Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta anamarianicola's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    669
    Fetelor, care ati fost iarna la munte cu bebelusii ce sfaturi ne dati celor care vrem sa ne incumetam cu sugari in concediu? E adevarat ca noi plecam in octombrie acum, adica nu e chiar iarna, dar eu tot imi fac griji de fulare si alte accesorii... Astept sa aud cum v-ati descurcat voi sau ce parere aveti despre asta.

Floricica Nou Venita crinatopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2006
    Postari in forum
    81
    Felicitari, pt curaj, noi decand cu bebeii nu ne-am mai incumetat sa plecam in concedii si tareee ne este dor sa mergem undeva, dar cand ne gandim la nopti agitate si scutece si nasuc infundat si nervi, preferam sa ne relaxam pe acasa, oricum planuim o mare iesire in vara, doar noi doi,ca atunci piticile sunt destul de mari sa stea cu mamaie. ce-i drept e drept, nu ne imaginam prea mult timp departe de astea mici, dar simtim nevoia sa fim si noi un pic singurei, sa ne amintim de cele zile de demult...

Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    669
    Hihihi, si noi planificam un weekend romantic pentru noiembrie insa se pare ca s-ar putea sa fie tot un weekend in trei pentru ca ne e cam dor de Pitica daca o lasam la parintii mei. Insa acum in concediu era stabilit dinainte ca mergem toti. Atita doar ca sperasem sa fie mai cald, nu stiu de ce. Oricum mergem pe aproape ca daca ploua si e urit sa ne putem intoarce. Imi fac insa griji ca poate nu stiu tot ce mi-ar trebui la noi.

Floricica Debutanta laura81's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    intr-adevar iti trebuie curaj sa mergi in concediu cu bebe mic.Noi am fost acum 3 sapt.in Paris un weekend toti 3,partea rea a fost ca eu m-am stresat la maximum in primul rand cu papa la bebe.Din cate stiu si tu alaptezi, eu pana la urma nu am avut ce face si l-am alaptat in public.Iti dau cateva lucruri din lista mea ptr.bebe:
    -termos
    -lapte praf-nu stii nicioadata cu laptele asta matern daca te stresezi prea mult cantitatea de lapte se micsoreaza.
    -incalzitor apa
    -biberoane -noi am avut 5 si am folosit 4,aici tu stii ai bine cate iti trebuiesc
    -apa minerala-eu am folosit un bax intreg ptr.2 zile
    -hainutze multe de tot felul-chiar daca e o vacantza scurta bebe se poate murdari si de 4 ori pe zi
    -scutece de asemenea multe,servetele daca o stergi cu servetele,eu il spal cu vata si apa calda
    -trusa prim ajutor
    -ceai daca micutza bea ceai
    -noi avem ptr.schimbat cand plecam de acasa o bucata de material foarte moale plastificata speciala ptr.schimbat bebe sa nu murdarim pe unde il schimbam
    -bepanthen
    -ptr.nasuc ser fiziologic sau ceva care sa ajute la desfundat nasul(apa mare...)
    -paracetamol ptr.bebe in caz de temperatura
    -port-bebe/carucior
    In general analizeaza ce folosesti acasa si pune in bagaj,decat sa ajungi acolo si sa realizezi ca nu ai aia si aialalta..mai bine pune acolo in bagajel-bagajoi tot.
    Daca imi mai aduc aminte cate ceva iti mai scriu..eu sper sa nu fii asa stresata ca mine ca altfel nu o sa poti sa te bucuri de excursie mai deloc.

Nu stiu cum am putut uita:JUCARII MULTE..daca a inceput sa fie interesata de ele,si cd muzica preferata daca are.

Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    669
    Laura, si eu alaptez, dar am descoperit cu groaza ca nu se moare daca trebuie sa alaptezi vreodata in public ca m-a prins o criza o data in parc si n-am avut incotro si ne-am ascuns sub paturica. Multumesc pentru lista, imi e de mare folos. Ai zburat cu avionul? ca si noi vrem un weekend in noiembrie. Au fost probleme cu zborul? Si mai am intrebari daca mai poti sa-mi raspunzi. Mai am multe...

Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    da cu avionul..si acolo mi-a fost o frica,1 ora si 45 min a durat,si Luka a fost un ingeras!a dormit un pic,s-a jucat,a vorbit cu stewardesele..inainte cu putin de-si lua zborul avionul i-am dat un pic de suculet de mere ca e mai dulce si am citit ca e bine sa fie hidratati inainte de zbor sa nu simta asa mult presiunea la decolare,acelasi lucru si la aterizare.
    Si ai dreptate nu a fost un sfarsit de lume daca l-am alaptat in public.Daca puiutzului ii este foame ii este foame si trebuie sa manance.Insa Luka m-a surprins ca el care papa la 2 ore acolo a papat si la 4 ore si nici macar nu incepuse sa se planga de foame,dar eu bineinteles stresata..

Poti sa ma intrebi orice,iti raspund cu placere.

Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    Noi am mai fost intr-o calatorie cand avea 4 luni si un pic,o calatorie de 16 ore de condus cu masina.A fost ingrozitor sa-l tin imobilizat atata in scaun,chiar daca astea 16 ore de condus le-am lalait in 4 zile,si la intors in 2 zile.Dar parca nu am fost asa stresata ca in paris..oricum noi am decis pana nu papa bine si alta mancare decat lapte nu mai mergem nicaieri,doar pe aici local,cu masina.

Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    Mi-am mai adus aminte ceva..ptr.baitza la bebelusa,ma gandesc ca nu o luati baitzaptr.bebe cu voi,poti incerca sa o speli in cada,cu toate ca daca e obisnuita in baitza ei nu cred ca o sa vrea.Luka nu a vrut,insa ptr.orice eventualitate am avut cu noi cif si un burete ptr. a spala cada.Si ptr.bebe un burete si toate cele necesare ptr.baitza(sampon,ulei,manusa,prosop).Noi l-am spalat pana la urma asa pe parti cu manusa pe pat pe platicul ala ptr.schimbat.

Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    669
    Cum e cu zborul cu avionul? Te lasa cu caruciorul pina la scara avionului, asa cum am auzit? sau trebuie sa-l tii in brate prin tot aeroportul. Apropo, si cum l-ai trecut pe pasaport, de cind era de citeva luni sau cum?

Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    Da te lasa cu caruciorul pana la scara avionului,pui caruciorul ca bagaj"delivery at aircraft",si-l primesti cand aterizati.Bebelusul il tii in brate tot timpul zborului,o sa iti dea o centura de siguratza extra ptr.bebe pe care o atasazi de a ta.Noi i-am facut pasaport separat,ptr.ca asa e aici.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari