Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tabita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2007
    Postari in forum
    2
    Copii mei sunt nascuti la o diferenta de 6 ani si pana acum m-am confruntat destul de fregvent cu fenomenul de neputinta in a le acorda in mod egal atentie amandurora.Imi este teama ca mai tarziu vor aparea reprosuri din partea celui mare care este in clasa 1 ca nu-i acord destul timp pentru joaca sau activitatile extrascolare.

Floricica Novice ofelia teodorescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2007
    Postari in forum
    468
    Copiii mei s-au nascut la diferenta de 3 ani si 4 luni( baietelul are 4 ani si jumatate, iar fetita 1 an si 2 luni). Rares a fost f. fericit cand s-a nascut Eva, iar noi nu facem diferente intre ei. Asta le foloseste copiilor f. mult. Cel mare se simte responsabil pt. cea mica si e f. protector.

Floricica Nou Venita parccalrosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2007
    Postari in forum
    3
    Si eu am doi baieti, unul de 11 ani si unul de 14 ani. Am incercat tot timpul sa-i trtez pe amandoi la fel , dar am ajuns la concluzia ca nu este intocmai bine. Mici diferentieri sunt bune pentru ca si ei au personalitati diferite. N-ui putem trata la fel mai ales cand diferenta de ani dintre ei este mai mare , pentru ca nu s-ar mai simti unici. Sa nu uitam ca nu sunt clone ! Ma scuzati daca am fost prea dura in exprimare.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    nu cred ca diferenta de varsta conteaza. si daca e diferenta mica si daca e mare, ambele situatii prezinta avantaje.cand e apropiata e bine ca amandoi cresc impreuna si se joaca frumos, cand e mai mare atunci copilul mai in varsta ajuta mai mult si apare si sentimentul de protectie,de responsabilitate, ma refer la faptul ca e mai constientizata decat la cei de varsta apropiata care constata acest sentiment mai tarziu. si ei se vor proteja si vor fi responsabili.

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    baietelul meu este mai mare cu 8 ani si 4 luni dar imi este greu ca si el vrea sa-i acord tot atata timp cat ii acord si fetitei si m-ie imposibil ,cate explicatii a trebuit sa-i dau si parca un pic este mai bine ,nu stiu daca voi ati patit la fel dar ma intrebat de multe ori daca sunt sigura ca-i iubesc pe amindoi la fel si cat de mult ?ca sa fie el sigur

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    trebuie sa ii acorzi atentie pt ca altfel se va comporta urat ca sa iti atraga atentia.cand ai timp incearca sa ii acorzi atentie si implia-l si pe el in viata voastra.fa-l sa se simta util si iubit.copiii adora sa ii ajute pe parinti

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari