Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime ancutzik84's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    buna ziua! eu sunt studenta ultimul an si urmeaza ca in iulie sa imi sustin examenul de licenta.as vrea sa stiu daca eu raman insarcina in noiembrie sau decembrie si nasc in august sau septemebrie voi putea beneficia de indemnizatia de 6 milioane plus alocatia de 2 mil? am inteles ca absolventele de facultate care nasc dupa licenta pot beneficia de indemnizatie...un raspuns va rog...!

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    buna! eu am terminat anul trecut facultatea. in august am avut licenta. nu mi-am gasit de lucru pt ca in aceeasi luna am ramas insarcinata. in septembrie m-am dus sa ma inscriu la somaj. abia din ecembrie am inceput sa iau somaj. am luat somaj 6 luni. atat se da la studenti. eu credeam ca nu o sa iau indemnizatia de crestere pt ca stiam ca trebuie sa lucrez 12 luni. dar cand am fost sa depun actele pt alocatie la directia si protetia copilului mi-au zis ca pot lua pt ca luand somajul am contribuit si eu la stat.
    concluzie: ca sa poti beneficia de indemnizatie trebuie obigatoriu sa termini facultatea si sa iei si licenta in acelasi an si sa contribui la stat 6 luni.

Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    am avut mare noroc. am luat somaj exact pana in luna in care am nascut. pana in mai.

Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    ingerul...decitu cand ai terminat facultatea ai aflat ca esti insarcinata? si abia dupa ce ai terminat facultatea ti-ai bagat somaj 6 luni...si ai beneficiat nu? deci chiar daca ai somaj 6 luni si ramai insarcinata poti lua indemnizatia ca nu stiam cum e faza cu somajul pt o gravida...asa si in legatura cu licenta...
    ca eu vreau sa raman anul asta insarcinata si sa nasc cam la o luna dupa licenta...beneficiez asa de indemnizatie?

Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    trebuie sa contribui neaparat la stat 6 luni. mergi si intereseaza-te ori la directia de protecti social sau la cea de impozite daca poti contribui in timpul facultatii 6 luni la stat si apoi sa iti iei licenta.

Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    dar daca eu raman insarcinata oricand si dupa licenta imi bag somajul 6 luni...pot lua pe urma indemnizatia nu? ca vad ca asa ai facut si tu...dupa ce ai treminat facultatea ti-ai bagat somaj 6 luni...si ai beneficiat de bani...

Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    dar de ce te grabesti si il planifici? vreau sa zic ca eu in august am renuntat la pastilute si am zis sa vina bb cand o vrea Doamne_Doamne. nu ma asteptam sa raman chiar in aceeasi luna.

Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    aa si vroiam sa te intreb...daca eu sa zic ca atunci cand imi iau licenta as fi gravida in 3 luni sa zic....si imi bag somajul timp de 6 luni si in astea 6 luni as naste...beneficiez de bani...? la tine cum a fost ai nascut dupa cele 6 luni sau in timpul? cum trebuie sa ai somajul acesta sa poti beneficia de bani....as vrea sa stiu din moment ce tu ai putut beneficia de indemnizatie...

Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    dar eu am nascut exact in luna in care mi se termina somajul. deci pana nasti trebuie deja sa fii contribuit. mergi si intreaba si tu. e cel mai sigur asa. eu ti-am zis situatia mea. deci in august am luat licenta, in sept am depus dosarul pt somaj, decembrie-mai am luat somaj, mai am nascut.

Membru inregistrat la
    07.04.2006
    Postari in forum
    9.949
    nu e vorba ca imi planific...dar ne dorim mult un bebe...si as vrea sa stiu ce as putea face pt a beneficia si de acesti banuti de la stat...scuze daca te-am interogat atata...dar vreau sa stiu cum ai facut tu pt a beneficia de indemnizatie....

Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    faza e ca banii nu incep sa iti vina imediat. mai intai te baga in somaj neindemnizabil, perioada in care ar trebui sa iti caute si sa iti cauti de munca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari