Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sadutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2005
    Postari in forum
    8
    astept raspuns

Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    Lambliaza este o boala parazitara intestinala determinata de protozoarul flagelat Giardia intestinalis (Giardia lamblia), manifestata prin anorexie, crampe abdominale, diaree, meteorism, malabsorbtie si scadere īn greutate. Agentul sau patogen exista īn doua forme vegetative: trofozoidul (forma activa) care paraziteaza duodenul si intestinul subtire; si chistul care apare numai īn fecale, si care reprezinta forma invaziva a parazitului, astfel īncāt de la oamenii bolnavi si purtatorii asimptomatici, care elimina peste 300.000.000 de chisturi pe mm3 de materii fecale, acestea se transmit la oamenii sanatosi, contamināndu-i, cu predilectie prin ingestia de apa si alimente necorespunzator epurate sau spalate. Dupa ce ajung īn intestinul uman, chisturile de Giardia se divid īn trofozoiti care se maturizeaza īn duoden si jejun (portiunea superioara a intestinului) si apoi se multiplica excesiv (circa 1.000.000/cm2) determinānd puternica iritatie a mucoasei intestinale si deci tulburarea procesului digestiv prin diverse deficiente enzimatice.

Infestarea cu Giardia intestinalis nu este īnsa urmata īntotdeauna de manifestari clinice (īn 20-45% din cazuri purtatorii ramānānd asimptomatici), dar cānd infectia este puternica, boala debuteaza brusc, cu diaree exploziva, crampe abdominale, greata, anorexie si simptome generale de slabiciune, sau stare de subfebrilitate, asociate uneori cu urticarie. Īn cazul prelungirii sale peste limita maxima de 4 luni, giardiaza conduce la malabsorbtie, debilizare si scadere īn greutate care favorizeaza hepatita sau pancreatita cronica. Pentru evitarea acestor neajunsuri, trebuie evitat consumul de apa sau alimente contaminate, dar mai ales, trebuie respectate normele esentiale de igiena individuala si colectiva.

Floricica Nou Venita coco's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2005
    Postari in forum
    6
    dupa ceva cautari am gasit in formula as cateva raspunsuri, noi am mers pe prima varianta, cu greu dar a dat rezultate, iar sotul meu pentru ca nu suporta ceapa a mers pe varianta a doua cu extractul de plante. Iti reproduc variantele propuse in revista:

- "Se ia o ceapa potrivita, se taie marunt, se pune intr-un borcan cu capac. Peste ceapa, se toarna apa cat s-o acopere. Se lasa la macerat 12 ore (peste zi, se agita) in bucatarie. Se da copilului sa bea o lingurita de zeama, la interval de 12 ore, trei zile la rand, la aceeasi ora ca in prima zi. Tratamentul se repeta la 7 zile de cand s-a baut ultima lingurita si tot asa, cel putin trei serii a cate 3 zile, la interval de 7 zile. Rezultatele sunt spectaculoase. Nu trebuie sa te sperii de mirosul patrunzator al cepei si nici de faptul ca in a treia zi lichidul devine mai vascos."

- preparat naturist, produs de intreprinderea Plafar din Cluj, Giardinocid - extract de plante, noi l-am luat de la un magazin cu produse naturiste.

Am auzit ceva si de un tratament cu tinctura de propolis, dar nu stiu sigur cum se ia. Eu te indrum sa mergi la pediatrul copilului si el iti va explica mai bine cum si ce tratament poti sa urmezi. Mult succes! coco

Floricica Nou Venita coco's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2005
    Postari in forum
    6
    hai sadutza ca ti-am zis de tratament si am uitat sa-ti raspund la intrebare, te infestezi cu acest parazit prin ingerarea chisturilor de giardia lambia, acestea ajung in intestin, se trensforma in giardia, giardia se prinde de mucoasa intestinala si cauzeaza tulburarea absorbtiei, de aceea apare diareea, insotita de foarte multe ori de dureri abdominale, varsaturi, greturi, balonare. pentru a evita reinfestarea serecomanda ca toti membrii familiei sa urmeze tratamentul...

Floricica Nou Venita sadutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.11.2005
    Postari in forum
    8
    Multumesc mult pentru raspuns, insa as vrea sa stiu daca acele chisturi de gierdia se transforma in viermisori, si daca se eliminina numai in materiile fecale sau se elimina ca si limbricii?
    Astept raspuns

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari