Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita teo_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    51
    am un baietel de 7 luni jumate si la spusele medicului are un fel de enterocolita,mia dat ampicilina si gentamicina dar mi se pare prea mult pt el, ce alceva imi sugerati voi sa fac, daca ati trecut prin asa ceva?

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    buna! enterocolita se face de la un virus pacatos care se ia prin mancare, prin atingere de orice. daca atingi o balustrada infectata cu acest virus poti sa-l contactezi!
    trebuie sa actionezi imediat ce ai simptomele (diaree, varsaturi, dureri de cap ),pentru ca poate fi periculos, mai ales la batrani si copii.
    de obicei se da un tratament puternic,nu-ti fa probleme! dupa ce incepe tratamentul persoana infestata isi revine repede!
    pe zi ce trece e mai bine! ii doresc multa sanatate! si spalati-va pe maini mereu! se ia foarte usor!

cristina elena
    Guest
    /////"Enterocolita este o afectiune a tractului digestiv determinata de infectii diverse, cu bacterii, virusuri, ciuperci, paraziti. Manifestarile obisnuite sunt emisia de scaune numeroase, moi, insotite sau nu de greata, varsaturi, dureri abdominale, febra, frisoane, alterarea starii generale. Manifestarile generale sunt date fie de diseminarea agentului infectios ori a toxinelor acestuia in tot organismul, fie - cel mai frecvent - de pierderile importante de apa si minerale, consecinta diareei si a varsaturilor.

Printre agentii etiologici ai enterocolitelor acute sunt de amintit :

Bacterii - Salmonella, Shigella, Escherichia coli, Campylobacter etc.;

Virusuri - enterovirusuri, rotavirusuri, virusul Norwalk, adenovirusuri;

Ciuperci - candida, in special la pacientii imunodeprimati sau care au primit anterior tratamente prelungite cu antibiotice;

Paraziti - Giardia lamblia (cu frecventa mare a infestarii in randul populatiei, dar nu intotdeauna cu manifestari clinice), Balantidium coli, Blastocystis homnis, Cryptosporidium (diaree aparuta la persoanele cu imunodepresie), Entamoeba histolytica (produce dizenteria amibiana, intalnita in zonele tropicale).

Patrunderea in organism a agentilor infectiosi se face pe cale orala, prin intermediul apei, alimentelor sau mainilor murdare, contaminate. Unii vectori (muste, gandaci, rozatoare etc.) pot vehicula si imprastia microorganismele pe o distanta mare.

Prin urmare se pot imbolnavi intr-un anume moment toti cei care au consumat un anume aliment contaminat sau apa dintr-o sursa contaminata, precum si cei care au venit in contact direct cu acestia nerespectand r egulile de igiena elementare.

Sezonul vara-toamna se asociaza cu frecventa maxima a cazurilor de enterocolita, dar exista si agenti infectiosi implicati preponderent in imbolnavirile aparute in sezonul rece (Virusul Norwalk, rotavirusurile). De asemenea, raspandirea infectiilor pe cale digestiva este favorizata de factori economico-sociali (nivelul de salubritate, aprovizionarea deficitara cu apa, igiena individuala si colectiva precara).

Un caz aparte il reprezinta enterocolitele acute aparute la persoanele care calatoresc in zone nu obligatoriu endemice pentru infectii digestive (asa numita "diaree a calatorului"). Acestea se infecteaza de obicei prin ingestia de alimente (legume, fructe) sau apa contaminate. Diareea in acest caz poate fi datorata si schimbarilor de regim alimentar, consumului de preparate specifice zonei, condimente. Microorganismele cel mai des implicate in enterocolitele turistilor sunt: E.coli, Shigella, Salmonella, rotavirusurile, stafilococii enterotoxici, Giardia lamblia, Entamoeba histolytica. In 20 - 30 % dintre cazuri, agentul infectios declansator ramane neidentificat. Datorita multitudinii de microorganisme cauzatoare si a posibilitatilor de raspandire, enterocolitele acute reprezinta o problema medicala mereu actuala.

Ce putem face cand ne-am imbolnavit? Prevenirea bolii este posibila prin respectarea regulilor de igiena individuala: spalatul mainilor cu apa si sapun inaintea oricarei mese, spalarea eficienta a alimentelor care se consuma neprelucrate termic, spalarea si dezinfectarea tacamurilor, veselei, prin utilizarea numai a apei provenite din surse sigure, necontaminate, iar cand acest lucru nu este posibil, a apei fierte si racite ori a apei minerale imbuteliata corespunzator.

Ce-i de facut daca imbolnavirea a aparut ? Nu intotdeauna tratamentul cauzei, adica eradicarea agentului infectios cu ajutorul antibioticelor, este indicata. Diareea provocata de virusuri nu raspunde la tratamentele antibiotice. In plus, utilizarea nerationala a antibioticelor duce la perturbarea florei intestinale normale nepatogene sau determina selectionarea unor tulpini microbiene rezistente la antibiotice.
    Pe prim plan in tratamentul enterocolitelor este corectarea pierderilor de lichide si electroliti. Aceasta se realizeaza prin consumul de lichide - ceaiuri neindulcite, apa minerala (plata), zeama de orez, supa de morcovi. Utila este adaugarea sarurilor de rehidratare care se gasesc in farmacii, in pliculete cu dozaj corespunzator.

Pentru calmarea durerilor abdominale se pot utiliza antispastice (numai la recomandarea medicului), aplicatii de caldura pe abdomen. Varsaturile pot fi combatute cu medicamente de tipul Emetiral, Torecan, Metoclopramid, dar numai la indicatia medicului si in dozaj corespunzator. De cele mai multe ori, cu un regim alimentar adecvat, enterocolitele se vindeca in cateva zile. Regimul alimentar este bazat pe orez fiert, branza proaspata, mere rase, supa de zarzavat strecurata, carne fiarta. Sunt excluse legumele si fructele crude, lactatele si prajelile. Regimul trebuie mentinut 2 - 3 zile dupa disparitia simptomelor.

Administrarea de antibiotice se face numai la indicatia medicului"/////

cristina elena
    Guest
    Asta am gasit legat de enterocolite-e cam lung articolul dar e util.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    e foarte bine venit atricolul...cred ca ar trbui trimis si la unii medici pediatrii care habar n-au de medicina......Teo te rog incearca si parerea altui medic...daca administrezi acum acele antibuiotice iti sensibilizezi copilul ptr. toata viata...acest articol e super conceput...tineti cont de el...incercati sarurile ptr. rehidratare....si multe lichide ptr. a preveni deshidratarea....grija mare cu antibioticele astea....recomandate la comanda in lipsa de STIINTZA!

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    ANUL TRECUT CIND NECDET A FACUT ENTEROCOLITA AM FOST LA BUCURESTI CU EL LA SPITAL.ACOLO NE-AU SPUS CA NU TREBUIE SA ADMINISTREZI ANTIBIOTIC ,DOAR SARURI DE REHIDRATARE SI MULTE LICHIDE.CHIAR NE-AU SPUS SA-L FORTAM SA BEA CITE O GURA DE LICHID LA FIECARE 5 MINUTE DACA SE POATE,SI VREAU SA VA SPUN CA PINA A DOUA ZI NU MAI AVEA NIMIC,ISI REVENISE DE LA SARURILE ALEA.

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    AM UITAT SA VA SPUN CA AM FOST CU EL SI LA ALEXANDRIA LA MEDIC SI IMEDIAT NE-AU DAT ANTIBIOTIC,DAR EU NU I -LAM DAT PENTRU CA CITISEM PE NET DESPRE ENTEROCOLITA SI AM VAZUT CA NU TREBUIE ADMINISTRAT ANTIBIOTIC.ASA CA MEDICII DIN ORASELE MAI MICI IMEDIAT RECOMANDA PENTRU ORICE ANTIBIOTIC.AVETI MARE GRIJA,MERGETI LA MAI MULTI MEDICI SA AFLATI MAI MULTE PARERI.MULTA SANATATE!!!

Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    51
    va multumesc foarte mult pentru sfaturile voastre

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    se pare ca sunt tot felul de enterocolite,care au efecte mai puternice sau nu: eu am lucrat in america ,pe vas de croaziera si era un virus puternic care ne tot facea vizite din cand in cand: era foarte usor de luat si greu de eradicat! la acel virus (GI ii zicea la virus,adica gastro-enterocolita) se administrau pastile puternice. ! da....mai bine consulta mai multi medici!

Membru inregistrat la
    26.04.2007
    Postari in forum
    51
    Eu nu cred ca are enterocolita pentru ca nu are diaree si nici freba,decat ca vomata cam o data pe zi.Initial eu m-am speriat ca a facut alaltaieri un scaun un pic mai moale ca de obicei si cu mucus prin el.tratamentul nu i lam inceput inca, am zis sa vad cum se mai simnte.Acum nu stiu ce sa mai fac, pentru ca aseara a vomat din nou dar cred ca din vina mea, ca am incercat sa ii administrez un sirp in timp ce dormea.Si azi dimineata a vomitat un pic de laptic,dar scaunul arata mai bine ca ieri.Voi ce parere aveti

Floricica Nou Venita miamirela's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2007
    Postari in forum
    4
    Buna, Teo- si fetitza mea (10 luni) la fel avea scaune moi o saptamana dar in fiecare zi unul normal unul moale, la med pediatru mi-a zis sa- ifac ex coproparazitologic si coprobacteriologic, inca nu am rezultatul, dar am inceput sa-i dau la regim asa cum scria mai sus si si-a revenit, sa vedem rez si sper sa nu fie nimic grav...sanatate la toata lumea

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari