Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maryloo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2007
    Postari in forum
    4
    Buna, sunt noua pe aici dar vreau sa va intreb ceva...

Eu am 24 de ani si sotul 31 de aproape un an ne dorim mult un copil si nu am rams niciodata. de curand am fost la medic si nu am nimic in afara de niste raceli care cik au trecut.mi-a dat un tratament pt sterilitate primara cu polidin 1/zi si linestrenol 2/zi din ziua 15 pana in zi 24 ale ciclului. Abia astept sa fac tratamentul pt ca am auzit ca polidinul poate face minuni, dar despre linestrenol am citit ieri pe internet ca are actiuni ca un anticonceptional, ca opreste menstruatia, ovulatia poate provoca avort...???is tare nedumerita, oare sa le mai iau sau nu? ati mai luat careva pastilele astea? is bune si pt a ramane insarcinata?

Ms mult anticipat, numai bine !

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    draga maryloo,nu pot sa te ajut in legatura cu med.,insa pot sa iti spun sigur ca dintr-o simpla consultatie si un ecograf(chiar si vaginal)nu poate sa iti spuna ca nu ai numai simple raceli...Sunt multe investigatii de facut pana sa iti dea un tratament.
    9 ani am facut gresala sa beau tot felul de med. pe care mi le-a dat medicul la care umblam si in final sa aflu ca le-am baut degeaba ptr. ca aveam trompele rasucite si nici nu mi-au facut investigatia pespectiva ptr. a vedea in ce stare sunt trompele mele.Nici eu nu am mai avut nici o sarcina , pana acuma...cand am dat lovitura.
    Sotul tau e ok.? Ati facut analize?

Membru inregistrat la
    18.01.2007
    Postari in forum
    4
    felicitari pt bebei!
    sper sa vina si la noi barza cat de curand

eu am facut analize, nu doar control.doctorul mi-a spus ca dupa tratamentul asta ar trebui sa ramn in 3-4 luni, daca nu tre sa faca sotul spermograma.
    in principiu totul e ok, de acuma se vedem daca merge cu tratamentul, dar is nelamurita cu pastilele astea...

numai bine!

Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    maryloo, vreau sa iti mai spun, ca in Ungaria cand am mers nici nu mi-a dat nimic pana nu am facut eu:hysterosalpingographia si sotul spermograma.Si sotul meu are 31 de ani si a luat si el o luna tratament cu clostilbeghit.La spermograma a iesit ca 20% sunt mai lenesi si 80% rapizi si ptr. cei 20% a luat tratament.
    Iti doresc numai bine si sa iti dea tarcoale barza cat mai repede.

Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    maryloo, vreau sa iti mai spun, ca in Ungaria cand am mers nici nu mi-a dat nimic pana nu am facut eu:hysterosalpingographia si sotul spermograma.Si sotul meu are 31 de ani si a luat si el o luna tratament cu clostilbeghit.La spermograma a iesit ca 20% sunt mai lenesi si 80% rapizi si ptr. cei 20% a luat tratament.
    Iti doresc numai bine si sa iti dea tarcoale barza cat mai repede.

Membru inregistrat la
    18.01.2007
    Postari in forum
    4
    Multam, sa dea Domnul sa se termine asteptarea cat mai repede

Numai bine, sarcina si nastere usoara!

Floricica Nou Venita aly25's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2007
    Postari in forum
    214
    maryloo, nu te mai stresa, lasa sa vina totul de la sine.
    si eu sunt in aceiasi situatie, adika incerc sa raman de vreo 6 luni, dar nu mi-am pierdut speranta in bunul Dumnezeu.
    trebuie sa privesti lucrurile cu optimism, si bb va veni cand va decide el, nu cand il programam noi.
    te pup ( sa te bucuri de sotul tau cat de mult poti)

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Fetelor fiti optimiste si nu va pierdeti increderea. Daca va doriti un bebe cu adevarat o sa vina cand e momentul. Daca stati stresate in fiecare luna si numai cu gandul ca trebuie sa ramaneti insarcinate e destul de greu. Trebuie sa fiti relaxate si sa aveti incredere. Si eu am ramas doar acum la 33 de ani si niciodata nu am luat anticonceptionale ai nici n-am folosit alte metode sa ma feresc. Deci au trecut ani pana sa raman nu luni. Dar acum mi-am dorit din tot sufletul desi parca putin imi pierdusem speranta, ca nu mai eram chiar la 20 de ani. Dar asa a fost sa fie si acum astept sa-mi vina bebita. Va doresc si voua sa vi se implineasca cat de curand dorinta si sa vina berzele si pe la voi!

Floricica Nou Venita liudo4ek's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2007
    Postari in forum
    1
    Buna,eu sunt noua in acest site,am shi eu o mica nelamurire shi ash dori nishte opinii,sfaturi de la cineva mai experimentat,sper ca nu imi veti respinge cererea de ajutor
    Am 18 ani,prietenul meu 25,suntem impreuna de 1 an shi jumatate,de la un timp incoace am avut vreo 3 contacte sexuale neprotejate,unul kind eram in a 2-a zi de menstruatie shi altele 2 in aceeasi zi,a 3 zi dupa menstruatie...am uitat sa mentionez ca el nu a dat drumul la sperma in mine.Dar totusi imi fac griji ca ash putea ramine insarcinata.Am citit mai multe articole despre simptomele graviditatii,dar ma regasesc doar in faptul k in ultimele 2 zile am greturi in timpul zilei shi nu dimineatza cum era scris,plus k ma simt balonata,dar cred ca aceste lukruri se petrec in urma unei probleme digestive pe kare o am akum...
    shi inka ceva...voi ashtepta sa imi vina deja menstruatia luna viitoare sa vad ce shi kum.
    va rog ajutati-ma ku un sfat,pls,multumesc anticipat.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    poate data viitoare trebuie sa folosesti o metoda de contraceptie ca sa nu mai ajungi la ingrijorari.
    nu ar trebui sa fii ingrijorata pt ca sansele sunt putine de a ramane insarcinata insa oricand exista o mic aposibilitate.ai rapbdare si timpul le va rezolva pe toate.

Floricica Avansata lauraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    buna maryloo si bine ai venit printre noi,si eu cu sotul am avut probleme (asa credeam)pana am intrat aici pe forum si am citit cateva chestii mici dar defapt mari,am facut ca babele am luat perioada fertila eu am inceput din 4 zi de ciclu,sex zi de zi 3-4-5 ori si dupa ce sotul ejaculeaza stai pe spate cu picioarele si bazinul cat mai sus eu am pus 2 perne mari si am stat cate 25 minute,in astea 25 minute doar rugaciuni,e o pozitie cam naspa putin dar pe mine m-a ajutat,si eu am avut 2 avorturi si raceli si chisturi,si doctorii nu mai imi dadeau sanse dar am zis:ei is mai destepti ca mine? =)) hai la treaba si Dumnezeu cu noi,nu ne-am dat batuti atata timp cat va doriti intotdeauna este sansa si 1 la 9999999999999 dar exista !!!! nu renuntati .eu am 22 si sotul 27 si el ia pastile pt sala ..proteine amino chestii grele ce omoara spermatozoizii si tot nu ne-am dat batuti,acum am 3 luni si 2 sapt si il asteptam bebica nostru,sa dea Dumnezeu sa pot duce sarcina la sfarsit.va pup si va doresc succes

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari