Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nuha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2007
    Postari in forum
    15
    EU NU CRED CA ESTE ATAT DE NEVOIE DE CARTILE DE SPECIALITATE PT CA DACA NE GANDIM PARINTI NOSTRI NU NEAU CRESCUT DUPA CARTI INTRADEVAR SUNT BUNE IN ZIUA DE AZI RECUNOSC DAR CRED CA FIECARE ISI CRESTE COPILU CUM DORESTE SI NU VREA CA MA MA SAU SOACRA SA INTERVINA IN CRESTEREA COPILULUI SINGURI AR TREBUI SAI CRESTEM ASA CUM CREDEM NOI SI NU CUM VOR ALTI MERG PE UN PRINCIPIU AM VRUT COPII MI CRESC NU II FAC PT AI CRESTE ALTI SAU MAI STIU EU CINE PT CA COPILU ARE NEVOIE DE AMBII PARINTI SCUZE DACA AM JIGNIT PE CINEVA NU ASTA ERA INTENTIA BAFTA LA TOTI PARINTI

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    intradevar nu trebuie sa ne crestem copilul exclusiv dupa ce spun altii dar cred ca orientativ e bine sa avem unde sa ne mai aruncam ochii cand nu suntem siguri de ceva( de exemplu in anumite carti exista simptomele pt anumite boli si primii pasi pana ajungem cu BB la doctor)
    eu una am MAMA SI COPILUL editia din 78 pe care o avea mama mea si in care a trecut evolutia la toati 3 ( eu si 2 fratii)si eu la cea mare si acum la cea mica.
    o tin orientativ , ma mai uit sa vad daca se dezvolta bine .
    oricum desi e veche nu o dau pe nici o carte mai nou tiparita ca nu de pomana s-a tiparit in atitea editii si mii de exemplare

cristina elena
    Guest
    Si ce ne facem cu mamicile care au parintii sau socrii departe?
    Eu zic ca sunt bune aceste carti, macar orientativ.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    si eu sunt de partea cartilor.totusi sunt editate de medici.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    idem. sunt bune cartile

Floricica Nou Venita roxana_mario05's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2007
    Postari in forum
    98
    Si eu consider ca ne invata cate cava cartile. Sunt de acord cu ele. Si oricum daca nu ne cultivam cat de cat, unele lucruri chiar nu ai de unde sa le stii.

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    si eu sunt de acord ca avem nevoie sa mai citim carti de specialitate pt crestrea copiilor. avem ft multe de invatat. ca mame ne bazam mult si pe intuitie, pe ceea ce simtim noi ca trebuie sa facem, dar unele lucruri nu avem de unde sa le stim decat din carti si din experienta altora.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    sunt foarte bune cartile pentru cresterea copiilor.nu toate mamicile au alaturi parintii / soacra si atunci cum sa te descurci cu un copil de a carui ingrijire trebuie sa te ocupi singura.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    trebuiesc imbinate cartile pe care le avem la dispozitie si cunoasterea propiului copil...nu exista 2 copii la fel...nici macar gemenii.....si de cand ma rog este rau sa citim o carte...fie ea si despre gastonomia piticilor....sa ne culcam pe lauri si sa spunem ca noi stim mai bine nu facem altceva decat sa ne privam copii de beneficiile evolutiei.....

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Eu am cartea Mama si copilul de Capraru ed.84 plus toate cartile de la mama mea cu care ne-a crescut pe mine si sora.E important sa ai ceva dupa care sa te orientezi,chiar daca pui in aplicare si in functie de dezvoltare si nevoile fiecarui bebe.Sunt utile.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    DA, si eu crad ca mamele noastre totuesi au urmat si ele ceva carti. Si eu am gasit la mama mea o carte despre cresterea copiilor, si acolo se explicau foarte bine bolile copilariei si cum sa te comporti cu acesti copii.
    Plis ca pe vremea aia, cel putin la noi, venea saptaminal o asistenta pina am avut 6 luni. VEnea acasa la parintii mei. Azi ....
    Bineinteles ca nusuntem rigide, dar asa de orientare. SI daca ai mai multi copii, te mai insiri, plus ca daca e mare diferenta de virsta, mai uiti .,...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari