Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adelab's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    3
    Buna,

Ma numesc Adela si am un baietel se 16 luni Alfred.Noi stam in Spania si in august o sa mergem in Ro in vacanta.

Problema mea este ca Alfred mananca numai mancare din borcanele cumparate, nu ii place sa simta nimic in mancare, tr sa fie fina, fina. Cateaodata, cu greu mananca si din cea care ii fac eu dar cu mari riscuri de a vomita.Nu mananca nici biscuiti, nici paine, ce mai nimic care poate sa aiba bucatele.

As dori u ajutor, el mananca borcanele de la marca Hero baby, dar eu nu stiu daca sunt in Rom si nu as vrea sa aduc un porbagaj de mancare.

Daca ati putea sa imi spuneti ce marci de mancare sunt in R si mai ales care sunt mai bine pasate. Nestle nu ii place , nici Nutriben

si as vrea sa intreb daca sunt pettit suisse ,

Ultimul lucru: ce iaurturi imi recomandati pt el? mai ales cu bifidus daca este pt ca e constipat mai tot timpul, iaurt fara bucatele.

multumesc mult

cristina elena
    Guest
    Gasesti Hero baby, Hipp si altele, timp sa ai sa le cauti- gasesti orice marca.

Pettit suisse sunt biscuiti sau ce?

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    iaurt cu bifidus e actimel
    dar e de baut
    e si simplu si cu fructe
    cat despre mancare la borcanas nu stiu
    a mea a mancat numai mancare gatita in casa
    nu vreau sa te supar dar nu e cam mare sa manance doar mancare pasata
    a mea manaca cu bucati de la 7 luni
    ii place sa mestece
    mi se pare anormal ca la 1 an jumate sa-ti manance mancare pasata
    totusi se gasesc si la noi destule sortimente de mancare la borcan
    dar eu nu te pot ajuta la capitolul asta
    din vazute stiu ca sunt nestle, hame
    mai multe nu-mi vin in minte acum

Floricica Nou Venita adelab's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    3
    mutltumesc mult,
    vai, o sa va scriu altadata cat am de patimit cu mancarea cu Alfred, acum o sa ne imbracam samergem la plaja, stam in Valencia, alt truc pt ca Alfre sa aiba pofta de mancare, m=am saturat sa merg in fiecare dupamasa, da ce sa facem , sper sa ajute la ceva.
    Pettit sunt nuste iaurturi de la marca Danone, dar aici sunt multe firme care le fac. ceva gen iaurt cu branza dulce si smantana, natural sau de fructe. le spune pettit pt ca sunt in recipiente micute de 63 grame.
    Alfred ar putea manca 3 sau 4 odata, sper sa fie. e bine ca nu au decat 3.5 sau 2.7 de grasime.

Floricica Nou Venita matheo's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2006
    Postari in forum
    52
    gasesti orice in supermarketurile din romania.
    si noi papam mancare la borcanele, dar numai cand mami nu are timp sa ne faca papa in casa si de obicei numai pe cele cu fructe.
    si noi mancam pasat dar si biscuiti si iaurturi si fructe...
    fetita mea are 1 an si 3 luni.
    o sa renunte ei la pasat ca doar n-or sa le pasam pana la 18 ani!:))

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    gasesti si de la HIPP,si iaur ,danonino,nu ar fi o solutie?,e tot cu branza

Floricica Nou Venita dianablidaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2006
    Postari in forum
    161
    adelab stai linistita ca se gasesc de toate si la noi. acum nu stiu de calitate daca este la fel ca la voi.
    sanatate.

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    nici mie nu mi se pare normal ca la 16 luni sa manance pasat in felul acesta...nu ai incercat sa-l lasi nemancat? Si baiatul meu cel mare (are 6 ani) imi face figuri la masa, dar stie foarte bine ca daca nu mananca ce are in fata va manca aceeasi mancare si la masa viitoare. Copilul se educa de cand e nascut, ei stiu sa ne joace pe degete de cum se nasc, iar pt linistea noasta uneori apelam la anumite mancaruri mai putin sanatoase. Vedem ca reusim cu asta si continuam si mai tarziu vedem ca nu mai reusim sa-l dam pe drumul drept. In fata copilului trebuie sa ne impunem foarte mult chiar daca uneori nu ne place...Mama imi spune uneori ca sunt o mamica prea dura...
    Dar am 3 copii, cum ar fi sa ajung in stadiul ca fiecare sa ma joace cum vor si ma refer la ora de masa, eu nu vreau asta, asta nu-mi place, vreau sa mananc nu mai vreau sa mananc, din nefericire am vazut multe cazuri de genul asta. Raspunsul mamicilor este: nu vreau sa-mi supar copilul sau sa-l stresez. Sunt mamici ce devin sclavul copiilor...imi pare rau sa spun asta. Mai socant este cand am auzit azi ca o mamica pt asi adormi copilul trebe sa-l plimbe cu masina...si cum ajunge in fata usii se trezeste si urla...iar copilul are dor 3 luni.

Trebuie sa gasesti o modalitate de al invata sa manace ce trebuie pt varsta lui. Mai tarziu ar putea avea probleme de sanatate, una e sa mananci pasat si alta e sa mananci intreg fructul si legumele.

Floricica Nou Venita matheo's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2006
    Postari in forum
    52
    hai ca pe asta chiar n-o stiam!!! ce, daca mananci pasat, dauneaza sanatatii? nu prea cred!
    ...si daca incerci sa gasesti felul sau mancarea preferata pt copil, inseamna ca-i devi sclav? ma rog! fiecarea cu parerea lui.
    si fetitei mele ii placea sa fie plimbata cu masina atunci cand dormea iar eu nu ezitam sa fac asta de fiecare data cand aveam ocazia. ma relaxam si eu chiar. sa faci poftele copilului tau, consider ca-i dovada de dragoste. asta consider eu acum si sper sa stiu sa-mi educ frumos fetita care acum are 1 an si 3 luni.
    va pupam!

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Cred ca unii copii poate se obisnuiesc mai tarziu cu mestecatul, dar cu rabdare o sa reusesti si tu sa-l inveti sa mestece, asa ca nu dispera, o sa fie bine pana la urma. Intre timp sper sa aveti un concediu placut!!!!

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    Daaaaa, fiecare isi creste copilul cum vrea si cum se pricepe mai bine. A fost doar parerea mea fiecare ea de pe acest forum ce crede ca-i foloseste. Iar in primul rand nu trebe judecati oamenii ca gandesc altfel...

Iar tu ai putea folosi un alt ton...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari