Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mirela dabu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2007
    Postari in forum
    85
    Am o intrebare. La ce varsta se ia motul? Cineva mi-a zis ca la fete se taie turta inainte de a implini un an dar in apropierea zilei de un an dar ca la baieti se ia motul intre un an si trei ani. Ce stiti?

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Eu stiam ca si la fetite si le baietei se ia la 1 an, dar poate depinde si de dorinta parintilor...

Floricica Novice ofelia teodorescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2007
    Postari in forum
    468
    Mai fetelor eu nu am tinut cont de superstitii...pt. ca asta sunt superstitii!!!!
    Motul se ia atunci cand pot si au timp parintii!
    Noi i-am luat motul lui Rares la varsta de 1 an si 10 luni, iar Evei la fix 1 an , de ziua ei...pt. ca a venit nasa ei pregatita si a fost o chestie organizata ad-hoc...
    A fost super la ambele petreceri!!!

Floricica Novice catalinastatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    481
    Din cate stiu la fetite se rupe turta la 1 an , iar la baietei se ia motul intre 1 si 3 ani

Floricica Avansata lauraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    wooow,ma scuzati..dar ce e ala motul...turta...ceva cu alegerea de obiecte?care imi explica si mie please,eu voi avea baiat

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    Se procedeaza cam in felul urmator, pana la un an nu se taie din mot copilului, iar nasa il prinde cu o panglica si taie putin din mot, adica parul de deasupra fruntii. Se mai pun si cateva obiecte pe o tavita sa aleaga copilul si traditia spune ca in functie de ce alege, asa in va alege si in viata. La fete se rupe si turta, adica nasa face turta din aluat de chec. cozonac si se rupe deasupra capului fetietei.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    eu stiu ca si la baietei se ia motul ori inainte cu cateva zile de a implini un an,ori la 1 an jum,ori la 2 ani.dar eu cred ca astea depind de zona in care locuim pt ca sunt obiceiuri din popor.din aceasta cauza sunt unele mamici care nici nu au auzit de asa ceva.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Eu stiu ca se ia motul la baietei si se rupe turta la fete la un an, dar se poate si mai tarziu. Depinde de ce vor parintii.

Floricica Cu Vechime maimuticagogosica's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2006
    Postari in forum
    6.276
    Din cate am vazut si auzit pana acum...fiecare zona cu specificul ei. Eu, de exemplu, i-am luat motul baietelului meu inainte cu o saptamana de a implini varsta de 1 an, asa s-a nimerit atunci, atunci erau si nasii liberi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari