Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata adina23carla's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2007
    Postari in forum
    2.193
    Buna sunt Adina si am o fetita Gabriela Alexandra de 3luni si o saptamana.

De patru zile am inceput sa papam si suc de morcov. Ne luptam cu lingurita. Mai mult pe noi decat in gurita. Intr-un final am pus sucul in sticluta si la baut fara alte mofturi.

Voi cum a-ti reusit sa va convingeti bebele sa pape din lingurita?

Este chiar asa de gresit ca am pus sucul in biberon si asteptam sa folosim lingurita la pireurile de fructe si altele...

Multumesc anticipat de sfatur!

Le asteptam cu nerabdare!

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Buna Adina. Alex al meu a acceptat lingurita din prima si chiar ii placea. Avea cam 2 lunite. Eu zic ca se va obisnui, numai iti trebuie multa rabdare. Eu zic ca nu strica ca ai pus suculetul in biberon. Da-i suculetul asa o perioada si apoi incearca iarasi cu lingurita. Ia-ti o lingurita colorata, din aceea de plastic, care este moale, poate ii va placea. Astea de metal ii dau o senzatie ciudata in gurita fiindca sunt reci. Bafta multa si ai sa vezi ca mai devreme sau mai tarziu vei reusi.

Floricica Debutanta cherry26's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2007
    Postari in forum
    985
    Buna!
    ei ia-o si tu ushurel ...
    la mine facea figuri al inceput si pe urma ...i-a trecut!
    la in ceput o linguritza...apoi doua si tot asha ...
    ai rabdare un picuitz ca la inceput nici nu shtiu ce s afaca cu papitza din gura si o scuip, o sa vezi k se va obishnui pana la urma!

Membru inregistrat la
    18.06.2007
    Postari in forum
    2.193
    MULTUMIM TUTUROR DE INCURAJARI.
    PUPICI[imbratisarea]

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    buna
    Marius al meu a primit cu lingurita Vigantol si picaturile pt colici inca din primele zile.Cu suculetul de morcovi am inceput pe la vreo 2 luni si cateva zile tot cu lingurita,dar cum spui si tu ,mai mult pe afara,dar pt inceput tot asa cu lingurita am tinut-o(azi o lingurita,maine doua pana am ajuns pe la vreo 5 si apoi am trecut la biberon)In prezent bem cam 30 de ml rapid,cred ca daca i-asi face mai mult l-ar bea pe tot.Apropo, incearca cu lingurita de silicon.Eu am de la "Primii pasi",sunt fft bune si nu risti sa-l lovesti la gingie

Floricica Debutanta cherry26's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2007
    Postari in forum
    985
    n-ai pt ce iubita!
    nu mai shtiu voi mi-ati dat adresele de yah mess?
    pupici!

Membru inregistrat la
    18.06.2007
    Postari in forum
    2.193
    ADINAADINA yah. mess
    adina_colongin@yahoo.com

Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    si noi ne-am luptat cu lingurita o gramada de vreme. am inceput de la trei luni cu sucurile si ii placeau, n-aveam nici o treaba. pana intr-o zi cand n-a mai vrut sa vada lingurita. nicicum!! si de atunci a inceput greul. a durat asa vreo luna, daca nu mai mult. la fiecare masa cu lingurita era scandal. si n-am vrut nici in ruptul capului sa-i dau cu biberonul ca auzisem de copii care nu mai vor altceva decat biberon la vreo 3-4 ani.
    Si pana la urma am reusit si acum mananca fara nici o problema, chiar tine ea de lingurita:)

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    noi nu am avut probleme a papat de la inceput cu lingurita ,nu l-am fortat il aplecam putin pe spate si cand deschidea gurita ii dadeam papa!
    putin cate putin!

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    subcriu ce a spus Simo

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    si noi am luat vigantolul si bonisanul cu lingurita,iar la papa dadea afara pt k bb nu stie sa inghita din prima,se va obisnui cu timpul,noi folosim lingurita de silicon mai plata la pireu ,iar la supa normala,de plastic sau inox,nu e pretentioasa,acum cand vede lingurita k o duc spre gurita ei ,o deschide singurica

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari