Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carmen iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    M-a sunat asta noapte o prietena din alta localitate innebunita ca baietelului ei,care are 4 luni,i s-a descoperit in urma unei radiografii o gaura in inimioara.Doctorii i-au spus sa stea linistita ca asa se nasc toti copii si ca gaura se inchide in timp.Eu sincer n-am auzit de asa ceva.M-a intrebat daca este adevarat ca este distrusa saraca.Stie cineva ceva?Am cautat pe net dar nu am gasit nimic care sa spuna ca ar fi normal.Nici nu am putut sa dorm linistita,imi inchipui ce este in sufletul ei.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Carmen draga, eu am o prietena care in urma cu cativa ani i-a descoperit fetitei celei mici(caci are 2 fetite la o diferenta de 1an) acelasi diagnostic,gaura la inimioara.Pe atunci fetita avea aproape 3ani.Explicatia care i s-a dat atunci, a fost ca in timpul sarcinii a avut un soc.Ceea ce este adevarat in cazul ei.In timpul sarcinii , i-a murit tatal care a fost un prof.de matem. fffbun fiind si seful catedrei de mate /judet in acea vreme.

Pe scurt, aici in tara atunci nu se faceau astfel de operatii.(acum nu stiu)

Au plecat in strainate de au operat-o,in acea gaurica a inimioarei (ca sa vorbesc popular , nu in termeni medicali)i-au facut o umbreluta, dintr-o anumita membrana/care au astupat-o.Cei drept, nu va avea voie sa faca sport si efort.Operatia i-a reusit, fara nici un bai.Ioana este ok(asa o cheama /fetita)in ziua de azi, nu oboseste.

In legatura cu prietena ta, sfatuieste-o sa mearga si alt dr.,ca sa vada daca i se confirma acelasi diagn. Sunt cardiologi pt. copii.

Sanatate si pupici.

Floricica Nou Venita carmen iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    Multumesc mult,i-am spus ca ar fi mai bine sa vina la Iasi.Aici sunt clinici pediatrice si medici mai buni.Poate nu i se confirma diagnosticul.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    nici eu nu am auzit de asa ceva....o sa intreb pe medicul nostru...multa sanatate

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Cu multa placere Carmen, si sper din toata inima sa fii gresit dr. respectiv diagnosticul.Pupici!

Floricica Nou Venita popmonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    8
    Gaura se numeste FORAMEN OVALE si este o comunicare din viata intrauterina intre cele 2 atrii. Se inchide la cateva sapt de la nastere, dar la 25% dintre oameni nu se inchide si apare DSA ( defect septal atrial), care se opereaza cu succes. Multa sanatate bebelusului!

Floricica Nou Venita alexa_hutton's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2007
    Postari in forum
    57
    Multa sanatate bebeului!Mie mi se pare ciudat de ce nu s-a vazut aceasta "gaura" la ecografia 3D-4D?Sau apare la diagnosticare mai tarziu...cat de tarziu?...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari