Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Am un bebe de 4 luni si jumatate si pana acum l-am alaptat exclusiv la san. Am incercat sa-i dau un pic de suc de morcov, a vomitat. Am facut pauza de 5 zile si am incercat cu supa de morcov, telina si patrunjel. Prima zi a vomat, a doua zi (azi) inca nu. Ce sa fac?

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Mai voma si inainte sa-i introduc vreun aliment, doar de la lapte. Doctora mi-a spus ca este de la ce am mancat eu, dar sa stiti ca am mare grija in aceasta privinta, am avut si in timpul sarcinii.
    Nu stiu care sa fie problema. Voi ati patit ceva asemanator?

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    CE inseamna ca voma? Sare din el jet, sau ii curge cite un pic pe linga gurita?

Eu zic ca daca ai destul lapte, sa mai astepti cu diversificarea, pina acolo, catre 6 luni. Eu asa am procedat si nu am avut probleme.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    A, am uitat sa spun, eu cind avea al meu baiat cit are al tau nu prea mai eram atenta la mincare, adica nu mincam varza, dar mincam fructe si legume, si saleate, ca doar din ce sa iau vitamine?

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Erau zile in care voma in jet, cand il alapta exclusiv de la san, atunci mi-a dat dna dr picaturi pentru burtici si mi-a zis ca e de la ce am mancat eu.
    Dar de multe ori curge doar un pic sau mai mult, dar nu in jet. Stiu ca este normal.
    Si eu mananc fructe, legume, lactate, salate, carnita, nu prajeli, nici grasimi, nici gratar, nici varza, nici fasole.
    Am destul lapte, se satura, doarme noapte pana la 8 ore, este bine, dar cred ca stiti soacrele: "da-i mancare, ca si eu am avut san si de la 3 luni am inceput, la 4 luni ii dadeam din mancarea noastra." Destul de nesanatos, nu? Pana acum am rezistat, i-am zis ca nu-i dau si cu asta basta. De abia astept sa ne mutam la casa noastra (este in constructie) si scapam si de gura ei! Oricum, incerc sa ma inteleg bine cu ea, si chiar ne intelegem, ca asa este cel mai bine!

Floricica Avansata samtex's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    eu zic ca vomita surplusu. in leg.cu soacrele la fel imi zice si mie dar tot ce vreau eu fac daca zice un lucru bun ascult dar daca mie mi se pare ca nu e bun ce zice ea ma fac ca nu aud!

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Este bine ce faci. Si eu incerc, dar cateodata, cand sunt obosita, mai ii este si lui Vladutz rau, mai am si alte probleme si vine cu niste idei absurde, imi vine sa rabufnesc, dar ma abtin.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    eu zic s-o lasi mai incet cu diversificarea,daca ai piept da-i pana pe la 6 luni si las-o pe soacra sa tot vb ea.ii spui scurt,doctorul mi-a interzis sa-i dau mancare pana pe la 5-6 luni

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    I-am spus si asa o sa fac, dar se supara, spune ca si ea a crescut 3 copii si stie, eu de unde sa stiu....?

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    David a vomitat pana pe la 6 luni.cateodata voma in jet ,altadata doar ii curgea putin pe langa gurita.dar el era f ff lacom.dr. mi-a zis ca daca ia bine in greutate este ok.diversificarea am inceput-o la 3 luni cu suculetele.le mai dadea si pe astea cateodata afara,dar mai rar.mai mult laptele.

Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    Ana a dat afara pana pe la trei luni cand am inceput si noi cu sucuri. atunci s-a oprit ca la comanda. noi am inceput mai repede pt ca nu mai aveam lapte si ea nu crestea corespunzatori in greutate. si acum, la 7 1/2 luni are cf graficelor vreo 500 g in munis, dar nu-mi fac probleme ca arata f bine si papa de toate (nu mancarea noastra, evident).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari