculita.dar cu timpul am adunat atatea medicamente...am un sertar plin.am pt febra nurofen,novocalmin,pt. nas ser fiz,marimer,pivalone,pt. urechi am otocalm si pt. piele am asa de multe ca nici nu le mai stiu.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    eu nici nu prea am medicamente in casa. am doar motrinul acela de care v-am zis si mai am Tylenol pt raceli care este pt infants, bebe sub 2 ani. stiu ca pt colici era un medic f bun dar nu ii mai tin minte numele ceva de genul symaticon este o substanta dupa care va puteti uita in continutul medicamentului.

Floricica Nou Venita gabrielacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2007
    Postari in forum
    49
    eu nu prea am medicamente in casa,in cazuri extreme am farmacia in fata blocului care e deschisa nonstop.pt colici eu le-am dat bonissan si sab-simplex iar pt febra le pun un supozitor cu paracetamol si daca persista febra incep 3 zile cu siropel pe baza de ibuprofen(nurofen-baby),daca tot nu scapam de febra trecem pe antibiotic. pana acum am avut noroc nu prea a fost nevoie de antibiotic

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    de obicei nurefenul acela scade repede febra....chiar foarte repede

Floricica Debutanta laura81's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    Noi am folosit din cand in cand de la Nivea- Nivea baby,Nasen frei,ajuta la igiena nazala,nici nu stiu daca se incadreaza la medicamente.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Zice ca nurofenul da dureri de burta la copilasi.
    LA noi nu avea asa efect bun pentru scaderea febrei, asa ca folosim ori panadol sirop, ori supozitoare de paracetamol. Deci acelasi lucru, modalitati diferite de administrare.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari