Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ramonadobos's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.05.2007
    Postari in forum
    4
    buna! fetita mea de 2 luni are problema asta. poate sa-mi spuna cineva daca s-a confruntat cu asa ceva si ce-a facut?

merci

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    si david a avut un icter mai prelungit pt ca a fost nacut la 8 luni.dr. lui mi-a recomandat vitamine.i-am dat polyvital de pharco dar eu cred ca trebuie sa-ti recomande dr.ceva.si mult soare.pupici

Floricica Nou Venita alinavet's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2007
    Postari in forum
    2
    Am o fetita de 4 luni si jumatate si ne-am confruntat si noi cu problema icterului prelungit. Ioana a avut icter pana la 1 luna si jumatate cand s-a estompat de la sine.Am chemat acasa initial un medic pediatru din Ploiesti, pentru ca acolo locuim, care ne-a recomandat sa-i facem analize de sange (sa-i recolteze sange din vena, nici macar din calcai), dupa care sa-i administram Fenobarbital. Am spus in nici un caz! Am mers si la Bucuresti, la spitalul privat Euroclinic, unde am si nascut-o pe fetita, la d-na dr. neonatolog Cobac Luminita. Dansa a masurat intensitatea culorii galbene a pielii cu un aparat fara sa-i faca micutei vreo neplacere si a spus ca este in limite sigure, adica este mai mare decat normal, dar nu atat cat sa ne alarmam. Ne-a spus ca icterul se poate prelungi la copii alaptati la san si sa continuam cu alaptarea. Cam pe la 1 luna si jumatatate ictreul a trecut. Am inteles ca soarele nu prea ajuta la icter. Te sfatuiesc sa mergi la Euroclinic, sa dai intai un telefon sau sa mergi direct si sa anunti ca e vorba de o urgenta si te vor primi. Consultatia costa 72 RON cu totul. D-na dr. Cobac este un medic minunat si foarte devotat copiilor. Am fost foarte multumiti ca nu a trebuit sa mai facem analize de sange si sa-i dam Fenobarbital, care este un medicament prea dur pentru sugari atat de mici. Iti urez mult succes si multa sanatate.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    trebuie sa mergi innapoi la spitalul in care ai nascut.....un icter prelungit poate lasa sechele cumplite la copil...daca icterul este intens atunci il vor tine sub o lampa speciala care emite ultraviolete....dar neaparat sa mergi la medic......e destul de grav atunci cand coloratia galbena ajunfe si la nivelul picioarelor.....

Floricica Nou Venita ramonadobos's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.05.2007
    Postari in forum
    4
    Buna si multumesc de sfat. nu i-am dat fenobarbital asa cum mi-a spus m.f. am mers la un alt doctor care mi-a recomandat sa-i fac analize (i-a recoltat sange din calcai) si are putin ridicat nivelul bilirubinei. apoi mi-a spus sa-mi refac si eu analizele, sa nu fie ceva transmis de la mine. astept rezultatul acestor analize si apoi voi merge si la euroclinic. toate bune!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari