Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miruna's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2005
    Postari in forum
    4
    Am stat foarte mult timp in casa cu fetita mea, fiindca a fost foarte frig afara. Dar am inteles ca nu este sanatos pentru copil. Sunt zile in care nici nu iesim afara. Acum e mai cald si cred ca o sa iesim in parc.Voi ce activitati aveti cu copii vostri?Mai dati-mi si mie idei, va rog.

Floricica Nou Venita golodo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2005
    Postari in forum
    27
    Buna Miruna, si eu am o fetita care se numeste Miruna, are 4 ani si 3 luni.
    Cati ani are fetita ta? nu ne-ai scris, asa puteam sa iti dau cateva sugestii.
    Noi de ex cand e frig afara ne juncam , coloram, pictam, construim cu cuburi, decupam, citim povesti, punem un DVD cu desene.
    Ce cealalta fetita de 8 ani , Bianca, joc macao, tabinet, avem jocuri de perspicacitate, facem rebusuri (construite de noi), jucam spanzuratoarea, fazan (ii dezvolta memoria), ascultam casete cu engleza, din cand in cand un joc la calculator, dar nu prea mult.

Floricica Nou Venita kylie's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2005
    Postari in forum
    13
    In general este foarte indicat sa scoti zilnic copilul afara , chiar de 2 ori pe zi daca se poate ( dimineta si seara). Fac exceptie bineinteles zilele cand ploua sau e vant foarte puternic. Daca e doar frig nu e cazul sa stai in casa, il imbraci mai gros( dar nu foarte...sa transpire) si iesi afara 30' , o ora...in principiu cum iti este tie asa ii este si copilului...E foarte bine de scos in parc..aer liber, invata sa se joace si sa comunice cu alti copii; deci se socializeaza, invata sa nu fie egoist etc..Eu ies cu fetita mea in parc in fiecare sambata si duminica pentru ca in cursul saptamanii lucrez si sarcina asta ii revine mamei mele care sta cu ea. Luam jucarii cu noi , galetica si lopetele pentru nisip, cautam locuri de joaca cu leagane, tobogane etc...In casa avem diverse jocuri( fetita mea are 3 ani si 4 luni) pentru invatat culori, cifre etc, citim povesti, mai vedem si cate un desen animat,si facem si treaba...am constatat ca e foarte "importanta" daca o rog sa ma ajute cu diverse lucruri care stiu ca le poate face: sa asezam vasele in dulapul de bucatarie, sa starga praful, sa ordonam cartile in biblioteca etc si e foarte bine..faci si tu treaba si devine si ea mai indemanatica pe zi ce trece (asta e o constatare proprie). E bine sa implici copilul nu sa-l tii intr-un glob de sticla. E foarte important sa discuti tot timpul sa-i ceri parerea chiar daca e clar ca tu stii foarte bine ce ai de facut dar asa reusesti sa-l faci sa capete incredere sa fie in stare sa-si exprime parerile , dorintele..si sa-l faci sa inteleaga ce e bine si ce nu.

Floricica Nou Venita simona's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2005
    Postari in forum
    1
    Copilului meu ii place tot ceea ce face zgomot, noi construim impreuna instrumente muzicale, din diferite lucruri.Suntem tare inventivi! Cand iesim afara, ii place sa se joace cu mingea si sa mergem in oraselul copiilor ca sa se dea in masinute. Avem si o casuta in afara bucurestiului si mergem acolo si stam in gradina, plantam, culegem flori. I-am luat acum o stropitoare si e foarte incantat sa ude floriile si pomii.

maria
    Guest
    Felicitari! Ai un copil tare activ :-). Time-o tot asa... cat mai poti tuu ca el e posibil sa poata mult timp de acum incolo :-).

sttel69@yahoo.com
    Guest
    Eu impreuna cu fetita mea avem un program zilnic bine stabilit:dimineata mancam dupa care o ora o stam afara indiferent cum este vremea {cu exceptia zilelor cand ploua sau bate foarte tare vantul)dupa care urmeaza ora de somn.La pranz ne trezim,mancam si iarasi iesim afara.Urmeaza programul de joaca si dupa ora de somn.Seara iesim la plimbare si urmeaza baia.Stau la casa si iesirile zilnice pt. noi sunt o placere.De multe ori mergem in parc.

Floricica Nou Venita oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    66
    Fiica mea merge la cresa, iar acolo nu ii scot pe copii la aer in fiecare zi. Din acest motiv, dupa "program" mergem in parc unde stam chiar si 2 ore uneori. Alearga foarte mult. Ii plac toboganele si leaganele; se imprieteneste usor cu alti copii si incurajez acest lucru pt. ca altfel s-ar juca doar cu noi, parintii.

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    am vazut ca cea mai noua metoda e aceea a cluburilor de seara ...unde parintii participa cu copii la tot felul de jocuri intr-un spatiu amenajat corespunzator ...

Floricica Nou Venita gegedude14's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2005
    Postari in forum
    3
    Dak parintii mi-ar da mai multa libertate poate as face lucruri mai interesante dekat sa stau in casa si sa-mi spuna intr-una sa invat!Oare de ce nu ma inteleg macar un pic si ei pe mine?

Floricica Nou Venita elenaciucurovschi's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2006
    Postari in forum
    3
    Buna, cine este din zona Lacul Tei, poate ne intalnim cu copii prin parc.
    Am o frumusete de baietel de 8 luni si ne plimbam regulat in parcul Tei.

Floricica Nou Venita anamaya's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    10
    Noi am fost ieri in Herastrau la leagane.Copii multi si atat de rai incat imi venea sa le dau cate una la fund.
    Atata rautate intre copii din ziua de azi n-am mai vazut.
    Fetita mea are 3 ani si este lesinata dupa tobogane dar din pacate ceilalti copii au inceput sa o impinga si o calce pur si simplu in picioare pt ca ea urca scarile mai incet.
    Ajunge si ea sus si vrea sa se aseze pe tobogan ca sa se dea la vale cand un copil o impinge cu picioarele dar la modul ca pur si simplu i-a dat doua picioare in spate de mi-a venit sa lesin cand amm vazut.
    Am tipat la el si i-am zis vreo doua in idee ca ma vor auzi parintii lui dar nimenu nu l-a "revendicat".Oare chiar sunt parinti care isi lasa copii la leagane si ei se duc undeva departe pe o banca fara sa-i supravegheze ?Pai ei asteapta sa le educam noi copii ?
    Trecem peste asta si vine o fata la vreo 10-12 ani , mai mare decat mine ca statura ( eu am 1,60) si incepe sa miste toate sforile de care se tineau copii mici ca sa-i sperie.Au inceput aia sa cada ca mustele si sa urle ...din nou nici o reactie din partea parintilor.
    Mi se pare stigator la cer sa nu mai poti sa-ti duci copilul intr-un parc , la niste leagane , asa cum mergeam si noi cand eram mici.
    Si cand ma gandesc ca asta e generatia de maine.....Ca ei vor conduce tzara .....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari