Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danelac's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2007
    Postari in forum
    6
    Credeti ca daca sunt superprotectoare, copilul poate deveni un rasfatat? Care-ti face figuri cand ti-e lumea mai draga?

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Se prea poate, trebuie sa ai un echilibru intre protectie, iubire si disciplina. Daca il disciplinezi, nu inseamna ca nu te va iubi.
    Un copil creste mai bine in niste limite precis stabilite, decit lasat fara limite.
    Parerea mea.

Floricica Nou Venita rodica cristina c's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2006
    Postari in forum
    176
    Si eu ma consider superprotectoare si chiar am o preoblema cu asta ma tem ca nici o data nas putea sami las copilul afara de ex.fara sa fiu in preajma lui desi este mare nici acum nu iese singur afara ma tem de cosecinte cu atitea intimplari si dispariti de copii doamne fereste mai bine las ori ce treaba si ies cu el la joaca sau la plinbare nustiu cit este de bine sau de rau dar prefer sa fie rasfatat decit rapit sau lovit de cine stie cine sau de vreo masina sau alte treburi pentru care voi suporta cosecinta ca nu am fost destul de protectoare cu copilul cosider ca este suficent timp in viata sa fie si lasat singur sa se descurce cam asta este parerea mea.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Dar, care mama nu este superprotectoare?

Membru inregistrat la
    22.09.2007
    Postari in forum
    6
    Dar oare fiind superprotectoare nu va ajunge copilul sa se simta sufocat la un moment dat in viata? Prezentand astfel o dependenta de mama indiferent de situatie? Obsesia de a nu lasa copilul in grija altuia sau chiar singur, deoarece nimeni nu stie mai bine,se va mai diminua in timp?

Membru inregistrat la
    22.09.2007
    Postari in forum
    6
    Mai sunt si mame carora nu le pasa de copii si care poate trec mai usor de aceasta. Merg la serviciu,isi vad de treaba lor nu sunt stresate, de ideea ca copilul e prea mult cu altcineva. Eu ma sint foarte legata de el oare aici e de vina si varsta?

Floricica Nou Venita rodica cristina c's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2006
    Postari in forum
    176
    Probabil uni copii se vor simti sufocati de atita grija dar sincer al meu nici nu vrea sa iese fara mine desi lam pus la incercare,insa cind iesim ii dau siun pic de libertate adica nu stau tot in spatele lui eu stau pe banca in fata blocului iar el isi vede de treba cu joaca se da cu bicicleta pe o raza de cit il pot vedea cu ochi avem ce este drept spatiu mare de joaca in fata bloculi mai si dispare si intru in citeo panica de doamne...si da sint destule mame indiferente de ce fac copii lor pe unde umbla cu cine umbla habar nau ca au copii ,.cunosc nu 1 cel putin 3-4 cazuri dar fiecare face cum doreste la urma urmei fiecare este responsabil de viata copiilului luisi sil educa exact asa cum vrea.

Floricica Nou Venita serenuza's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2007
    Postari in forum
    19
    Am auzit ca o mama hiperprotectoare isi poate imbolnavi psihic copilul(poate dezvolta nevroze).Iar despre rasfat cred ca un copil devine asa cand i se implinesc toate voile fara sa le castige, fara sa dea nimic in schimb, fara sa faca un efort in plus de cel de a-l cere.Parerea mea.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    eu cred ca copiluli trebuie sa-i dai de mic iluzia ca il lasi liber
    dar sa-l supraveghezi in asa fel incat sa nu se simta sufocat
    si trebuie lasati si singuri , sa preia initiativa , sa invete sa se descurce singuri chiar dac noi suntem in urma lor si ii supraveghem

Floricica Nou Venita serenuza's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2007
    Postari in forum
    19
    In fond cam acesta ar fi rolul nostru sa ii iubim, sa ii indrumam si sa ii supraveghem.

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    parerea mea este ca trebuie sa fi protectoare cu copilul ,dar in acelasi timp sa ii dai si libertate-sa il pui sa judece cu capul lui ,sa i-a el hotarari si tu doar sa il indrumi-sa ii spui cum vezi tu lucrurile ,dar sa il lasi pe el sa decida...e foarte greu pt ca noi suntem tentate sa ii protejam excesiv de mult ,dar nu uitati ca ei trebuie sa invete din greseli

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari