Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita klumea_blondy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2005
    Postari in forum
    4
    cred ca depinde si de copil dar nu ar strica sa aiba si alte preocupari.
    poate vrea sa faca vreun sport sau altceva de ce nu il intrebi?

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Nu sunt impotriva jocurilor pe calculator, dar consider ca acestea il pot izola pe copil de lumea externa, de jocul sau comunicarea cu cei de-afara. Ce-ai putea sa faci este sa incerci sa gasesti activitati ori modalitati de petrecere a timpului prin care sa-l iei din fata calculatorului. In nici un caz sa-i interzici aceasta! Pentru ca va gasi o modalitate prin care sa continue sa joace, in cazul in care este depoendent de jocuri. Spre exemplu mergeti impreuna la un film, sau tatal sa-l provoace la un joc de tenis, la o plimbare pe bicicleta, bowling, sunt atatea activitati pe care le poti face impreuna cu copilul tau, astfel va veti simti amandoi bine, tu vei uita de probleme si vei petrece mai mult timp cu copilul tau, iar el va intelege ca sunt si alte modalitati de a te simti bine.

Floricica Nou Venita sonia35's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2006
    Postari in forum
    3
    Jocurile pe calculator sunt cateodata daunatoare, sunt de acord cu "auram" mai bine iesim in aer liber
    Jocurile online pentru copii sunt distractive , dar cateodata copiii nostrii intrec masura

Floricica Nou Venita florentina2006's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2006
    Postari in forum
    97
    jocurile pe calculator dezvolta doar indemanarea copilului in a manevra obiecte virtuale; dar lumea in care traim e reala; de ce sa nu dezvoltam partea reala a copilului? ca de ex. cursuri de la palatul copiilor: muzica, dans, sport... si comunicarea cu noi, parintii: discutii despre viata (la nivelul lor de intelegere), discutii care se pot petrece in parc, in timp ce copilul se odihneste sau in sala de asteptare la medic sau in timp ce asteptam autobuzul...
    Daca lasi un copil la calculator, el va sta nelimitat. Daca ii spui ca trebuie sa incheie jocul, face uneori criza de nervi!
    Calculatorul e un drog si daca nu ii oferim o alternativa mai sanatoasa, copilul poate devia de la comportamentul normal.

Floricica Nou Venita kitsch's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2007
    Postari in forum
    1
    Daca le-am da timp limitat si le-am oferii softuri specifice varstei, calculatorul ar devenii un "profesor".

Floricica Nou Venita zxzxzx's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2007
    Postari in forum
    2
    activitatea preferata a copilului este jocul Din joc retine cea mai mare cantitate de informatii Daca reusim sa imbinam educatia cu jocul ce generatie de copii am avea...
    primul pas:

www.engleza-pentru-copii.com

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari