Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita pongoponce's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2005
    Postari in forum
    2
    E greu atunci cind parintii ( in cazul de fata tatal ) nu sunt obiectivi macar asa, putin . Incearca sa-l faci pe sotul tau sa isi cheme fetita in vizita la voi, sa petreceti timo impreuna, fara sa ii faca nici un cadou in acest timp . Intrebarea este daca va mai veni sau nu in vizita . Daca vine, nu e un caz pierdut , dar daca nu...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Urata situatie....! Stii care a prima intrebare care mi-a venit in cap cand am citit mesajul tau? "Oare cu mama se poarta la fel?" Ca daca e la fel de "manipulatoare" si cu mama...e ok (in sensul ca nu il delimiteaza pe sotul tau). Daca e o reactie generala... nu-i un caz atat de grav! Dar..sotul tau chiar nu stie ca dragostea nu se cumpara?!? Degeaba ii cumpara el tot ce-si doreste daca fetita nu e fericita cand ii vede zambetul, sau trista cand el e suparat sau preocupat...
    Uite ce cred eu ca ati putea amandoi sa faceti: sa incercati sa vorbiti cu ea (sa vorbiti, subliniez, nu sa conversati), sa vedeti ce ii place, ce isi doreste cu adevarat (fara sa fie neaaparat vorba de lucruri materiale), cum se intelege cu colegii si colegele (oare de ce se machiaza de acum?.... nu cumva incearca sa atraga atentia?!? Si asta de ce?!? Din nou.. ea incearca sa "cucereasca" lumea cealalta, tocmai pentru ca nu are sprijinul necesar din partea familiei...).
    Cat privetse cartile si orice altceva incerci sa o "determini" sa faca... e suficient sa ii atragi atentia asupra lor...lasa niste fraze neterminate, arata-i exact ce ar putea sa o intereseze, dar numai partial! Si evita sa o faci sa se simta obligata sa faca ceva anume, dar impune niste reguli generale, care trebuie respectate de toata lumea..inclusiv de ea!
    Am primit de curand un sfat care mi s-a parut foarte folositor: Inainte sa judeci un om... incearca sa vezi de ce se comporta intr-un anume fel!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari