Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita korina_i's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    32
    Voi va mai leganati puii? Eu l-am leganat pe Robert pana pe la 5 luni, dar mai mult de gura altora... si din perioda cand avea colici, facandu-ma sa ma dau batuta intr-o seara si sa incep cu leganatul. Dar pe la 5 luni, spre bucuria mea, intr-o dimineata, mi-am facut de lucru, Robert maraia ca-i era somn si eu tot ma gandeam: Stai sa mai termin si asta si vin... Iar cand m-am dus, :) el adormise, m-a simtit doar cand am intrat, mi-a zazmbit si a adormit la loc. Nu pot sa zic ca acuma il pun in patut si adoarme mereu, dar de atunci nu l-am mai leganat, uneori adoarme langa mine in pat, uneori mai adoarme si in patut.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    eu u l-am leganat si nici n-am de gand sa o fac...are peste 11 kg si-mi rupe spatele

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    noi nu dormim decat leganati,rar se intampla sa doarma neleganat cand e f obosit,are tot 5 luni,dar am observat ca in ultima vreme daca il las sa maraie mai mult doarme singur,acum il mai legan doar cand plange de obosit si nu adoarme!

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    La noi nu a fost nevoie de leganare, pentru ca la noi se adormea cu tzitzi a lu' mami. SI la 6 luni, m-am saturat, si l-am lasat sa plinga la adormire, si a ainvata repede, in 3 zile, si de atunci adoarme singur.

Floricica Nou Venita simona-iuliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2007
    Postari in forum
    18
    Nici noi nu l-am leganat pe Tudor...cand ii este somn, se foieste putin si adoarme. Dar mai nou isi suge degetul mare pana adoarme. Daca ii scot degetul din gura in 2 minute il baga la loc.
    Iar seara dupa baita , papa..ilpunem pe burtica si adoarme imediat pana dimineata.

Floricica Debutanta cherry26's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2007
    Postari in forum
    985
    Nici noi nu prea...numai asha cand se shtie de joaca...leganam si cantam asha putzintel ...
    sau dak se simte rau .. atunci ajuta mult!
    oricum fetelor, aveti incredere in instinctele voastre ...si dak instinctul va zice sa-l leganati, nu stati pe ganduri si leganati bebelushul, pentru ca el va transmite, cel putin la inceput cand e mic mic, gandurile lui si dorintzele lui...comunicarea mama-bebe este incredibila! eu am patzit-o pe pielea mea ...

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Alex a avut o perioada pana pe la 7-8 luni, cand a trebuit leganat. Asa s-a invatat, cand era f obosit nu putea adormi decat legenat. Insa s-a dezobisnuit singurel. Acum il las in patutul lui, cu lapticul si adoarme singurel.
    Si noi suntem cu suptul degetelului. Pe la 4 luni a renuntat la suzeta, si de atunci isi foloseste degetul mare. Insa cred ca se va dezobisnui si de acest obicei.

Floricica Nou Venita marina10's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2007
    Postari in forum
    53
    Eu am leganat-o pe Ana de cand era mica pentru ca altfel plangea pana numai putea. Cateodata imi facea si temperatura de atata plans. V-am mai povestit am incercat sa o las in patutul ei ; am lasat-o 15 min, apoi 30 , apoi 40 min . Dar nu se potolea. Am auzit si eu ca anumiti copii plang si apoi obosesc si adorm singuri. Ana NU . Plange pana o iei din patut. Si acum va intreb ce puteam sa fac?
    Va dati seama ca imi era si mie mai usor sa nu o iau in brate dar nu s-a putut. Cred ca fiecare copil e unic si nu putem aplica la toti aceleasi reguli.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    ehe cate am patit si noi p tema asta
    edutu meu nu adormea neleganat pana la varsta de 9 luni
    iar in cazul in kre se trezea peste noapte se punea p plans si nu tacea pana nu il puneam p picioare
    dar macar dk ar fi fost doar atat...dk nu il leganam si doar il tineam p picioare urla
    plus de asta leganam la el ore in sir pt k puiutul meu statea cam 2-3 ore treaz p noapte pana adormea din nou
    asa k la noi leganatul a fost o necesitate
    acum am scapat p k a crescut si adoarme singurel in patutul lui cu niste jucarii de plus

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari