Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tanasagheorghita's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2007
    Postari in forum
    2
    Sunt taticul unui baietel de 1 an si noua luni , nascut pe 16 octombrie 2005 in orasul Bilbao-Spania. M-am intors in Romania , pe 16 oct 2006 , impreuna cu sotia si baiat , si de atunci ma poarta autoritatile romane pe drumuri fara macar sa reusesc sa-i intocmesc un certificat ne nastere romanesc , pentru ca macar sa beneficieze de asistenta medicala , sa pot sa-i fac vaccinele etc. Am trimis de doua ori actele la Bucuresti , prima data fiindu-mi respinse pentru faptul ca nu aveam Apostila de la Haga , care defapt nu este decat o stampila aplicata pe certificatul lui de nastere , spaniol. Acum sunt trimise a doua oara , cam de patru luni , si inca nu am primit nici un raspuns. Sunt disperat , copilul a fost si bolnav si am fost nevoit sa ii platesc spitalizare si medicamente , a ramas si in urma cu vaccinele , nu beneficiaza nici de alocatie , si nu mai stiu unde sa merg si la ce instante sa recurg.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    D-ne este un COSMAR pt.voi!

Dar, trebuie neaparat sa-i faceti certificat de nastere Rom. daca are spaniol?

Nu ati gasit nici un dr.de fam?Ai nostrii chiar au luat-o razna?In locul vostru as aplela la TV.Sa faceti acolo un apel.Apelati la postul de ACASA la povesti adevarate.Sunt actrite care au nascut prin alte tari, ele ce-au facut?Poate aveti mai mult noroc / aceasta cale! Nu stiu cum sa va indrum altcumva, odata ce autoritatile va dau suturi.

Floricica Nou Venita craita's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2007
    Postari in forum
    48
    Salut! Sunt mamica lui Riccardo Andrei,nascut in Italia pe 17 iulie 2007.stie cineva sa-mi spuna ce documente imi trebuiesc pt.a putea veni in tara fara tatal copilului?Ii pot face certificat de nastere romanesc?
    Ogabi,cum poti spune ca ce-i trebuie certificat romanesc?doar copiii nostri(ca si noi)sunt cetateni romani.nu ma gandeam sa dureze asa mult timp pt uncertificat de nastere!

Floricica Nou Venita cucsa_maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2007
    Postari in forum
    1
    SALUT ! PE DATA DE 21-10-07 FIICA MEA A NASCUT UN BAIAT,NU ESTE CUNUNATA CU SOTUL SI NU AU NICI ACTE,ACEASTA NASTERE SA EFECTUAT IN ITALIA,NU POT SA INSCRIE COPILUL LA UN MEDIC DE FAMILIE DEOARECE NU AU ACTE ,AS DORI SA STIU MAI MULTE DESPRE CE DREPTURI AR PUTEA AVEA IN SITUATIA LOR

Floricica Avansata lauraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    buna,eu sunt casatorita cu un egiptean si am facut cununia civila aici in egipt,am dus cert de casatorie egiptean in Romani la transcris in 6 februarie 2007 si inca nu e gata !!!!!!! cica...s-a pierdut la Bucuresti apoi ca s-au retrimis iar actele bla bla bla,sunt 8 luni de atunci si tot nimica,problema e ca vine bebe peste 2 luni iar certificatul lui se elibereaza dupa cel de casatorie (voi naste in Romania),iar daca nu am cert de casatorie ce se intampla???ce nume are bebe?ce mai pot face?! mie mi-au spus la ambasada aici ca daca nasc aici am 6 luni la dispozitie sa-i fac si cert de nastere romanesc,altfel nu va fi si cetatean roman.

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Doamne ce complicat poate sa fie cu toata hartagoria asta!

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    Numai copii sa nu faci in strainatae.buna la toata lumea.si eu am nascut in Italia Roma acuma 6 saptamini un baietel.dar,eu am fost mai rapida,cind am iesit din spital m_am dus la primaria din Roma si am cerut certificatu international legalizat de tribunalu din Roma,dupa aceea trebuie sa ma duc la ambasada romana sa imi treaca baiatu pe pasaport,si sa imi faca certificat de nastere,in aceeasi zi am fost sa imi iau codu numeric a copilului(codice fiscale),si dupa aia am fost si mi_am luat pediatru.D_zeu mi-a dat gindu cel bun ca sa incep mai repede cu actele,asa am evitat cozile de aici,spunindule ca am nascut de 5 zile prin cezariana.Maria nu ii trebuiesc acte ca sa inregistreze copilul,din contra daca dovedesc ca nu muneceste mamaei ii dau 1000 de e cadou

Floricica Avansata dienuka87's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    NU cred ca este adevarat ceea ce ti-au spus la ambasada,ca daca nu ii faci in 6 luni nu va fi cetatean roman!Baiatul meu e nascut in Portugalia,si i-am facut certificat romanesc abea la 2 ani,si nimeni nnu mi-a zis nimic!Poate ai sa platesti o amenda,si atat!

Floricica Nou Venita mrsnlavinia's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.10.2007
    Postari in forum
    10
    buna va raspund cam tarziu nu stiu daca v-ar putea ajuta cu ceva ce am sa va zic,cazul este f.asemanator cu al meu doar ca eu am nascut in spania,nici eu nu am avut acte si nici sotul meu,nici noi nu am fost casatoriti dar pt. aceea am avut tarjeta sanitara toti,in italia si eu am fost acolo am ramas insarcinata,ce vreau eu sa intreb fiica d-voastra nu si-a facut nici un fel de analize acolo?pt.ca eu mi-am facut si am platit 3 euro si mi-au dat un permis valabil 9 luni de zile care urma sa fie prelungit,pt a veni acasa trebuie doar sa mearga la consulatul roman nu stiu unde sunt consulate si le da titlu de calatorie dar trebuie sa fie amandoi prezenti si pot sa vina acasa

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari