Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita flory's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2005
    Postari in forum
    115
    Am aflat ca unii biscuiti contin E-uri "rele", asa ca fiti atente fetelor ce dati copilutilor de mancare. La fel, supa la plic are o gramada de E-uri rele, dar nu cred ca e vreo mamica atat de inconstienta incat sa dea la puiutzii lor supa la plic.

La fel, guma de mestecat are E-uri rele, ca si bomboanele, jeleurile, inghetata si produsele de patiserie.

Dau mai jos o lista cu E-urile "rele" si E-urile "bune":

E-uri "rele":

E102, E122, E127, E150c, E210, E211, E230, E250, E251, E330, E450, E420, E421, E950, E951 (aspartamul)

E-urile "bune":

E300 (in vitamina C din fructe), E306 (in vitamina E din ficat, peste), E322 (lecitina din ciocolata), E163, E140, E160a (carotenul din morcovi), E160d, E440, E334.

ro
    ro este offline.
    Floricica Nou Venita ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2006
    Postari in forum
    99
    eu nu fac marul ras cu biscuiti ci cu pesmeti.stiu ca pare o nebunie dar si asa mananca o groaza de e-uri fara sa stie.ce am mai vazut a fost mancare pt bebei de 3(nu macar 6)luni cu amidon,sare de lamaie!!!cu toate aprobarile!!!ce mai ziceti de asta?e-urile"rele"sunt exact in dulciurile pt copii...[drujba]

Floricica Nou Venita aiti's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    98
    Asa e: gasesti toate chimicalele in dulciuri. Cel mai sanatos este sa dai copiilor fructe din care sa-si ia glucidele si, dupa 1 an, se da si miere care este cat se poate de sanatoasa si de naturala (bineinteles, daca stim ca din sursa sigura...). Ce fel de parinti dau sare de lamaie la copii mici?! Cu siguranta, parinti care nu stiu cat este aceasta de nociva sau care cred ca nu are chiar asa mare importanta faptul ca bebici lor mananca tot felul de alimente nocive!

ro
    ro este offline.
    Membru inregistrat la
    19.04.2006
    Postari in forum
    99
    da,eu am o fixatie cu e-urile astea.cand merg la cumparaturi,stau ore in sir citind etichete si cutii.
    am gasit o reteta simpla de biscuiti::
    50 g faina,2 lingurite cu zahar,2 galbenusuri,arome(cacao,scortisoara,etc).

Floricica Debutanta camicata1976's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    958
    Posteaza reteta, te rog, la subiectul biscuiti- bebelusi pana la 1 an.
    Cati biscuiti ies din 50 g de faina?

ro
    ro este offline.
    Membru inregistrat la
    19.04.2006
    Postari in forum
    99
    da,o voi scrie. :D
    mi-au iesit 17-20 biscuiti.acum,depinde si de forma de biscuiti.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari