Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita toaderelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    1
    buna mamicilor, am facut si noi ecografia de 6luni pentru a vedea daca este in regula cu luxatia de sold, este ok dar avem o asimetri de prezenta a nucleului de osificare in sensul ca la stangul este de 4mm iar la dreptul lupseste. Voi cum ati avut rezultatul analizelor?

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    noi am facut ecografia la 4 luni ,dar medicul pediatru mi-a recomandat pt siguranta mea sa-i fac si radiografie si este ok a iesit bine!

Floricica Nou Venita aanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2007
    Postari in forum
    24
    noi inca nu am facut-o. este obligatorie?

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Nu e obligatori, dar ar fi o idee buna sa faci. Si daca ai unde, fa-i ecografie, nu radiografie, ca sa nu o iradiezi degeaba.
    dar e bine sa se vada acolo, daca se formeaza nucleii, daca nu ai asimetrie ..

mischa2000
    Guest
    ... se spune ca in special fetitele trebuie sa o faca neaparat.
    Noi am facut si radiografie la cap, ecografie prin fontanela si eco cea de sold.

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    este bine o ecografie iar daca i se pare ceva suspect si o radiografie !
    luxatile de sold apar la fetite dar dr Pediatru a zis ca nu mai este o regula

Floricica Avansata deliutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2007
    Postari in forum
    1.599
    noi am facut direct radiografie, pe la 3 luni jumate, pt. ca doar la cluj este medic ce face eco pt luxatie de sold, la noi in oras nu
    a iesit ok, cit despre iradiere...zilnic ne expunem copiii la radiatii, de la televizor, microunde etc. .... asa ca....
    sanatate la bebei!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari