Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita kgbista's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2004
    Postari in forum
    3
    O solutie ar fi indepartarea programului violent din grila de programe a telecomenzii. Dar la gradinitza nu poti stii pe ce program da doamna in pauze..
    In plus, toti ceilalti colegi de gradinita vorbesc despre eroii preferati, mai mult sau mai putini iubiti de parinti.
    O alta solutie: apelarea si admonestarea celor care distribuie respectivele programe.
    Good Luck! Any others?:-)

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    Am auzit si eu multi copii discutand in termeni de desene animate ... Daca nu e supravegheat non-stop nu prea ai ce sa faci cu privire la acest tip de informatie ...Pana si in desenele animate abunda violenta... e un subiect dificil...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Exista multa violenta in desenele animate (mult mai multa decat in filme, potrivit unui studiu recent), dar - in acelasi timp - nu e posibil sa cenzurezi toate programele la care acces copilul. Si atunci ce ramane de facut? Eu cred ca cea mai buna solutie (si singura care ne ramane, de altfel) este sa incercam sa-i formam copilului un anumit fel de a privi lucrurile si de a-si creea preferinte care sa-l tina departe de toata aceasta violenta.
    Are cineva idee cum se poate realiza asta?

maria
    Guest
    Cred ca ii putem stimula curiozitatea in alte directii. Nu trebuie sa fie neaaparat desene animate cu lupte si sange ca sa-i placa. In acelasi timp, mi se pare important sa nu ii interzicem sa vada si asfel de imagini, dar un pic selectate, astfel sa-l "pacalim" si apoi sa scoatem mai ales partile rele in evidenta si sa-i aratam - pe de alta parte - ce frumoase sunt alte tipuri de desene. Raman la parerea ca este foarte important sa nu-l fortam deloc... doar sa-l "ajutam" sa aleaga.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Am auzit recent ca vizionarea programelor tv si jocurile pe calculator ar avea o influeta pozitiva asupra dezvoltarii intelectuale a copiilor la varste fragede. E o solutie buna sa ii obisnuim in fata "ecranului azuriu"?

Floricica Nou Venita anda01's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2005
    Postari in forum
    9
    Sunt de acord cu maria.In viata de zi cu zi, nu putem tine permanent pruncii sub observatie. Patesc ei, destule. Daca idealizam totul, imaginea pe care o percep ei este eronata. Copilul trebuie sa stie ca exista bine, rau, infricosator, groaznic, urat, bun, cald, calm...Cu explicatii asupra a ceea ce se petrece, invata incet si cate putin din tot ceea ce-i inconjoara.

Floricica Nou Venita angelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2005
    Postari in forum
    25
    copila mea e inca mica (11 luni), iar televizorul pana in acest moment nu a reprezentat o atractie pt ea. dar citind parerile atator parinti, ca o fana inraita ce am fost si inca mai sunt a desenelor animate, ajung sa regret desenele din timpul copilariei noastre (mihaela, balanel si miaunel, gopo, etc.). aveau subiecte educative si violenta era aproape inexistenta. si inca un gen de desen care mi-a lasat o impresie aparte, pe care il urmaream cu mare placere pe cartoon network cu ceva timp in urma, era frikazoid unde momentele de violenta erau inlocuite cu un simplu "relaxon vision"(imagini cu pestisori, un camp de flori). era o idee originala, cel putin din punctul meu de vedere. dar cum violenta si rautatea ne caracterizeaza in general pe noi oamenii, cel mai bun lucru este sa le fim aproape micutilor si a le indruma pasii pe o cale mai buna. totul depinde de noi, parintii in cele din urma. :)

Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    Personajele de pe "ecranul azuriu", ca si comportamentul parintilor, pot fi foarte usor de imitat de catre copii, ei fiind la varsta cand personalitatea este in curs de dezvoltare. Eu raman socata de fiecare data cand aud si vad scene de violenta din desene animate jucate de copiii prin parc sau prin fata blocului. Ei treptat se vor contyopi cu personajele favorite si vor asimila din trasaturile acestora, ca si in cazul copiilor care preiau din trasaturile de comportament ale parintilor, deseori spunem "Cum e tatal, asa-i si fiul!". Se poate ca scenele violente sa aibe si o valoare aducativa, prezentand ca in basme o parte negativa si una pozitiva, lupta dintre acestea doua incheindu-se prin triumful binelui asupra raului. Voi ce parere aceti?

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    Este clar ca este nociva violenta ...oricare e forma ei de exprimare ....pe de alta parte tehnologizarea evidenta, inclusiv a industriei de film, duce la astfel de realizari... Aici intervine cealalta problema ...daca ei nu se obisnuiesc cu acest comportament nu va avea mai mult de suferit mai tarziu ...cand in viata reala se vor intalni cu astfel de comportamente?

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Intr-un fel trebuie sa cunoasca si aceste tipuri de comportamente, dar exista riscul ca cel mic sa se teama ca ar putea sa i se intample si lui acelasi lucru, sau familiei sale. Iarasi singura solutie pentru linistirea copilului o constituie comunicarea. Trebuie sa va asigurati copilul ca nu o sa i se intample si lui acel lucru, sa-i explicati pe intelesul lui cum s-au petrecut lucrurile si sa incercati sa-i oferiti exemple pozitive care sa le combata pe cele negative.

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Eu cred ca ar trebui sa urmarim si noi desenele animate preferate de copii.Vom sti sa selectam ce este bine sa vada si ce nu.Copilul singur nu poate sa faca o selectie a desenelor.Si, oricum, faptul ca vedem si noi aceleasi desene ca si el va creea o baza de conversatie,aratandu-i ce este bine si ce este rau in povestea difuzata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari