Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice felicita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2007
    Postari in forum
    362
    baietelul meu isi suge degetul mare de la mina dreapta de mic acum are un an.as vrea sa-l dezvat dar nu stiu cum sa fac,am primit tot felul de sfaturi,dar va inchipuiti ca nu poti sa stai sa asculti tot felul de idei...nu vrea sub nici o forma suzeta.ce pot face?

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    daca nu vrei nici un fel de idei...........

Floricica Novice felicita's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2007
    Postari in forum
    362
    daca ai vreo idee poti s-o spui,ce mai conteaza una in plus!

Floricica Nou Venita bulgaroaica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2007
    Postari in forum
    54
    Si baitelul meu isi suge degetul mare, dar de la mana stanga. A inceput sa faca asa cand era la trei luni. A respins suzeta si a inlocuit-o cu degetul mare. Si-l suge numai cand incepe sa doarma si foarte rar in timpul zilei. Pana acum nimeni nu mi-a dat nici o idee. Sotul meu si-a supt degetul pana la cinci ani. Cred ca asta poate fi genetic. Am intentia s-o intreb pe medica noastra cum sa procedam. Am citit ca exista niste medicamente cu care poti unge degetul, dar nu stiu nimic concret. Daca vrei poti sa spui unele din ideile tale.

Floricica Nou Venita petronela colbea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2006
    Postari in forum
    6
    baietelul meu are 3 ani si 1 luna si la fel suge degetul mare de pe la 1 an si jumatate dupa ce n-a mai supt sin.suge degetul mai ales atunci cind adorme da si ziua destul de des,mai ales cind se uita la tv.am incercat cu lamaie,usturoi si nu a mers.am incercat cu ardel iute pe care il tinem la vedere si il amenintam cu el.se pare ca merge dar inca nu a renuntat la ac obicei pe timpul noptii.

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Si noi avem aceeasi problema, dar nu suge degetul decat atunci cand ii este foame sau somn...am incercat sa o dezvat dar n-am reusit sub nici o forma, plange groaznic daca i-l scot. La inceput am tot insistat sa i-l scot deoarece mi-a zis doctorita ca ii vor creste dintii stramb si i se va subtia degetul pe care-l suge, am incercat cat am putut dar n-am reusit s-o dezvat, eu nu cred ca e neaparat ceva genetic, cred ca se intampla mai ales in cazul bebeilor alaptati la san...care nu accepta suzeta sub nici o forma. Acum fetita mea are 11 luni si jumatate dar sper totusi cu timpul sa se dezvete singura...consider ca e cam devreme sa inteleaga ca nu este bine...si deocamdata nu cred ca o pot forta cu nimic...

Floricica Nou Venita octav.ung's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1
    cel mai bine ar fi sa consultati un medic ortodont; in principiu conteaza varsta copilului si cat de pregnant e acest obicei; desi literatura straina precizeaza ca aceasta atitudine e foarte frecventa si oarecum "normala", pot apare probleme ale dezvoltarii aparatului dento-maxilar chiar daca e vorba de un copil foarte mic; sunt utilizate diverse jocuri care vor tine "mainile ocupate", dormitul cu o jucarie de plus (ursulet, etc), manusi fara degete, cotiere (ca sa nu poata flecta antebratul)

Floricica Nou Venita bulgaroaica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2007
    Postari in forum
    54
    N-am consultat inca un medic ortodont, dar poate o fac. Am incercat varianta cu o dormitul cu o jucarie in plus, dar n-a mers. In momentul in care adoarme fiul meu arunca jucaria si incepe sa-si suga degetul. Celelalte variante cu manusi si cotiere mi se par cam dure, nu-i asa?

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    daca suge degetul pna la 5 ani nu au probleme cu dantura dar dupa 5 ani dintisorii se deplaseaza in fata. e foarte greu sa se dezvete de aceea e mai indicat sa fie obisnuiti cu suzeta+ ca e mai igienic.

Floricica Novice teodorabia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2006
    Postari in forum
    594
    De aceea este indicata suzeta inca din maternitate ,din prima zi,copiii o refuza prima data,dar trebuie insistat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari