Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dreamcatcher's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2007
    Postari in forum
    10
    Salutare,

primul meu mesaj aici se pare ca va fi unul destul de trist;simt ca nu mai pot.Simt ca innebunesc, ca starea mea imi afecteaza si bebele,..pur si simplu am ajuns la limita.

Am un bebe frumos de 16 luni si stau acasa de aprox 2 ani(sarcina cu pb); bb e cuminte, ne intelegem de minune, dar nu asta e pb mea.

Sunt mai mereu singura cu ea;sotul vine acasa seara si isi continua treaba la calculator.Abia daca sta 30 minute cu ea sa ii dea un iaurt;e foarte stressat cu munca si alte chestiuni,e nervos, nu mai are rabdare iar eu nu mai stiu cum sa fiu cat mai ok sa nu il enervez si eu. Si zau ca nu imi mai e deloc usor; nici eu nu sunt o persoana cu care se traieste usor, insa nici el...

In fiecare zi fac aceleasi si aceleasi lucruri, si o iesire, cu el si bb la supermarket, a devenit eveniment monden pentru mine.NU sunt obosita fizic, insa simt ca sunt "varza":) cu nervii si cu psihicul. Cand nu ma vad bb si el, plang. Am incercat sa ii spun ca nu sunt ok, insa imi spune ca exagerez si ca el e f obosit si ce vreau?sa le faca pe toate?

Nu mai vreau nici sa ies din casa, nici la plimbare cu bb:(, altundeva oricum nu am cum sa ies. Nu ne ajuta nimeni cu bb, bunicii sunt departe, bona am tot amanat,pt ca vrem sa ne mutam.Anul trecut in toamna am facut scoala de soferi, si acum imi reproseaza orele acelea in care trebuia sa se rupa de munca. Din ianuarie nu am mai avut nici macar o ora numai pentru mine. Si baie fac cu usa deschisa, ca sa o vad ce face si pe unde se joaca.Daca ii spun sa stea cu ea cat fac baie, imi da impresia ca i-am cerut cel mai mare favor:(.

Il iubesc, ma iubeste, munceste enorm pentru noi, si nu ne lipseste nimic din punct de vedere material, dar eu simt ca nu mai pot. Singura "scapare" mi-o gasesc in mancare si de la 54 am ajuns la 63 de kg in cateva luni:("Compulsive eating"?NIci nu mai stiu ce sa spun...

Poate aveti vreo solutie?vreo idee?vreun sfat?

ca eu una am ajuns la limita si sufar enorm ca nu pot fi mamica vesela si in forma pentru bb:(

Floricica Debutanta iota cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2006
    Postari in forum
    646
    Buna, imi pare rau de situatia in care esti, de fapt e vorba de cum te simti mai mult, dar cred ca e timpul sa te trezesti la realitate si sa-ti dai seama ca poti fi fericita si cu bebele tau. Iesi cat mai mult pe afara, mergi prin locurile in care te simti bine, date uta cu puiul tau, fi tu un copil ca sa uiti de grijile casei. Nu lasa aceasta situatie sa-ti afecteze viata, un copil nu e o povoara ci o bucurie, distreazate impreuna cu copilul tau mai ales in prezenta sotului, poate va dori si el sa se joace cu voi, implical usor dar nu il forta daca nu vrea si mai ales nu uita ca si barbatii sunt la fel ca niste copii si au nevoie si ei de atentia noastra.
    Iti spun asta din propia mea experienta, eu am doi ingerasi si sunt singura , deoarece am divortat, la al 2 copil fostul meu sot s-a schimbat mult si se pare ca 2 copii a fost prea mult pentru el, eu i-am redat libertatea , dar dupa ce am facut tot ce mi-a stat in putinta si am realizat ca nu am puterea sa il impart, avea alta femeie.
    In prezent profit de fiecare moment si-l petrec impreuna cu ingerasii mei si ma bucur din plin de toate, si nu-mi este chiar usor, sunt singura si intretin si casa.
    Asa ca banuiesc ca stii ce sa faci de acum, distreaza-te impreuna cu bebele tau si incearca usor prin veselia si bucuria voastra, sa-l introduci si pe sotul tau in atmosfera
    Succes!!!

Floricica Debutanta iota cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2006
    Postari in forum
    646
    SCUZE PENTRU GRESELILE DE ORTOGRAFIE, m-am grabit si am scris de parca nu as fi fost la scoala :D

Floricica Nou Venita macoveimonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    99
    Am trait si eu sentimente similare, intr-o situatie oarecum asemanatoare. Eu imi rup din timpul de somn pt a petrece cateva momente cu sotul sau pentru a avea grija de mine sau de casa, altfel nu se poate cu asta micut si agitat.
    Noi in schimb ne plimbam mult de tot si bebe e foarte cumintel pe afara.
    Cred ca daca mai ai timp sa deschizi calculatorul nu e totul pierdut. Nu te lasa coplesita si incearca sa privesti toata situatia mai optimist. Mult succes si zambeste!

Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037
    Draga dreamcatcher,

Bine ai venit in comunitatea noastra! Vad ca mamicile te-au primit cu drag . Cristina si Monica ti-au raspuns foarte frumos si sincer. Incearca sa zambesti si sa uiti de cele grele. Trebuie sa ne ridicam si sa speram, iar cand mai avem si un bebe langa noi, cred ca ar trebui sa o facem si cu mai multa putere.

Iti dorim mult optimism si indrazneala in a fi fericita! Si nu uita ca nu trebuie sa fii singura. Avem atatea mamici aici, pe Copilul.ro care s-au intalnit cu bebeii, in afara site-ului si au legat prietenii, vorbesc in fiecare zi aici. E o placere sa le urmaresti discutiile. Alatura-te si primeste sfaturile lor binevoitoare. Mult succes si la bebe!

Floricica Avansata alde_roby's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2006
    Postari in forum
    1.174
    Off ,cata tristete si suparare. Draga mea, faptul ca ai dat peste noi aici..este un lucru bun. Vorbeste cu fetele de aici..oricand si despre orice. Si mai am un sfat pentru tine....faptul ca spui ca nu va lpseste nimic, asta nu inseamna ca ai totul. Sotul tau se pare ca nu stie ca puiul vostru mai are nevoie si de el ca tata. Ce sa-ti spun...ca si Cristina (oarecum diferit), am trecut si eu prin asta ,si deci cam am idee cum este. Incearca sa nu-i mai acorzi aceeasi atentie , macar o perioada. Fa ce este bine pt tine si pt puiul tau, iesi mai mult cu copilul afara , imprieteneste-te cu mamici, gaseste-ti o ocupatie ..ceva ...orice. Si ma scuzi ca-ti spun...poate sunt rea, nu vreau sa te superi....daca va aduce de toate acasa..asta nu inseamna neaparat iubire.

Floricica Avansata alde_roby's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2006
    Postari in forum
    1.174
    Suntem alaturi de tine si oricand poti vorbi cu una dintre noi.Apropo , de unde esti ?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    te asteptam la discutii zilnice..acolo vorbim despre orice..multi pupici sa treaca supararea.
    ne pare rau..e intr-adevar greu cand persoana de langa tine..nu este alaturi sufleteste de tine.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    am vazut ca esti din Bucuresti...iti trimit PM cu ID de mess..poate vb pe mess.pupici si numai fi trista..ai puiul si el te poate ajuta sa mergi mai departe.

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Buna, draga mea! Nu stiu cine esti, de unde esti sau cum esti...cert este ca dupa ce ti-am citit mesajul, te-am simtit atat de aproape incat vreau sa vorbim...iti voi trimite un mesaj privat cu id-ul meu si sper sa-mi raspunzi...te inteleg perfect pentru ca si eu ma aflu cam in aceeasi situatie, poate chiar putin mai rau...pupici dulci si sper sa ne-auzim pe mess, o seara placuta, ai grija de tine!

Floricica Nou Venita dreamcatcher's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.07.2007
    Postari in forum
    10
    multumesc din inima pentru mesajele voastre
    Cristina,
    copila nu e o povara pentru mine,tot ce fac, fac cu drag...Imi pare rau sa aud ca ai divortat, dar cred ca ai facut-o pentru binele tau si al copilasilorProblema este ca de cele mai multe ori nu gasesc energia (psihica, obosita nu sunt,ca fetita doarme noapte, doarme si ziua 2-3 ore)sa ies cu ea,sa mergem la joaca,poate din cauza ca de atatea luni fac numai asta.Eu sunt, sau obisnuiam sa fiu,o fire f vesela, stiu sa ma bucur de viata si sa vad partea frumoasa, insa de catva timp, nu ma mai recunosc..
    Monica,
    timp am, nu asta e problema, am prea mult timp cu mine si cu gandurile mele dar in tot timpul asta, cand doarme ea, de ex, ma simt teribil de singura; prietenele au alte preocupari acum, sunt "single" si fara bebei, iar rudele imi sunt toate in provincie...De zambit, incerc, nu vreau sa ma vada Bia trista si nici nu ma vede..atat mai pot:)
    draga Admin,
    multumesc pentru primire..Optimism aveam si pentru ceilalti,dar am obosit sa tot incerc sa il scot pe el din starile lui de stress, nici macar nu mananca daca nu ii pun eu in fata, nu de lene:), ci pentru ca uita, pentru ca lucreaza..
    Roberta,
    eu stiu foarte bine ca daca ai totul material, asta nu inseamna nimic;si stiu ca si lui ii este greu,dar nu se poate dezlipi de munca lui si de problemele pe care nu le lasa mai niciodata "la usa"..SI as vrea tare mult sa pot face tot ce spui tu, dar de catva timp..nu mai pot.Am devenit antisociala, nu mai am chef de nimic si de nimeni,singura care mai reuseste sa ma binedispuna e Bia
    Afrodita,
    multumesc. Asta simt si eu, ca printre atatea lucruri pe care le face si atata munca, a uitat esentialul...Ma uit imediat si la PM..

inca o data multumesc mult pentru raspunsuri...si sper sa gasesc ceva care sa ma scoata din starea asta de "vegetala", ca am ajuns sa nu imi mai placa mie de mine....

Anne & Bia mica

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari