Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Fetelot,am primit un sfat de la o prietena a carei fetitza s-a chinuit 3 luni jumate cu colicii sa folosesc marsupil..Ea mi-a spus ca a intrebat medicul si i-a zis ca nu-i nici o problema in a-l folsi,ca ii tine coloana dreapta si nu ii dauneaza daca are marimea potrivita!! Ea a tinut-o prin casa in marsupiu si se mai linistea iar pe ea nu o mai durea spatele si mainile de atata plimbat prin casa(ca si mine),plus ca avea cald la burtica si se linistea!!

Voi ce parere aveti?? Sa ii cumpar?? Voi l-ati folosit la 2-3 luni?? Ati intrebat careva medicul vostru daca dauneaza??

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    mie ginecologul mi-a zis ca pot sa il folosesc de la 6 sapt. asa am gasit si prin carti. dar eu abia pe la 3 luni l-am folosit dar f putin, cand ieseam putin sa cumpar ceva. dar nici atunci nu l-am lasat liber. il puneam in el, dar il tineam ca si cum il tineam in brate, luam marsupiul doar sa ma simt eu mai in siguranta.
    mie mi-a fost teama.

Floricica Senior mykyduta's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    4.132
    Si eu l-am folosit cam pe la 4-5 saptamani, dar foarte putin.
    Cred ca daca are suport bun pt caput nu e nici o problema, dar risti sa se invete in brate, bineinteles.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu nu l-am folosit in casa..decat cand mergeam afara si aveam ceva treaba si nu puteam sa iau carutul( cam pana la 4 luni)
    l-am folosit putin.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Si eu l-am folosit in jurul varstei de 5 luni, cand plecam putin cu el, ca sa nu iau carutul. Dar l-am folosit o perioada mica de timp, si, ca si tine, Bianca, il puneam in marsupiu dar il tineam si eu in brate... imi era asa sa-l las cu toata greutatea in marsupiu, dar nu cred ca ar fi fost o problema, dar simteam eu ca e mai protejat...

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Teoretic si mie imi este frica sa il folosesc de acum,abia maine face 2 luni insa deja nu mai pot dormi de spate ..s-a ingreunat si imi dau lacrimile de durere cand o tin mai mult de 20 minute dar altfel nu sta deloc.Am incercat toate metodele..s-o legan pe picioare pe o pernutza,se linisteste 10 min si iar incepe...
    Stiu ca o invat in brate dar ce sa fac?? Nu o pot lasa sa planga pana se ineaca? mai ales ca nu plange sa fie luata in brate ci din cauza colicilor..se zvarcoleste toata de durere si isi ridica piciorushele in sus...
    Marsupiul m-ar ajuta la spate,nu as mai avea toata greutatea pe spate si nici in maini..chiar daca o tin de funduletz nu am toata greutatea ei in maini si spate...offf..sa intreb si pediatra! Am fugit ca plangeeeeee !!!

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    Buna fetelor....eu am folosit de la 3 sapt. marsupiu...sunt de la chicco, care se regleaza in 3 pozitii, printre care si in pozitia culcat ptr. noi nascuti...ii sustine si capul.

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Anissia poti sa folosesti fara probleme marsupiul la varsta asta, mai ales daca are si suport pentru cap. O sa fie mult mai bine si pentru spatele tau si pentru micuta. Iar daca ei ii place nu e nici o problema. Multa sanatate va doresc si sa scape micuta de colici cat mai curand posibil.

Floricica Debutanta anamarianicola's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    669
    Anissia noi am folosit la greu inca de cind era de o luna Ilinca. Mai ales atunci pe la 1 luna adormea foarte bine in el atunci cind avea crizele de colici. o punea ta-su in marsupiu, o plimba prin casa si adormea imediat. Si noua ni s-a zis sa-l folosim fara grija si am scos-o si la plimbare in el. Acum mai putin ca vrea sa vada drumul si o scoatem in carut, dar cind era mica, ne-a fost de mare folos. Foloseste-l ca s-ar putea sa-ti adoarma mai bine acolo cind o doare burtica fiindca se incalzeste la pieptul tau.

Floricica Debutanta selena_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    eu am folosit de la 2 saptamani dar se regla si in pozitia culcat ,,asa l-am plimbat prin parc pana la o luna de cand am luat caruciorul ...acum il folosesc rar ,,cand mai ies prin jurul blocului dar ii place ,adoarme foarte repede,dar acum il tin normal ,,a trecut de la etapa culcat //

Floricica Cu Vechime digutix's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    5.303
    eu am fol marsupiul la fetita mea de la doua luni..ca na noi stam la etaju 4 si ii greu sa tot urci si cobori carutu
    acum il folosesc si la bebe2 de laa o luna...mie mi se pare mai practic decat carutu acum cat e mic...si fiind frig in marsupiu e mai caldurica
    eu am primit unu din america foarte bun si scie pe el ca ii bun pt bebe de la 3 kg in sus
    babutele cand ma vad pe strada zic ca i stic gatu ..bla bla blauri..dar nu cred
    eu zic ca si bebe se simte mai bine in el ca e cam ca in burtica..sta pe burica lu mama si simte balansum mersului...parerea me
    timotei e tare linistit in el si la fetita mea cand era bebe ii place mai mult ca n carut
    pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari