Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Ne place nu ne place aceasta sarbatoare americana a patruns si in Romania si din ce in ce mai multi parinti merg la petreceri de Halloween impreuna cu copilul lor, insa ce costum alegem?

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    daca tot e kitch atunci sa imbracam toti in gaini ... si sa cerem si putin virus aviar sa ne simtim bine. Adevarul ca ne statea fioarte rau "imbracati" in sarbatorile noastre autohtone.

Sa va bucurati de Holloween ...sau cum vreti sa-i ziceti!

Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    De acord cu tine cattaniut, "Unde s-au dus, unde-au apus..", culmea e cum de sarbatorim ceva despre care nu stim prea mult si care nu e parte din patrimoniul nostru cultural si am uitat de sarbatorile noastre, pentru ca nu mai este la moda sa mergi la colindat in spiritul craciunului sau sa mergi la prieteni si sa le canti de Florii, si multe alte datini care cu timpul vor fi inlocuite de cele "la moda".

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    faptul ca am imbratisat si alte sarbatori mai noi, nu este datorita faptului ca le-am uitat pe cele vechi.. indiferent de varsta tre' sa fii deschis la orice, mai ales daca e vorba de copilul tau. acesta va creste si vei realiza ca odata cu timpul si parerile tale se vor indeparta de cele ale copilului tau.parerea mea. faptul ca voi sarbatori Halloween-ul nu inseamna ca de Craciun n-o sa ma mai duc la colindat.In plus aceasta sarbatoare era Ziua Sfintilor.. era o zi sacra, nu puteti sa-mi spuneti ca acum toata lumea asteapta Craciunul pentru adevarata sa semnificatie ci pentru brad, cadouri, mancarea specifica si spiritul Craciunului in general. Eu voi sarbatori Halloween cu copilul meu si nu in felul americanilor cu trick or treat ci ii voi explica copilului meu ca nu exista monstrii, si ce inseamna cu adevarat aceasta sarbatoare si voi specifica faptul ca nu este sarbatoarea noastra insa cu siguranta ne vom duce la un eveniment pentru copii si il voi imbraca pe cel mic in ceea ce vrea el, fioros sau nu.. Insa fiecare cu parerea sa, eu doar am vrut sa mi-o expun pe a mea

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari