Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rolanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    17
    Buna, sunt mamica unui ingeras de patru luni...chiar astazi le implineste...si am o problema. Ma adresez voua, ca poate, cine stie, nu sunt singura care trece prin starea aceasta. Bebelusul meu este foarte cuminte si sanatos chiar nu am de ce ma plange. Eu sunt cea cu probleme. Nu imi mai gasesc locul. Zilele trec foarte greu. Ma uitam si eu pe forum-uri si vad ca nimeni nu are aceasta problema. Sau poate nimeni nu discuta despre asta. Sunt "satula" poate este urat spus de monotonia zilelor. In fiecare zi acelasi lucru. Nu stiu ce sa mai fac. Copil, mancare, curatenie, spalat, calcat... zilnic acelasi lucru. Sotul meu incearca sa ma mai destinda sa ma scoata din casa dar nu reuseste. Am intrat intr-o apatie totala. Va scriu deoarece asa ma mai descarc. Iar daca mai exista mamici care trec sau au trecut prin ce trec eu acum poate ma ajuta. Sunt foarte constienta de starea mea dar nu reusesc sa o schimb. Unele dintre voi poate ma considerati penibila sau cine stie cum...deoarece ar trebui sa fiu fericita si multumita...ei bine nu sunt. Sincer nici nu stiu cum sa va explic ce simt si care ar fi cauza acestor stari. Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Draga mea bine ati venit in primul rand!

Floricica Nou Venita diana duicu's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2007
    Postari in forum
    137
    bine ai venit si sa iti traisca ingerasul si sa te bucuri de el.
    Sa stii ca prin aceleasi stari am trecut si eu o perioada: copil, mincare, curatenit, spalat, bla, bla, bla... Nu imi mai intra nimeni in voie, chiar daca ieseam ziua la plimbare cu ala mic, intrasem intr-o rutina din care nu mai stiam cum sa mai ies. Orice ma irita, nu puteai sa mai vorbesti cu mine. Dar mi-am dat seama singura ca nu aveam ca se fac. Pentru copil merita sa ma sacrific. Si nu poate fi mai mult de un an ...oricum m-a ajutat foarte mult faptul ca am fost in concediu la mare o saptamina. Si dupa aceea am incercat ca macar la sfirsiturile de saptamina sa ies din Bucuresti.

Membru inregistrat la
    25.04.2007
    Postari in forum
    137
    Acum am inceput si serviciul si deja nu ma mai gindesc la acea rutina. Desi lucrurile nu s-au schimbat foarte mult.Plec diminetata cu gindul la piti. Vorbesc cu mama de 15-6 ori pe zi, iar la cinci "sparg" usa la birou. Cind ajung acasa ies afar daca e frumos, ne mai jucam putin, facem baita si papam si apoi culcarica. Deci tot rutina. Dar cind ma uit la ingerasul meu tot ce ma afecteaza trece...
    Sper sa iti fi fost cit de cit de ajutor

Floricica Nou Venita bubulina1ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2007
    Postari in forum
    20
    in primul rind sa iti traiasca in ingerasul si sa te bucuri de el.La multi ani si sa fiti sanatosi si voi sa puteti avea grija de el.eu te inteleg perfect pt. ca si eu sunt cam in aceeasi situatie:fetita mea are 2luni jumate si e cuminte nu prea am batai de cap cu ea doar cu mine pt. este aceeasi rutina de zi cu zi si in afara de asta nu prea am nici prietene pe aici cu care sa ma pot vizita pt. ca sunt in germania si stiti si voi cum sunt strainii.sper doar sa treaca timpul mai repede sa putem veni acasa.daca gasiti vreo solutie puteti sa imi spuneti si mie.va pup

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Bine ai venit, rolanda!
    Sa sti ca toate trecem prin acest fenomen de rutina... dar trece. Sunt unele zile cand imi vine sa ma urc pe pereti de plictiseala si nu mai am chef de nimic si de nimeni, chiar daca atunci cand ma uit la printul meu ar trebui sa-mi treaca orice urma de apatie, si imi trece dar mai raman urme...:), dar aceste zile sunt infim de putine fata de zilele in care ma simt cea mai fericita mamica din lume cu cel mai scump printisor...
    Gandeste-te ca totul nu poate sa dureze mai mult de un an, ne sacrificam pentru copilul nostru.
    Incearca ca orice lucru, chiar daca face parte din rutina, sa-l faci ca si cum l-ai face pentru prima data, canta, danseaza, pe mine ma ajuta... bucura-te din orice...
    Si profita de orice ocazie de a iesi din casa...plimba-te cu bebe, chiar daca nu e soare... fa orice sa iesi din monotonie... eu ma lupt in fiecare zi cu ea si am invins-o..
    Sper ca te-am ajutat cu ceva..
    Si intra sa mai vorbesti cu noi, spune-ne ce ai facut zi de zi, ce ai gatit, ce a papat bebe, o sa te ajute, o sa vezi.
    Pupici dulci!

Membru inregistrat la
    25.04.2007
    Postari in forum
    137
    Cita dreptate ai,Claudia! Asa este. Pentru piticul meu as face orice sacrificiu. Ca nu poate sa dureze mai mult de un an, doi. Si v-am spus, daca la sfirsit de saptamina faci ceva nou, ai chef mai mult saptamina urmatoare.Noi am iesit cu piticul la plimbare in afara Bucurestiului inca de la 4 luni. Si de atunci tot iesim macar o data pe luna.

Floricica Nou Venita rolanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2006
    Postari in forum
    17
    Dragele mele, va multumesc ca sunteti alaturi de mine. M-am mai linistit putin stiind ca nu sunt singura care trece prin asta. Este foarte greu.Sa speram ca voi reusi sa trec si eu peste starea asta. Aveti dreptate Valadut merita orice sacrificiu. Mai ales cand il vad cum imi zambeste si cum "vorbeste" cu mine. Astazi imi venea sa o iau la goana.Sa nu radeti de mine. Am sa intru pe forum mai des. Bubulina ai dreptate. De tine ce sa mai spun....esti asa departe. Eu de bine de rau mai amici mai vin pe la mine in limita timpului lor liber. Va pup cu drag.

Floricica Veterana cinderella's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    12.018
    Bine v-am gasit, mamici de printi si printese!!
    Eu am inceput serviciul de cand avea Bya 2 luni si jum, lucrez dimineata, dupa-amiaza, de noapte..acum Bya nu doarme bine noaptea, uneori se culca f tarziu, pe la 1, eu a doua zi de dimineata plec la serviciu, e greu, dar D-zeu ne ajuta sa rezistam..sta sotul acasa in concediu ingr copil, mai am si un baietel mai mare,il ajut si pe el la teme,la mate , romana, engleza, eu fac piata, mancare, curatenie(mai ma ajuta si sotul, are si el cateva sarcini in casa)-NU STAU NICI CU MAMA SI NICI CU SOACRA ,NU MA AJUTA NIMENI-uneori chiar mi-e ciuda ca nu stau cu copiii mei si sotul meu de-ajuns...in zilele libere imi e dor de ei, imi e dor sa fim cu totii iar, sa mancam, sa iesim toti-fiecare zi a copilului nostru e o noutate, e un moment unic si memorabil;cand vin de la lucru 'rup 'scarile, ma asteapta cu drag toti acasa...pe sotul meu il mai trimit la pescuit sa nu fie o "povara "statul cu copiii,iesim toti 4 in parc sau la pizza, ma gandesc mereu ca nu trebuie sa treaca o saptamana fara sa fi facut ceva toti impreuna.....E CEL MAI FRUMOASA MINUNE DIN LUME SA FII MAMA...Mai tarziu ne vom aminti cu drag tot acest "chin'..si mai apoi, si cu noi s-au "chinuit"ai nostri..istoria se repeta...altii isi doresc sa fie parinti, sunt mamici care nu pot avea copii, sau care au copii bolnavi...ii multumim D-lui ca suntem mame si, pe forum gasesti multe mamici care sa te scoata din monotonie, timpul trece vorbind cu mamicile..pupici si curaj si rabdare in MISIUNEA DE MAMA SI SOTIE....

Membru inregistrat la
    25.04.2007
    Postari in forum
    137
    cita dreptate ai carmen! a fi MAMA este cel mai frumos lucru care ti se poate intimpla. si eu alerg spre casa dupa ce plec de la serviciu si incerc infiecare zi sa ma joc altfel cu piticu meu drag. daca il vedeti ce ochisori mari face cind intru pe usa si intreb "ce face, ingerasul meu scump?" mi se taie picioarele. cum sa nu merite sa suferi pentru asta.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Rolanda si eu am trecut prin aceste stari( au trecut repede) ..dar trebuie sa fii fericita ai un copil cuminte, sanatos, fara probleme...asta sa te faca sa mergi mai departe..va creste te vei juca cu el..veti putea iesi mai mult in lume..e greu la inceput..poate erai obisnuita cu o viata mai activa..dar un copil implica totul!
    eu te pupik si sper sa nu mai ai asemenea stari!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari