Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    a dat cineva lapte de capra copilului dupa varsta de 9 luni? Voi ce parere aveti?

Eu i-am dat iustinei si vad ca nu s-a intamplat nimic, si avand de unde sa cumpar lapte "curat" am zis s-o incerc cu lapte de capra fiind cel mai bun. Eu le-am dat si baietilor lapte de capra si au capatat o imunitate mai buna fara vitamine, acum sunt rezistenti la boala. Cel mare nu s-a mai imbolnavit de anul trecut din august iar cel mic anul asta doar o data a luat antibiotic. Ca pana acum se imbolnaveau in fiecare luna si nu scapam fara antibiotic.

Floricica Nou Venita tincu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    106
    Buna.Eu fetitei i-am dat, la recomandarea medicului pediatru de la 3 luni cite 250 ml pe saptamana.Asta pina la 7 luni, apoi cite 500 ml pe saptamana, si tot asa pina am ajuns la 1 litru pe saptamana.E foarte bun pentru plamani.Am sa incep sa ii dau si baietelului.Daca e fiert bine nu e nici o problema.
    Sanatate multa.

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    voi de unde luati laptele de capra?
    aveti pe cineva la tara?

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    cred ca e ft bun

Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    eu locuiesc in Bucuresti, dar cumpar de la o taranca 8litri de lapte de capra pe saptamana pt ca beau si baietii. Am incredere in ea, o cunosc de 3 ani si copiii n-au avut probleme, cumpar si branza de capra tot de la ea. Cand faceam franza dulce se strangea fff multa smantana si i-o faceam celui mare cu mamaliguta. Partea proasta ca e cam scump, eu il cumpar cu 40mii litrul. Dar prefer asa ca e tare bun si ar fi pacat sa nu le dau. Baietelul mijlociu bea aproape 1l de lapte pe zi, nici nu ne ajung 2 l pe zi.

Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    cu ocazia asta sper sa mai ia in greutate si Iustina ca e putin mai slabuta, are doar 7200g la varsta de 9 luni.

Floricica Nou Venita sabmarc's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2007
    Postari in forum
    108
    eu il alaptez inca, are 7luni jumatate. as cam vrea sa il inlocuiesc cu lapte de capra. problema este ca el nu vrea biberon. mancarea o mananca cu lingurita iar apa , ceai sau supa de legume o bea din canuta, dam mult pe noi dar asta e. cum sa procedez sa accepte biberonul? multumesc

Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    nu prea ai ce face, eu m-am chinuit sa-i dau suzeta pt a nu mai sta cu degetul in gura atunci cand doarme. Intr-un fel e mai bine fara biberon. Iustina mea bea doar lapte cu biberonul restul cu canita si mancarica o papa cu lingurita.

Floricica Nou Venita tifuinelly's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2006
    Postari in forum
    60
    Eu nu i-am dat de capra dar am incercat sa-i dau lapte de vaca (pt ca eu nu l-am alaptat si i-am dat milumil)dar din pacate a facut alergie asa ca am fost nevoita sa trec pe lapte praf.El a facut prima alergie de la oxacilina injectabila ceea ce l-a facut sensibil la diferite chestii

Floricica Nou Venita sabmarc's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2007
    Postari in forum
    108
    ma gandeam ca nu prea am ce face pentru ca am mai tot incercat sa-i dau apa plata sau ceai cu biberonul si nu vrea; se joaca cu el; cred ca atunci cand o sa vreau sa ii dau numai lapte de capra o sa ne schimbam de hainute de 10 ori. alergie nu cred ca face, ca i-am dat orez cu lapte de vaca.multumesc fetelor!

Floricica Nou Venita popmonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    8
    Laptele de capra are acelasi continut nutritiv ( glucide, lipide, proteine, calorii ) cu cel de vaca, dar s-ar parea ca are niste proprietati imunostimulatoare !?! Asa ca e o.k., dar medicina pediatrica moderna recomanda introducerea laptelui animal dupa 1 an, pana atunci hranirea facandu-se exclusiv cu lapte matern si lapte praf. Pofta buna!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari