Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita florentina cos's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2007
    Postari in forum
    87
    BUNA SEARA AS VREA SA STIU SI EU DC A FACUT CINEVA ASA CEVA.

Floricica Senior mara80's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2007
    Postari in forum
    2.753
    da.eu am facut histero si este putin dureroasa dar doar pr moment.oricum merita sa o faci ptr ca asa elimini unul din motivele ptr care nu poti ramane insarcinata.eu iti doresc succes si sa ne spui rezultatul!

Floricica Nou Venita yoco's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2007
    Postari in forum
    12
    Buna sunt Ioana si sunt noua pe acest forum, am si eu o intrebare pentru cele care au facut histerosalpingografie. Cate fiole de substanta de contrast trebuie sa cumpar? Farmacista nu stia sa-mi spuna iar cu medicul am vorbit la telefon si nu a stiut sa imi spuna. Mi-e rusine sa il sun iar sa mai intreb ca l-am sunat pana acum de o mie de ori cu tot felul de chestii. Eu am cumparat una, oare trebuie sa cumpar mai multe?

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    Buna Florentina. Si eu am facut anul trecut in octombrie, mi-a depistat problema si deja in 30 noiembrie am facut o inseminare din care au rezultat 2 gemeni(baietei).Curaj fetelor si nu pirdeti timpul.Stiu ca normal trebuie sa iti dea o anestezie de 8 min., dar eu nu am primit ptr. ca sunt alergica, dar nu e chiar asa de dureroasa. Daca ar trebui sa suportati numai atata......si la urma urmei merita orice efort.

Floricica Nou Venita ayda_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    13
    Buna yoco.Nu stiu cate fiole...eu am facut la spital si nu a trebuit sa cumpar nimic....doar m-am internat pt o zi si am facut histero. Cel mai bine ar fi sa-l suni sa nu te trezesti ca iti mai trebuie si nu ai....sau mai incearca si la alte farmacii, poate te ajuta cineva. Bafta multa si sa stii ca nu e f dureroasa...

Membru inregistrat la
    27.02.2007
    Postari in forum
    12
    buna ayda si merci mult pentru raspuns. astazi ma duc sa-mi fac histerosalpingografia si mi-e o firca de mor. Mie mi nu-a zis nimic de internat sper sa nu fie nevoie. Banuiesc ca imi spunea daca era sa ma interneze.

Floricica Nou Venita florentina cos's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2007
    Postari in forum
    87
    buna si eu am facut ieri hisero si o sa trebuiasca sa ma operez ca sa imi desfunde trompele. dreapta e mai cu probleme. atrebuit sa imi bage 2 doze pe care am dat 600 mii lei.sper sa ma ti la curent si tu.te pup

Membru inregistrat la
    27.02.2007
    Postari in forum
    12
    gata am terminat si cu histerosalpingografia asta, m-a durut de credeam ca mor, sper sa nu mai fie nevoie sa o fac. Oricum mi-a spus medicul ca am trompele infundate (ambele) si ca trebuie sa fac operatie, cred ca se referea la laparoscopie (sau cum s-o numi) si daca nu merge cu operatie sa fac fertilizare in vitro. Mai este vreuna din voi situatia asta? Voi ce o sa faceti? Eu maine ma duc sa iau filmele de la hsg si mi-a zis medicul ca mai vorbim si atunci. Sunt foarte speriata la gandul ca nu voi putea face copii. Chiar imi doresc foarte mult. Cine poate sa ma ajute cu ceva informatii? Am inteles ca mai sunt si alte metode de desfundare a trompelor gen instilatii, ultrasunete, laser... nu stiu ce perfuzii pentru dilatarea trompelor... Astept si eu un raspuns. Va rog.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Hello! Draga Yoco eu am facut labratomie pe data de 11 martie. Am avut un chist pe ovar stang si pt ca tratamentul medicamentos nu a dat rezultat am facut operatia. Trebuia sa fac laparascopie(procedura mai putin invanziva, adica ti se fac 3 incizii in abdomen si cu o camera video se face operatia). Operatia mea- labratomie, a fost mai invanziva, adica mi-au facut o taietura de 10cm pe abdomen si asa au extirpat chist(tu nu ai chist, asa ca poate nu o sa fie nevoie). Dureri, da....dar am suportat. Acum ma misc incet si nu am voie sa ridic nimic,dar rana se inchide frumos. Nu am fost cusuta decat la capete si apoi s-a lipit taietura cu un fel de superglue medical. Sa nu iti fie frica....cu credinta si multa multa vointa, plus gandul ca o faci pt bebici.....o sa treaca si asta. Numai bine, pa!

Membru inregistrat la
    27.02.2007
    Postari in forum
    12
    Sunt si eu intr-o mare dilema: primul medic, cel care mi-a facut histerosalpingografia mi-a spus ca am trompele infundate si nu exista nici o sansa sa fac copil daca nu le desfund. Ieri am mai fost la inca un medic ca sa aflu si o a doua parere si mi-a spus ca nu le am infundate, ca sunt permeabile, in schimb am nu stiu ce aderente intre trompa si ovul si astea s-ar putea repara cu laparoscopie, dar ca ma sfatuieste sa mai astept cateva luni si daca nu reusesc, atunci sa fac laparoscopie, pentru aderentele astea. Ce sa fac? Pe cine sa cred? Unu zile ca e alba si unu ca e neagra, sa ma mai duc si la al treilea? Numai bine!

Floricica Nou Venita anca g's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2006
    Postari in forum
    51
    buna yoco,sunt Anca si pot sa iti spun ca prin laparoscopie se pot desfunda si trompele. se pot inlatura si aderentele ,se pot curata si ovarele,deci se vede clar fsta de clelalte metode.Eu zic sa nu mai pierzi timpul ca mine.Mergi si fa laparo dupa care celelalte vin de la sine.succes

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari