Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita amina81ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2006
    Postari in forum
    15
    fetitei mele ii troznesc incheieturile, mai ales genunchii si gleznele. nu stiu exact de cand, dar de cel putin doua luni am observat. acum are 5 luni si 5 zile. ii dau calciu de o sapt, dar nu stiu daca e lipsa de calciu sau poate o fi normal la bebelusi. a mai patit cineva?

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    bebitza mea are aproape 4 luni si cand ii mai fac masaj tot asa...poc...poc.nu stiu ce sa zic acum dar cred ca e amorteala sau ca nu fac miscare asa multa...ca sunt inca micutzi..nu? se mai aseaza oasele[coarda]

Floricica Nou Venita alina_timofti's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2007
    Postari in forum
    5
    buna! Si eu am o fetita de 9 luni careia ii pocnesc f tare incheieturile de la genunchi si glezna, la piciorul drept. Am fost cu ea la ortoped si mi-a zis ca poate exista o mobilitate la acest nivel. Eu nu am fost multumita si am mai mers la inca un doctor care mi-a spus ca nu are nimic, dar ca fim siguri ne-au chemat din nou la varsta mersului. Intre timp am descoperit ca isi pocneste singura piciorul din incordarea muschilor numai atunci cand este suparata sau nu-i convine ceva.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Si lui Vladutz ii trosnesc incheieturile. Ca la noi, dupa ce am stat mult intr-o pozitite, ne trosnesc oasele.
    O fi bine, n-o fi bine?
    Alte pareri, va rog!

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Sorry! "...ii trosnesc incheieturile".
    Care este.....

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Am citit mai multe articole si se spune ca este foarte bine sa le trosneasca incheieturile, daca acest lucru nu se intampla o data cu vreo durere sau discomfort. Se spune ca bebelul va avea o mobilitate buna....

Floricica Avansata deliutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2007
    Postari in forum
    1.599
    claudia, mie dr. mi-a zis ca e de la lipsa de calciu
    ...ca si lui bogdan ii troznesc atunci cind se intinde, mai ales
    asta desi eu i-am dat calciu din prima saptamina si pina pe la vreo 3 luni , tot la 2 zile cite 5 ml
    e adev. ca nu plinge cind ii troznesc, dar uneori parca e prea mult
    sper ca toate incheieturile si cartilagiile lui sa fie ok!
    ma gindesc ca isi ia calciu si din lapte, mai ales ca eu inca il alaptez si mai iau si eu suplimente de calciu
    sanatate la bebei!

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Si fetitei mele ii mai trosnesc incheieturile de la picioare dar nu m-a gandit niciodata ca ar fi ceva si nici nu-mi fac probleme.

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    i-ai dat la recomandarea doc? nici noi nu avem voie sa luam de capul nostru, fara analize. se poate depune unde nu trebuie, putem face pietre la rinichi.... e chestie spusa de doc.

Floricica Avansata deliutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2007
    Postari in forum
    1.599
    da, la recomandarea dr. ca avea un tremur al minutelor si picioruselor de la nastere si calciul ce mi l-a recomandat nu era asa concentrat
    acum , dupa vaccinul de la 4 luni ne-a dat ca+vitamine siropel 3 ml timp de 1 luna si parca nu ii mai troznesc asa des incheieturile
    analize nu i-am facut pet calcemie, doar siderimia , ca mi-a fost mila sa ii ia singe din vena!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari