Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ananicoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2007
    Postari in forum
    17
    ...bebelusul nostru a implinit astazi trei saptamani. am scapat de stafilococul luat de la spital (violet de gentiana si baneocin) dar acum avem alte probleme, nu iese afara singur, iese la trei zile cand ii punem o unghie de supozitor. in a treia zi devine super agitat, geme in timp ce suge si nu vrea sa se desparta de san.

asta este o problema. alta este faptul ca cere foarte des sanul , aproape non stop cand nu doarme. de multe ori da pe afara.

va rog ajutati-ne cu un sfat!

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    agitatia poate fi din mai multe alte cauze....bebe al meu pana pe la 6 lunitze facea kaka o data la 4-5 zile.....nu i-am pus niciodata supozitor...nu avea nevoie....cei alptati natural pot sa fac si o dat pe saptamana.....nu crea dependentza la funduletz...inca nu e prea tarziu sa renuntzi la acest prost obicei.....daca are simptome de discomfort abdominal atucni doctorul recomand trataemnt pentru reglarea tranzitului abdominal

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    ai incercat su suzeta?.....cam tot pe la 3 saptamani am inceput sa-i dau suzi ptr. ca mi se parea ca prea vrea sa stea asa de-a mocutza cu didi in guritza......

Floricica Nou Venita mirela dabu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2007
    Postari in forum
    85
    Nu e normal nici pentru un om mare sa faca asa rar (la 4-5 zile, ce sa mai zic la o saptamana) d-apoi la un copil asa mic. Este un disconfort prea mare. De fapt nu prea mai este disconfort ci durere. Avand in vedere ca este foarte mic bebe, parerea mea este sa intrebi medicul pediatru. Eu am avut aceeasi problema si i-am pus supozitor cu glicerina (subtiat la jumatate, nu intreg) cand nu facea doua zile la rand. Si asa am tinut-o aprox o luna si jumatate. De-atunci nu mai avem probema asta. Copilul meu avea in schimb 2 luni cand se intampla aceast lucru. (Acum avem 1 an)

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    si a mea facea tot la 4-5 zile
    dar nu o mai stresa cu supozitor
    ca am o prietena care a facut la fel si acum ii face clisma copiluli la o saptamana si are 6 ani
    mi-emi-a dat pediatra un sirop
    se gaseste la farmacie
    are in componenta lactoza si e ffff bun
    ii dai in fiecare zii
    si faci o cura de o sticluta si apoi ar trebui sa se regleze
    nu mai stresa copilul
    ca nu e normal sa-i provoci tu

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    sau mai poti sa-i dai o lingurita de suc de portocale sau mananca tu una sau 2 pe zi ca se regleaza si asa
    eu i-am dat portocala de la 2 luni jumate tot la recomandarea pediatrei
    cere la farmacie ceva pt reglarea tranzitului cum a zis si gugu ca isi revine

cristina elena
    Guest
    Pai mamica ananicoleta la 3 saptamani nu se poate numi dependenta de san cum ai scris tu in topic, e si normal sa vrea non stop sanul. Altceva nu stie la varsta asta decat papa si somn. Si pana pe la 1 luna jumate-2 luni asa e cu scaunul, pana isi regleaza ei tranzitul intestinal si isi formeaza reflexul de kk. Dependenta de supozitor din pacate noi ca mame o creem. Nu mai chinui copilul cu supozitoare ca apoi numai asa o sa aiba scaun, lasa-l sa se invete el singur sa faca. Mai bine mananci tu de toate ca sa ai scaune dese si atunci daca alaptezi o sa aiba si el scaune dese.
    CAT DESPRE SUCURI DE FRUCTE SI ALTE SIROPURI DIN FARMACIE CA SA FACA KK MAI BINE ABTINE-TE, E PREA MIC COPILUL LA 3 SAPTAMANI SA FOLOSESTI ASA CEVA. Mai bine incearca cu ceai BabyDrink sau ceai de musetel dat cu lingurita cate putin.

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    siropul de care vorbesc e si pentru nou nascuti

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    si despre sucul de fructe .ambelor fete le-am dat de la 2-3 luni si cea mare are 10 ani si nu are probleme cu stomacul sau orice altceva
    dar intradevar depinde de la copil la copil si de mostenirea genetica

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    cat despre faptul ca nu vrea sa renunte la san poate ca nu ai lapte destul si aici nu ma refer neaparat la cantitate ci si la calitate
    poate nu e suficient de nutritiv si ar fi nevoie si de completare

Floricica Nou Venita ananicoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2007
    Postari in forum
    17
    ...am inteles, va multumesc pentru raspunsuri. adevarul este ca m-am gandit sa il las sa iasa singurel dar la trei zile este de-a dreptul agitat, nu poate dormi bine si chiar geme usor si se face covrig in somn. pediatrul mi-a recomandat supozitorul, am folosit un sfert de vreo patru ori pana acum, cum il introduc cum se rezolva si se linisteste.

de lapte, am vazut ca da mult lapte afara, cred ca este un pic cam lacom. ideal ar trebui sa il tin oblic sa regurgiteze dar nu pot tot timpul si la orizontala mereu da afara.

de san este dependent in sensul ca daca il doare ceva, de exemplu stomacelul, cere sanul nonstop chiar daca nu suge. la fel cand se trezeste, cand iese din cadita, cand adoarme,.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari