Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita floryleb's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2006
    Postari in forum
    145
    buna fetelor. copilasul meu de 4 luni s-a iritat un pic la ochiul stang. are o pata rosie spre coltul ochiului. stiti cumva ce as putea sa fac. am crezut ca o sa-i treaca peste noapte, dar nici vorba. azi i-am pus nitel lapte matern, dar nu cred ca o sa treaca. va rog sa ma aujati. multumesc

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    poate fi spalat cu ceai de albastrele. in nici un caz musetel! iar daca are si secretii e mai bine sa mergi la dr pt picaturi; daca nu are, e posibil sa fi atins cu o unghiuta si, cum sunt foarte sensibili, s-a inrosit.

Floricica Nou Venita floryleb's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2006
    Postari in forum
    145
    da intr-adevar am dat un pic cu unghia si s-a inrosit. dar trece f greu. eu sunt speriata sa nu aiba complicatii, pt ca sotul meu poarta ochelari de la 5 ani.

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    incearca sa nu te agitzi, nu te speria, ca e bine sa fii calma in astfel de situatzii si mergi la medic...se va rezolva...

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    daca roseata persista trebuie sa-l vada medicul.si david se mai are ochisorii iritati pt ca se freaca el.dar ii trece repede.eu ii curat ochisorii cu ser fiziologic.

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    si eu zic sa nu te sperii,poate mai e si de la caldura(transpiratie) si fetitei mele ii mai apar dar trec repede ,iar eu port ochelari de la 3 ani si nu imi fac griji in privinta asta

Floricica Nou Venita georgy_012's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2007
    Postari in forum
    129
    Buna fetelor!

Si fetitei mele i s-a iritat un ochisor, vad ca incepe si celalalt. Cred ca a prins-o curentul. Ochisorul curge f des si se face o substanta purulenta, n-o doare, nu plange, dar e deranjant. Am fost la pediatru si mi-a dat un antibiotic (desi avem doar 2 luni). Il folosim de 5 zile, de 3 ori/zi alternativ cu laptic de la mine si totusi nu trece. Acum vad ca a inceput sa curga si celalalt, dar f putin purulent.

Vreau sa intrerup antibioticul - mi se pare ca m-am cam grabit sa-i dau antibiotic, dar fapta e deja consumata!

In fine, voi ati patit asa ceva? Daca da, ce tratament ati aplicat?

Nu e ceva complicat, dar ma deranjeaza ca nu mai trece o data!

Floricica Nou Venita dianao's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2007
    Postari in forum
    9
    Baietelul meu a venit acasa din maternitate cu conjunctivita si exact asa se manifesta boala cu scurgeri la un ochisor si daca nu eram atenta se putea usor transmite si la celalalt.Pediatra m-a pus sa cumpar solutie de clorocid 50% care se prepara in farmacii si in 7 zile i-a trecut. L-am spalat cu compresa sterila cu apa fiarta si racita de multe ori pe zi pe langa picaturile de solutia de mai sus. Multa sanatate!

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Si Vladutz a patit asemenea. A inceput sa-i curga un ochisor, a tras curent, cred. Mi-a dat dna dr Nettacin picaturi, tot antibiotic. Nu mi-a venit bine sa-i dau antibiotic, dar i-am dat 3 zile, i-a trecut, asa am crezut. Dupa ce nu i-am mai dat a inceput din nou sa lacrimeze. Am inceput din nou. I-am dat timp de o sapt si de abia i-a trecut.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari