Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice denisa alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2006
    Postari in forum
    412
    De 2 saptamani avem o problema la care nu-i gasim rezolvarea! Alex nu mai vrea sa faca baie!

La ultima baita pe care am facut-o Alex a fost obosit, eu am insistat sa-l spal cu dusul, el a plans si nu-si mai dorea sa stea in cadita. Atunci am grabit baia. Era asa de agitat si suparat, incat a sarit pe mine si ma strangea in brate si plangea. A doua oara cand am incercat sa facem baita nu a fost chip sa-l bag in cadita. Am incercat mai multe metode, dar toate au esuat. Are 2 saptamani de cand nu este spalat pe cap. Pe corp il mai insel, dar plange f rau. Voi ce ma sfatuiti?

Floricica Nou Venita dariusicu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2006
    Postari in forum
    46
    Denisa ai incercat cu jucarii? Sa va jucati putin inainte ,sa-l stropesti cu apa ? Si noi am patit asa dupa ce 2 sapt. nu i-am facut baie fiind racit . La inceput a plans putin dar daca l-am stropit si a vazut jucariile s-a potolit. Succes si pupici.

Floricica Novice felicita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2007
    Postari in forum
    362
    ai incercat sa-i pui in cadita jucariile lui preferate? noi asa facem,ne jucam si in acelasi timp ne si spalam. multa sanatate

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    si eu am probleme la baita cu Theodor (2,6 ani} nu stiu din ce cauza. Si pt a nu face crize de plans ii fac baita o data pe saptamana iarna. Si daca plange prea tare renunt la baita chiar daca ramane nespalat 2 saptamani. E un stres prea mare sa-i obligi sa face ce nu voer. trebuie luati cu binisorul nu pateste nimic daca nu e spalt asa des cum vrem noi. Eu cred ca se trge frica de baie decand a stat o perioada la mama, ea obisnuieste sa-i spele pe copii cu apa mai fierbinete iar eu nu i-am obisnuit asa, medicul mi-a spus ca nu este sanatos sa faci duch cu apa fierbinte.

Floricica Novice denisa alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2006
    Postari in forum
    412
    Am incercat si cu jucarii si cu spuma in cadita. Tata s-a jucat inainte sa-l bagam in apa cu jucarii, dar Alex plangea cand vedea cada. Am incercat sa ducem cadita si in camera lui, nici asa nu am avut succes. Azi am incercat sa-l pun sa se joace in cadita cu jucarii, dar fara apa. Acum vrea sa se joace in cadita. Diseara incercam sa facem baie, maine mergem la vaccin si nu mai putem face cateva zile. Dar sa vedem cum ne descurcam si cu spalatul pe cap! Va tin la curent. Va povestesc diseara daca am avut succes. Pupici

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    la noi Daria plange cand o scoatem afara pt ca mai vrea
    si noi tot cu jucarele facem ,cu ratuste,cu muzica ii place ft tare

Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Cred ca lui ii este teama de dus cand este spalat pe cap.Asa se intampla la inceput cu baietelul meu.Dar tati a intrat cu el in baie si i-a aratat zambind ca si el se spala astfel si ca vorbeste "la telefon cu dusul".Cu multe jucarii si prezenta si a lu'mami nu vrea sa mai iasa din apa...

Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Sau il poti clati pe cap cu o cana sau stropitoare sa nu-i mai fie teama.Apoi ii dai stropitoarea sa se joace cu ea.

Floricica Nou Venita nicopet's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    44
    Incearca sa intri in cada cu el, eu zic sa insisti sa nu se obisnuiasca fara baita, ca o sa-ti fie din ce in ce mai greu tie.

Floricica Avansata micki's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2006
    Postari in forum
    1.951
    Denisa sa stii ca e de la dus...am patit si noi!

Floricica Avansata micki's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2006
    Postari in forum
    1.951
    Eu am incercat odata sa o clatesc cu dusul pe cap...si aia a fost...a inceput sa planga sa se ridice inpicioare si sa vrea in brate(daca ma vedeai ce uda eram ca am luat-o in brate).Am scos-o asa neclatita de tare ce plangea.Dupa aceea nu a mai vrut la baie ...cum vedea cadita incepea sa planga...asa ca a trebuit sa inventez ceva...si m-am bagat cu ea in cada...cu jucarii cu cantecele...
    In doua saptamani a uitat si acum face baie de buna voie!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari