Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    eu pana sa nasc nu stiam ca un prichindel se poate naste cu asa ceva. cand l-am vazut prima data pe ingerasul meu, nu am stiu de ce are capul tuguiat intr-o parte. pediatra din maternitate mi-a zis ca este cucui si ca se va retrage in timp. mi s-a parut tare ciudat. din cate stiam eu cucuiul e tare. mi se parea ciudat ca un bebe de 2 zile sa aiba cucui.

dupa ce am ajuns, la cateva zile a venit pediatrul la care l-am inscris pe bebe. de la el am aflat ca de fapt este un hematom si ca trebuie sa merg cu ingerasul meu la neurochirurg. cand avea bebe 12 zile m-am internat cu el si i-a facut punctie. daca mai intaziam 2 zile deja era prea tarziu. se ajungea la operatie. deja incepuse sa se calcifice.

sfatul meu pt toate mamicile, daca Doamne fereste piticii lor se nasc cu asa ceva, sa mearga la neurolog din prima zi, sa nu fie prea tarziu.

m-am ingrozit de ce am vazut in spital. foarte multi copii cu tumori, cu lichid la creier si am vazut si 2 cazuri asemanatoare cu al meu. o fetita de 5 saptamani si un baietel care au avut hematom de la nastere, iar parintii au ascultat pediatrul ca o sa se retraga si au venit prea tarziu la neurochirurg. trebuiau operati.

nu stiu daca va intereseaza acest subiect, dar m-am gandit ca ar fi bine sa stiti desre aceste hematoame.

mi se rupe sufletul nmai cand ma gandesc prin ce ar fi putut trece puiul meu si imi vin in minte acele mamici diperate ca trebuiau sa isi opereze copii.

va doresc din tot sufletul sa aveti copii sanatosi si sa va bucurati de ei.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Multumim Bianca, intr-adevar nimeni nu isi doreste sa ajunga in situatia aceasta cu bebe, este bine ca ai fost puternica si in special ca te-ai dus la timp si nu au existat probleme. Piticii la varste asa de mici sunt expusi la atatea pericole, de aceea mamicile trebuie sa fie cu ochii in patru in ceea ce-i priveste. Sa stiti, dragi mamici ca va admir cu drag ca sunteti atat de puternice si puteti sa fiti adevarate mamici si ma bucur ca sunt si eu pe aici sa invat din experientele voastre pentru viitoarea mamica din mine, pe aceasta cale va multumesc!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Bianca ne pare rau ca ati trecut prin asa ceva..cand ajungi in spital si vezi cata suferinta exista,,of..doamne feresre!
    ne bucuram ca ati descoperit la timp si ca acum sunteti bine sanatosi!
    pupam mamica puternica!

Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    chiar exista multa suferinta. dar eu am o intrebare fara raspuns. de ce trebuie sa sufere acei copilasi nevinovati?
    la noi din fericire a fost usor, pt ca am aflat din timp. dar daca nu imi spunea pediatrul meu sa ma duc la neurochirurg, si ma luam dupa nenorocita aia de pediatra din maternitate .... nici nu vreau sa ma gandesc prin ce am fi trecut.
    sanatatea e cea mai importanta!

Floricica Nou Venita iatanank's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2007
    Postari in forum
    101
    Si baiatul meu se nascuse cu un hematom.Binenteles ca ne-am ingrijorat ft tare ni s-a spus ca se retrage dupa doua saptamani.Nu se retrasese si ne-am dus cu el la spital inapoi ne-a facut internare mi l-au studiat si mi-au spus sa ma duc acasa sa nu imi fac griji ca se retrage .De a doua zi culmea incepuse sa dea inapoi si nu vad nimic deosebit la el are capul frumos format .Noi avem 3 ani si 4 luni.Cred ca daca as fi citi acestea atunci cu adevarat intram in panica dar am avut incredere in spusele doctorilor.Tin sa mentionez ca nepotelul meu se nascuse tot asa ,inainte de noi cu 5 luni, si i-a dat inapoi de aceea nu am fost ft ingrijorata.Ce aud la voi ma apuca frica.

Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    si mie mi s-a zis ca se va retrage. dar cand am fost la neurochirurg deja incepuse sa se calcifice. daca nu vedeam cu ochii mei cazuri care erau de operat deja pt ca au ajuns prea tarziu, poate nu as fi crezut. ginecologul mi-a zis ca nu trebuia sa ii fac punctia. dar nu am putut sa risc. am preferat sa il intepe sa ii scoata sangele decat peste cateva sapt sa ajung la operatie. acum e ff bine bb.

Floricica Nou Venita iatanank's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2007
    Postari in forum
    101
    Eu va cred dar la mine nici nu au vrut sa riste sa ii scoata lichidul ala sau sange ce era acolo.Au zis ca nu e indicat.Va dati seama ca i-am ascultat daca nu pe ei atunci pe cine.NU CRED ca ii va fi afectat ceva pe viitor doamne fereste.Este un copil sanatos si la fel si ceilalti copii care s-au nascut cu hematoame si nu li s-a facut nici un fel de punctie.Cred ca asta este de la caz la caz.Va pup.

Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    e posibil sa fie mai multe tipuri de hematoame. alta explicatie nu gasesc. am auzit si eu de cazuri in care s-au retras, dar am vazut cu ochii mei cazuri in care s-a ajuns la operatie.
    sange este acolo. este intre piele si os.
    nu cred ca neurochirurgul facea asta daca nu era cazul. mai ales ca am mers la el printr-o cunostinta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari