Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atelo's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2007
    Postari in forum
    17
    FETITA MEA ARE GIARDIA.DE CATEVA LUNI FACEM TOT FELUL DE TRATAMENTE CU PRODUSE DIN PLANTE ,DUPA CE IN PRIMA FAZA I-AM DAT FLAGYL.FACEM SI RESTUL FAMILIEI TRATAMENT,INSA TOT NU AM SCAPAT.MAI NOU DOCTORITA MI-A ZIS CA NU E SUFICIENT CA BEM DOAR APA PLATA,AR TREBUI SI MANCAREA SA O PREPARAM TOT CU APA PLATA CA CEA DE LA ROBINET E INFESTATA SI GIARDIA NU SE DISTRUGE PRIN FIERBERE.DACA SUNTETI MAI IN TEMA ,MA LAMURITI SI PE MINE?CU DRAG

Floricica Nou Venita gabrielamarinescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2005
    Postari in forum
    17
    Bună
    Măcar știi de unde s-a luat. Am niște prieteni care s-au chinuit cu fata lor mai mult de un an până au descoperit că are giardia. Au crezut că are alergie la praf- au schimbat până și mobila în casă ca să facă mai ușor curățenie. În final au descoperit că toate umflăturile fetei de pe corp sunt din cauza Giardiei; Acum sunt toți trei în tratament.
    A mea 3 ani și 1/2 are Hymenolepis Nana. Toată lumea dă din umeri când întreb de unde a luat parazitul ca să știu de ce s-o feresc. Acum bea doar apă fiartă și răcită sau apă minerală; dar am auizit că se poate lua și din carnea de porc... sau prin atingerea animalelor (pisici, câini....)
    Cum s-o țin departe de animale când peste tot sunt animale părăsite care se ascund de frig până și pe preșul meu de la ușă!!!
    Dacă aflu ceva amănunte despre Giardia am să scriu aici.
    Sănătate multă.

Floricica Nou Venita bunescumadalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    214
    azi, am inceput tratamentul fetitei mele pentru giardia.am sa revin dupa ce repetam coproparazitologicul.eu gatesc doar cu apa plata, pentru toata familia, dar intra in contact cu foarte multe animalute.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    aveam o reteta de la o dr naturista cu usturoi fff buna
    o caut si iti spun ca nu mai stiu cantitatile
    stiu ca se fierbe usturi in apa si apoi se strecoara se adauga putin zahar si lamaie dupa gust (ca sa-l bea copilul) si se tine la frigider
    se ia cite o lingura inainte de fiecare masa toti membrii familiei

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    214
    RAMONA, POATE GASESTI ACEA RETETA.NOI FACEM TRATAMENT CU FLAGYL, STAMICIN, IAR APOI CU HELMIFLORES.

Floricica Nou Venita atelo's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.01.2007
    Postari in forum
    17
    Am mai vorbit intre timp cu o doct pediatra si mi-a zis ca totusi chistii de giardia se distrug prin fierbere ,min 20min.Acum suntem in plin tratament cu Giardinophyt,de la Plantextract,mancam seminte de dovleac si bem ceai de cimbrisor.Peste o saptamana avem programare la analize si cu Dumnezeu inainte.Sunt convinsa ca tot o sa le iasa la amandoi chisti, pentru ca cearcanele de la ochisori nu le-au disparut.In schimb acum mananca amandoi f bine.Am inceput si o cura cu laptisor de matca pentru ca eu cred ca o mare importanta in lupta cu giardia o are si imunitatea.Spun lupta pentru ca intradevar este o problema,mai ales ca in jur mai toti copiii au giardia .Cat despre atingere animalutelor,eu sunt foarte categorica in privinta asta,nu ii las sa se apropie,pentru ca nu stii ce boli mai poarta animalul respectiv.
    Cu drag

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    se fierbe cam 10catei potriviti de mari intr-un litru de apa
    apoi se paseaza sau se pun in blender
    lamaie cit vrei si putin zahar(nu exagerati) ca sa-l ia copilul
    inainte de fiecare masa toti membri familiei cite o lingura
    semintele de dovleac dupa cum spune atelo sunt iarasi foarte bune daca nu va plac sunt in farmacii pastile (pumpkin) nu mai stiu exact firma care le produce se gasesc in farmaciile normale sau la cele naturiste

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    214
    ramona, am sa incerc si eu reteta.

Floricica Nou Venita emma_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    9
    SEMINTELE DE DOVLEAC CRUD ESTE FOARTE BUN PT GIARDIA SI ALTI PARAZITII,SE I-AU NUMAI PE STOMACUL GOL IN JUR DE 20 DE MIEJI,SE GASESC SI GATA DECOJITI IN SUPER-MARKETURY(AUCHAN,AM CUMPARAT EU),MI-E NU-MI LIPSESC DIN CASA,SUNT BUNI SI CU MIERE.MULTA SANATATE !

Floricica Nou Venita gabrielamarinescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2005
    Postari in forum
    17
    Am găsit această informație. Eu acum îi prepar suc din dovleac+măr+ păstârnac+morcov. Luni repetăm analiza.

• Viermi intestinali (tenie, ascarizi) - doua linguri de ulei de dovleac se amesteca bine cu 2 lingurite de samburi de lamaie (care se strang din timp) bine pisati. Se consuma acest amestec pe stomacul gol, dimineata, dupa care se bea putin suc de lamaie. La 30 de minute, se mai ia 1 lingurita de ulei de ricin, diluata in 2 linguri cu ulei de dovleac. Tratamentul se repeta sapte zile la rand si are efecte vermifuge foarte puternice, nedand alte reactii adverse, decat o usoara senzatie de voma, care va fi combatuta cu suc proaspat de lamaie.

iza
    iza este offline.
    Floricica Nou Venita iza's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2005
    Postari in forum
    31
    Cu aceeasi problema ma confrunt si eu cu matei.i-am dat si zentel, si tot nu au disparut.am facut tratamente cu halmiflores si tinctura de propolis...e bine o perioada apoi iar ii apar blande si stiu ca sunt de giardia.cu proteinele sta destul de rau si mi- s-a spus ca din cauza acestor paraziti.sunt foarte iongrijorata de problema asta.nici nu pot sa insist cu zentel ca este prea puternic pt ficatelul lui.alt tratamnet nu am incercat.daca cineva areusit sa scape de ei sa ne zica si noua cum!!!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari