Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ursuralu22's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2005
    Postari in forum
    3
    nu exista un stas in ceea ce priveste copii, variatiile de greutate depind de foarte multi factori dintre care constitutia parintilor este unul decisiv. ati spus ca maninca mult noaptea, cit de mult? un meniu ar fi: dimineata-lapte, la prinz-piure de legume cu piept/ficat de pasare/galbenus si brinza calcica fara miez de paine, dupa-amiaza-piure de fructe fara biscuiti, puteti alege o combinatie de fructe in care unele sa fie mai consistente ca bananele, daca mai doreste o masa inaintea celei de seara va sfatuiesc tot lapte, iar seara, inainte de culcare-lapte.incercati sa reduceti mesele din timpul noptii. sper ca v-am putut ajuta. daca vreti retete de piureuri nu ezitati sa ma contactati.

Floricica Nou Venita gabi-ela_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2005
    Postari in forum
    43
    Sa-ti traiasca copilul si sa fie sanatos!Ce greutate a avut la nastere? Scoate-i din meniu painea si renunta la masa din timpul noptii.Daca se trezeste,da-i sa bea ceai sau apa plata(la inceput o sa-ti faca mofturi dar cu rabdare il poti obisnui).Cu timpul,ai sa vezi ca nu se va mai trezi pentru apa. Foarte multe fructe si lactate.Mananca urda de oi?Incearca!Este f.f.buna:nu are grasimi deloc si are cel mai mare continut de calciu.

iza
    iza este offline.
    Floricica Nou Venita iza's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2005
    Postari in forum
    31
    Va multumesc mult pt sfaturi.Matei a avut la nastere 4.300g.Acum in noiembrie implineste 1 an si 2 luni.Merge toata ziulica si de cand a inceput sa mearga a scazut vizibil in greutate,si nici nu mai manca atat de mult noaptea.Intr-o vreme manca...sa nu va speriati:3biberoane cu lapte.acum doar 1.Din pacate nu am reusit sa-l dezobisnuiesc de acest obicei.Am incercat si varianta cu apa si cu ceaiul dar in afara de plansete disperate nu m-am ales cu nici o izbanda.Ii dau sucuri de fructe si legume in fiecare zi.Cu pireul de fructe nu se impaca.In ultima vreme chiar a inceput sa-mi faca si mofturi la mancare.Painea aproape ca am scos-o din meniu.Il hranesc cu ficatel de vita la gratar si putin ulei de masline extra virgin ca sa nu se constipe,ou fiet moale,peste fiert sau gratar,iaurt si sucuri de fructe ,mere in special.ma feresc sa ii dau alimente bagate in calorii si sarace in vitamine.Sa stiti ca m-ati ajutat f mult cu sfaturile voastre si nici nu m-ati bagat si mai mult in sperieti.De fapt asta era si ideea pt care am apelat voi,celelalte mamici,in speranta ca ma ve-ti linisti si sfatui in acelasi timp.Poate imi mai dati niste idei si in continuare ca de multe ori intru in criza de imaginatie in legatura cu ce sa-i dau sa pape.va multumesc.

gabi@mateias
    Guest
    O sa ia in greutate mai putin intre 1 an si 2 ani, din cauza ca se misca mult mai mult acum, pe de o parte, la un moment dat va fi mai interesat de joaca decat de masa, pe de alta partea e normal sa incetineasca ritmul de crestere, ca altfel ar ajunge toti BB niste uriasi, luan in fiecare luna cate 1 kg. La varsta de acum a lui cresterea normala e de 200-250gr/luna, creste in schimbmai mult in inaltime. Daca totusi ti se pare prea grasut gandeste-te ca e baiat si-i sta bine, mai dificil e cu fetitele, ele trebuie sa fie mai suple.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari