Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita em2007's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2007
    Postari in forum
    8
    fetita mea are 7 ani si ne confruntam c o mare problema:atunci cand trebuie sa pronunte sunete care necesita apropierea buzelor, nu o poate face.Acest gest, care pentru majoritatea oamanilor este reflex la ea nu poate fi sustinut. a avut polipi care au fost operati la 3 ani si acum o saptamana, a doua aora. In tot acest rastimp nu am gasit nici o metoda sa o determin sa inchida gura. Am asteptat sa mai creasca in speranta ca , fiind mai mare va colabora. dar se pare ca am gresit, pentru ca s-a obisnuit asa si si-a adaptat vorbirea la o gura deschisa.In prezent prounuta cu dificultate sunete ca b, f, h, j, m, p, Ș, v si are o serioasa problema de comunicare cu copiii de varsta ei, care rad de ea.Va rugam sa ne spuneti daca ati avut aemenea probleme si cum le-ati rezolvat.

emilia, Constanta

Floricica Nou Venita carmen iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    Nepoata mea a avut aceeasi problema si am dus-o un an la logoped,de la 6 la 7 ani,inainte de a merge la scoala.Daca merge deja la scoala ar trebui sa aiba acolo un logoped,Dar cel mai bine ar fi sa o duci la un centru specializat de logopedie.Mult succes!

Floricica Nou Venita kis eniko's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2007
    Postari in forum
    7
    am si eu un baietel de 2 ani si 2 luni. vreau sa va spun ca stau ca pe ace ca el inca nu vorbeste.tot timpul avem probleme pt ca daca el nu vorbeste nu ne prea intelegem.zice mama,tata,papa dar eu zic ca prea putin pt varsta lui.intelege ce ii zic dar refuza sa vorbeasca.sa nu mai zic ce crize face daca mergem la medici sau nu il las sa faca ce vrea....astept parei si sfaturi.cu multumiri

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    mergi cu fetita la logoped

Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Eniko, in general baietii sunt mai mototoli

Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    fratele meu a vorbit dupa trei ani, si pt. aia e super destept(nu il laud , dar asa este)

in general, copii care vorbesc mai tarziu, sunt mai agitati, doar pt. ca nu vorbesc

baiatul meu, a vorbit (in afara de tata, papa, mama..)doar pe la trei ani si jumatate, dar, a vorbit corect nu mi-a pocit nici un cuvant, in schimb fetita care e cam limbalnita, le poceeeste , de numa' de trebuie sa ghicesti ce vorbeste

Membru inregistrat la
    10.04.2007
    Postari in forum
    7
    multumesc gabi pt incurajare si sper sa ai dreptate,dar totusi ii greu dedat la toata lumea explicatii. baietelul meu ii mai mare de staturasi araata mai mare de aceea toata lumea crede ca e bolnav.oricum o sa ma duc si la un medic pt linistea sufletului meu.dar parca vad ca din tantar se va face armasar

Membru inregistrat la
    10.04.2007
    Postari in forum
    7
    si mi groaza pt ca stiu ca va face o criza infernala.parca i-ar fii frica de straini ok o sa mai vorbim

Floricica Nou Venita rodica cristina c's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2006
    Postari in forum
    176
    Buna astfel de probleme am avut si ieu cu baiatul meu care acum are 7 ani ceia ce vreu eu sati spun este in cazul in care pina la 3 ani nu depaseste aceste citeva cuvinte de baza nu intirziea sa consulti un medic pshiatru nu asculta ce spun alti ca lasa ca vorbeste iel dece iti spun asta pentru ca si ieu am ascultat de uni si avem si acum probleme de comunicare se recupereaza ffff greu daca nu incepi din timp,nu toti copii sint la fel de aceia eu miam propus ca ori cind aud deasemenea cazuri sa invat mamicile ce sa faca pentru ca pe mine nu ma invatat nimeniodata ce ramine in urma fata de copii de seama lui nu va mai putea recupera usor si din cauza intirziieri limbajului ramine in urma si cu pshicul pentru asta nu trebuie sa te speri consulta un medic ca sa fi linistita.

Floricica Nou Venita rodica cristina c's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2006
    Postari in forum
    176
    Trebuie sa iei legatura neaparat cun logoped sint foarte multe sunete care nu le poate pronunta dar cu exerciti se poate recupera.

Membru inregistrat la
    10.04.2007
    Postari in forum
    7
    multumesc rodica ca mi-ai dat sfatul pa care mi l-ai dat.sa stii ca m-am dus la psiholog si am dat peste o doamna ft draguta care a avut rabdarea necesara ca sa se linisteasca ,iar dupa aia la observat un pic.m-ia pus o groaza de intrebari si a zis ca inca nu e alarmant situatia lui dar ii bine sa i-l observam in continuare.eu sper ca va fii bine si asta va doresc si voua .dar nu ezitati sa cereti sfatul medicului

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari