Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita floryleb's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2006
    Postari in forum
    145
    va deranjeaza daca vorbim un pic despre decalotare. am citit si vechile mesaje despre acest lucru, dar nu m-au convins. sunt f multe contradictii, unii zic sa o facem altii, nu. Cand am nascut, la spital, mi s-a spus sa nu umblu deloc acolo, dar cand am fost la dr. lui mi s-a spus sa-l trag cate un pic in fiecare zi. am citit f multe articole, dar nu sunt sigura de ce trebuie sa fac. ba ca e periculos sa decalotam, ba ca e mai bine sa lasam putulica in pace. la fiul meu, este un pic cam stramt pe varf si sincer n-am urmat sfatul dr. lui. voi ce parere aveti, mamicilor?

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Cand era mai micut, la baita ii trageam cate putin acolo, si il curatam cat puteam. Pe la 8 luni am fost la dr si i-a decalotat-o, a curatat-o, mi-a dat un unguent cu care l-am dat atunci. A fost dureros pentru Alex atunci, dar acum este bine. La fiecare baita, i-o decalotez, si il curat bine. Daca nu se curata bine, se poate face fimoza.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    eu ti-asi recomanda ca o data pe zi sa te joci putin (sa-i tragi putin la putulica)si sa-l stergi cu ceva fft fin.Se aduna mizerie(eu ii spun branzica)acolo sub piele si risti ca mai incolo ,daca nu se desprinde si sa trebuiasca sa-l taie si e mai dureros.Iti spun asta ca am un nepot de 1 an si 4 luni si nici la el nu s-a "jucat"mamica ,si pe la 5 luni a tb sa-l taie putin ca sa se desprinda.Dr pediatru ,sau dr de familie nu ti-a spus sa il stergi la putulica?(dar vezi nu in timp ce ii faci baie,ca poate mai atingi cu sapunele pe acolo si nu e bine)

Floricica Nou Venita alina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2006
    Postari in forum
    64
    noi am patit asa : la 4 luni ne-a decalotat medicul de familie si mi-a zis sa il mai decalotez si acasa.nu am stiut prea bine cum,dar am facut cum am putut.intre timp s-a strans acolo mizerie pana a facut puroi.la 9 luni am observat si m-am dus iar la medicul de familie,unde mi l-a decalotat iar.de acolo am ajuns cu el la Grigore Alexandrescu ,etc...daca ar mai fi dupa mine,sincer nu l-as mai decalota asa.dupa varsta de un an m-as duce la un chirurg si gata.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    CORECT

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    eu il curat f bine la baie si am vazut ca se desface din ce in ce mai mult.nu vreau sa-l fortez.

Floricica Nou Venita adricot's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2007
    Postari in forum
    18
    Salutare mamici de baietei! Noi facem 2 luni sambata, pe 30. Nu e nimic complicat cu putulica piticilor nostri, trebuie doar multa atentie si putina tarie. Noua ne-a aratat doamna dr cum se face si de cand am iesit din maternitate, la baita, in fiecare seara, ne-am decalotat putin cate putin. Marti cand am facut vaccinul de 2 luni ne-a rezolvat de tot doamna doctor. Singurul lucru pe care trebuie sa-l mai facem acum,e sa decalotam in fiecare seara la baita pana jos si apoi sa dam cu putin rivanol ca sa curatam eventualele urme de samponel, scamitze sau mai stiu eu ce. E mai bine sa fie facuta treaba asta acum cand e mic si inca nu-l doare, deja la 4-5 luni e dureros. Noua asa ne-a spus dna doctor.

Floricica Nou Venita peggy123's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2006
    Postari in forum
    16
    sa ai mare grija cu decalotarea!!! si noua ni s-a spus sa o facem, incetut, bland. insa dupa un timp preputul se tragea fff usor de pe gland si din cauza asta l-am decalotat extrem de dur intr-o seara fara sa ne dam seama si uite, azi mergem la dr pt ca i-a aparut in varful glandului o chestie rosiatica care nu se duce la spalare. pe razvi nu-l deranjeaza, insa sunt convinsa ca e din cauza asta. sunt extrem de ingrijorata, abia astept sa vedem ce zice dr.
    asa ca...daca vrei incearca decalotarea, eu zic ca e ok, pe gland se depun tot felul de chestii galbene care trebuie spalate, insa fa-o cu calm si bland. te pupam

Floricica Avansata gazica's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2007
    Postari in forum
    2.384
    La noi face sotul meu, mie imi este foarte mila imi este teama sa nu il doara. Noi ii facem o data pe saptamana foarte usor. Copilul meu are 2 luni 1/2 si deja se decaloteaza foarte bine si nu il doare. Noua ne-a recomandat dr sa-l curatam foarte bine acolo cu ceai de GALBENELE si sa-i dam cu BANEOCIN unguent. Nu il doare si vad ca e OK. Sotul meu a avut fimoza cand a fost micut si a trebuit sa il opereze dar a avut apoi o perioada foarte grea ca inca il ustura si il durea cand urina.El este foarte precaut cu igiena lui Bogdan ca nu vrea sa treca prin ce a trecut el.

Floricica Nou Venita adricot's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2007
    Postari in forum
    18
    Uite, noi avem deja 2 saptamani de cand s-a decalotat de tot si nu are nici un fel de iritatie sau mai stiu eu ce. Am inteles ca nu e bine sa dai pe gland cu unguent sau cu crema de nici un fel. Acum, daca tie asa ti-a zis dr....stiu si eu...

Floricica Avansata gazica's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2007
    Postari in forum
    2.384
    Da. ASa mi-a spus. Nici nu stiu ce sa zic. De la medic la medic sunt tot alte pareri.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari