Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita roxanavlt's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    101
    Buna mamicilor,fetitei mele i-au aparut de la 3 luni bubite rosii pe obrajori si mici eczeme pe manute si picioruse. Am fost cu ea la un medic dermatolog si mi-a spus ca are dermatita atopica.Care dintre voi s-a mai confruntat cu aceasta problema? Astept raspuns.

Floricica Nou Venita nichi103's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    115
    Buna!Si eu am un bbde 5 luni jum si tot de la 3 luni avem pr asta.Exista multe inf despre aceasta DA(derm .atopica).Eu ce pot sa zic doar ce am facut eu.

Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    115
    VAD CA NU AI PRIMIT NICI O INF.SI EDWARD A FOST DIAGNOSTICAT CU DA TOT PE LA 3 LUNI.ACUM ARE5SI JUM SI INCA O AVEM.IN PRIMA FAZA AM PRIMIT CA TRATAMENT LOCOID SI ATODERM PT INTRETINERE.NU IAM DAT MULT CU LOCOID PT CA NU PREA E RECOMANDAT....APOI AM PRIMIT ELIDEL CU CARE MAI DAM SI ACUM. NU STIU CAND VA TRECE.

Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    101
    Si mie mi-a recomandat medicul tot Locoid si Atoderm crema. Eu i-am cumpara si Atoderm gel pentru baita. La inceputul tratamentului i-au disparut bubitele de pe obrajori, dar dupa ce i-am dat suc de morcovi i-au aparut iarasi. Fetita mea are 4 luni jumatate si mi-am propus sa o hranesc numai la san pana la 5 luni fara diversificare deoarece medicul dermatolog mi-a recomandat ca alimentatia la san este cea mai buna pentru bebelusii atopici si sa incep diversificarea cat mai tarziu.

Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    115
    Edward are acum 5lunijum.Este hranit numai natural.De 1 sapt bea si suc de mere.Deci ????

Floricica Nou Venita cathi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2006
    Postari in forum
    162
    Buna,am si eu un baietel de 3 luni care are dermatita atopica.
    Nu mai am voie sa il spal cu sapun si uleiuri cosmetice.
    Mi-a dat o rezeta cu niste picaturi, gel de spalat ,si o crema .
    Intrebarea mea este ce tratamente ati facut pt aceasta boala si daca in afara de exzeme mai sunt si alte sintome?

Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    115
    Eu am scris mai sus ce trat am primit.dupa sucul de morcovi a aparut iar.tre sa faci mereu igiena si tratament

Floricica Nou Venita iuliapisicuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2006
    Postari in forum
    61
    Si Cristian a avut niste mici pete rugoase pe picioruse, chiar langa degetele. Dr. a spus sa-l las in pace ca trece de la sine. Acuma nu mai are nimic.Dar l-am uns cu crema cu miere si ceara de albine Hemel.

Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    101
    Medicul dermatolog la care am fost cu fetita mea mi-a dat pe langa crema Atoderm PP si Ketof picaturi. Acesta este foarte bun pentru bebelusii cu dermatita atopica dar isi face efectul dupa cateva luni de tratament. De cand ii dau Ketof si cu Atoderm si din cand in cand cu Elidel i-au disparit bubitele de pe fata si nu mai are obrajorii uscati. Deasemenea eu o spal pe fata numai cu apa plata si ii fac ceaiul tot cu apa plata. Mananca numai san si pulpa de mar, nu ii dau banane. Medicul mi-a recomandat pentru fetita numai fructe romanesti nu din import.

Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    101
    Am uitat sa precizez, legumele tot romanesti nu turcesti nu grecesti etc., pentru ca acestea sunt tratate cu fel de fel de substante chimice ca sa reziste la transport. Cumparati morcovi romanesti mere la fel.

Floricica Nou Venita cathi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2006
    Postari in forum
    162
    Dr.nostru pediatru ne-a explicat ca legumele ca morcov,telina si patrunjel nu sunt alergene.
    Eu folosesc A-derma crema si gel pt.spalat iar picaturi Zyrtec.Ii disparuse la un momendat dar au reaparut cred ca totusi detergentul sa fie de vina,parca nu imi vine sa cred ca e dela lapte .Folosesc Humana 1 si in curand trecem la 2.
    Poate ar fii bine sa iau Humana Ha pt.copii predispusi la alergi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari