Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tatiana_2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2010
    Postari in forum
    7

M-am inseminat singura cu sperma din prezervativ

Salut,

Sunt noua pe acest forum. Am 30 ani. Imi doresc foarte mult un copil insa sotul me nu vrea deocamdata copii.

Luna asta, cand eram in perioada fertila, dupa ce am facut dragoste in timp ce sotul meu facea dus, cu ajutorul unei seringi mi-am introdus sperma din prezervativ in vagin.

Stiu ca vor fi multi care ma v-or condamna dar nu mai pot sa astept.

Prin 13, 14 ianuarie ar trebui sa-mi vina ciclul. Oare am sanse sa fiu gravida?

Am uitat sa spun ca de la ejaculare pana mi-am introdus sperma in vagin nu au trecut mai mult de 5 minute.

Floricica Debutanta pisicu's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2009
    Postari in forum
    968

Norocul meu ca stateam pe scaun cand am citit postarea ta! Eu inteleg dorinta de a avea un copil (ca eu ma chinui IMPREUNA CU SOTUL) de 1 an de zile, dar, sa ma ierte Dumnezeu, mi se pare un act de egoism din partea ta! De ce zic egoism? Pentru ca sotul tau nu se simte pregatit momentan sa aiba un copil... crezi ca brusc si instantaneu se va simti pregatit in cazul in care o sa-i spui ca ai ramas?

Acum tot ce pot spune eu este Sa fie cum o vrea Dumnezeu!

Floricica Debutanta 2you4ever's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2009
    Postari in forum
    1.145
    Dar de ce nu vorbesti mai bine cu sotul tau despre asta sau faci gaura in prezervativ inainte de folosire si atunci esti mai sigura!

Floricica Senior silvyuta29's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2007
    Postari in forum
    4.433
    Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti foarte serios cu sotul in legatura cu acest subiect pentru ca, daca ai sa citesti mai multe in cadrul acestui topic, o sa vezi ca multe cupluri(unele chiar foarte tinere) se confrunta cu dificultati in a concepe un copil. Deci trebuie sa ia in calcul si faptul ca daca el se va simti pregatit peste 5 ani sa zicem ar putea fi prea tarziu in cazul in care exista probleme. Daca totusi chiar nu se simte pregatit puteti sa faceti toate analizele legate de conceperea unui copil ca sa stiti ca totul e in regula pentru momentul in care el va simti ca poate deveni parinte.Si apoi, stii cum se spune: pofta vine mancand...
    In ceea ce priveste asa-zisa inseminare e o masura cam extrema dar...cine suntem noi sa te judecam?! Eu una nu pot sa arunc prima cu pietre pentru ca nu am fost pusa in situatia asta. Adica eu sa imi doresc copil iar partenerul meu nu. Si cred ca niciuna dintre fetele de pe acest topic nu a fost pusa in situatia asta. Si de-aia nu stiu sigur cum as reactiona. Cred insa ca mai degraba i-as da un ultimatum...ori...ori...ori copil...ori divort.Acum depinde de tine cat tact ai. Eu oricum iti urez sa iasa totul asa cum iti doresti...Asta daca nu cumva totul a fost scris la misto...Caz in care nu cred ca te vom mai "vedea" pe aici...

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Drada Tatiana, sa stii ca dupa ziua mea crunta in care nu am putut face nimic TU m-ai facut sa rad, nu sa zambesc ci sa rad in hohote:)))
    uite, inca una comica: zilele trecute am fost internata in spital/ginecologie si acolo, o pacienta tare draguta de 23 ani (cu o sarcina extrauterina) imi povestea foarte calma si naturala ca ea nu a fost niciodata la un ginecolog (asta nu e mare lucru) dar acum cand a ajuns, s-a pus cu chiloteii pe ea, pe masa respectiva [cum i se zice-bicicleta stiu eu, dar pare destul de aiurea]. Doctorita foarte nervoasa, i-a spus ca, acei chilotei sa si-i puna pe cap, nu pe ea cand ii face consultatie:))

Acum foarte serios: parerea mea este ca nu poti aduce pe lume un copil folosind asememena metode neortodoxe, oricat de mult ti-ai dori unul. Un copil trebuie sa vina intr-o familie echilibrata si sa fie dorit de ambii parinti. Plus, cand va fi mare acel copil, cum ii vei putea povesti ca l-ai adus pe lume cu o seringa in secret? (daca se poate implementa si asta:-OO) Gandeste un pic rational: un copil este o responsabilitate mare si greu fac fata 2 oameni, daramite doar unul...
    Mai gandeste-te, desi sanse de reusita nu cred sincer sa ai!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Seara buna!

Tatiana tre sa recunosc ca in momentul in care am vazut titlul topicului mi s-au facut ochii cat cepele; am crezut ca nu vad bine!
    N-am de gand sa te judec pentru ca pe undeva de inteleg; si oricum nu stiu toate datele problemei, asa ca nu pot trage o concluzie in sensul asta... In plus, tu nu ai postat pt a ne expune noi parerea in ceea ce priveste felul in care te-ai "inseminat". E strict problema ta si a sotului tau; care pana la urma e sotul tau, nu vecinul de vis-a-vis...

In fine... Ai sanse sa ramai insarcinata dar cred totusi ca cel mai idicat ar fi sa mergi la un ginecolog pentru un consult si pt o serie de analize care se fac in momentul in care te decizi sa devii mamica... Uneori drumul pana la bebe e unul anevoios, plin de obstacole la care nici nu ne gandim...

P.S.
    Si intre timp poate il dai pe brazda si pe viitorul tatic.

Floricica Novice princessmona's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2009
    Postari in forum
    341
    Eu cred ca inainte sa faci lucru asta , trebuia sa pui in balanta mai multe lucruri .
    " dorinta ta / disperarea ta " motivul pentu care ai facut asa ceva , este influentata doar de dorinta ta de-a avea un bb ???
    Sau iubirea pentru sotul tau ??? De cat timp sunteti impreuna ?? Poate daca sunteti de putin timp nu se simte pregatit pentru un copil , poate el se gandeste ca intai sa fie stabil financiar ca sa-si permita sa tina o casa , o sotie si un copil .
    De ce nu ai fost sincera cu el de la inceput , sa-i spui .... "Stop" eu nu fac dragoste cu prezervativ , sunt o femeie maritata si imi doresc la 30 de ani sa-mi intemeiez o familie .
    Daca el nu este de acord pe termen lung si opteaza sa faceti cu prezervativ incontinuare inseamna ca nu isi doreste lucrul asta . Si poate ca va-ti cam grabit in privinta relatiei voastre , nu mergeti pe aceleasi drumuri .
    Un copil trebuie sa vina din dorinta a doua suflete , mai ales intr-o casnicie . Daca el se supara si baga divort ce faci ??? Nu te-ai gandit ????

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    cu timpul il va iubi chiar daca acum nu-si doareste un copil, dar trebuia sa te gandesti ca l-ai inselat, nu i-ai respectat dorinta si asta inseamna ca nu ai incredefre in el si deciziile lui. daca incepi cu minciuni casnicia voastra este in pericol. cat despre intrebarea ta, nu stiu daca sunt sanse sa ramai insarcinata din prima, noi am incerca vreo 4 luni pana a ramas.

Floricica Cu Vechime mihaela gutu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2009
    Postari in forum
    7.107
    chiar nu inteleg mentalitatea altora...
    daca din cauza unei prostii din patrea ta...sotul o sa vrea sa va despartiti,poate crede ca nu e copilul lui,odata ce el stie ca s-a protejat...ce faci atunci? nu iti vine sa iti dai cu capul de toti de peretii(daca ramai insarcinata)[socat][socat][socat][socat][socat][socat]

Floricica Veterana adi_eva's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Buna seara,
    Draga Tatiana, nici sotul meu nu a vrut la inceput sa facem momentan copil, a vrut sa mai profite de tinerete si lipsa de responsabilitati, plus ca el este mai usor influentabil si este inconjurat de prieteni si colegi de munca care nu au copii si care nici macar nu sunt insurati. Asa ca mi-a fost mai greu sa il conving, insa in timp am reusit. Il vedeam ca are "stofa" de tatic, insa mi-a fost greu si pt ca multi ii dadeau dreptate daca ceream parerea sincera.
    Insa mergand la zile onomastice ale unor rude de pana in 30-40 de ani, care au copii micuti (unde a jucat fotbal cu baieteii, s-au jucat impreuna Need for Speed), s-a convins ca exista distractie si dupa ce apare bebe, totul este cum doresti tu sa fie. Poti avea concedii si cu copil mic, totul este sa vrei. Am incercat si sa ii ofer exemple de cupluri care reusesc sa conceapa abia dupa ani de zile, ii trimiteam prezentari power point cu bebelusi, am agatat botosei pe perdea, etc si la un moment dat i-am trimis o felicitare care l-a impresionat, cu un bebelus plangand dedesubtul careia am scris "Tati, de ce nu ma vrei??" Incepuseram sa avem discutii mai aprinse pe aceasta tema pana cand s-a convins ca poate fi momentul potrivit, ca poate fi un tata f bun si care nu va renunta la concedii, calculator, iesit cu prietenii ci aceste lucruri le poate face impreuna cu sotia si copilul sau.
    Asa ca din 2008 ne dorim si incercam sa avem un bebelus. Sotul meu care nu dorea copii, acum 2 ani, este cel care si-a facut spermograma, analize hormonale si luna aceasta va face injectii in burta pt a regla un deficit hormonal. Situatia se poate schimba, tu incearca sa procedezi corect, sa ii mai acorzi putina rabdare, sa ai tact, sa ii dai exemple frumoase de parinti fericiti si fara prea multe griji (prezinta-i intr-un mod optimist viata in 3), explica-i ca din pacate copiii nu se fac foarte usor, sau cel putin in ziua de astazi asa s-a ajuns. Incurajeaza-l sa incepeti sa faceti analizele premergatoare (sau macar tu pt moment) si o sa vezi ca in scurt timp ne vei scrie ca ati intrat in cursa pt a avea un bebelus al vostru.
    Multa bafta si apropos, stresul chiar afecteaza venirea lui bebe, este ceva hormonal!

Floricica Cu Vechime maria1979's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2009
    Postari in forum
    6.336
    Buna tatiana
    ai grija de tine ,imi pare rau sa vad disperarea unei femei
    si inceara sa vb cu sotul tau ,nu se poate sa fie asa de rau ,sigur daca stai de vb cu el va intelege
    mai asteptam vesti de la tine

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari