Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta anamarianicola's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    669
    Atunci cind ne hotarim sa nu mai alaptam, inteleg ca nu e bine sa fie o hotarire brusca. Adica nu e ok sa le dam brusc dintr-o data numai lapte praf. Si atunci intreb, cum le bagam treptat laptele praf in alimentatie? Citiva mililitri la fiecare masa dupa care san? Sau amestecam in biberon lapte praf cu laptele nostru sau cum?

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Eu de la doua luni i-am dat Narcisei in completare lapte praf, ea fiind mai mancacioasa; o puneam la san si alaturi aveam biberonul pregatit. Dar tine si de copil, poate nu accepta asa... Eventual poti cere sfatul unui pediatru.

Floricica Novice abeer's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    554
    anamaria am gasit intr o carte cum sa introduci laptele praf la bebe...daca te mai intereseaza spune mi si o sa ti scriu ce am gasit acolo.

Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    554
    Se recomanda ca renuntarea la alaptare sa se faca treptat in decurs de 1, 3 saptamani. Mama se resimte mai putin, iar sugarul se obisnuieste mai usor cu biberonul; accidentele digestive posibile ale sugarului (varsaturi, lipsa de pofta de mancare, neliniste , diaree) seunt reduse printr un astfel de procedeu.

In prima zi se introduc la una din mese, inainte de supt, 30 de ml din unul din preparatele de mai sus (aici se dau fel si fel de denumiri de formule de lapte), in zilele urmatoare se creste cantitatea inlocuita tot cu cate 30-60 ml, pana se inlocuieste complet suptul de la ora respectiva. Daca sugarul a primit si tolerat laptele din biberon la o masa de lapte, in zilele urmatoare se inlocuieste in fiecare zi cate o masa sau se da in cantitati mici la fiecare masa. Daca apar tulburari digestive renuntarea la san se face mai lent sau se amana.

Se constata ca in a 2, 3 -a saptamana sugarul nici nu mai doreste sanul, deoarece mama are din ce in ce mai putin lapte. Alti sugari renunta insa mai greu la san si sug viguros chiar cand gasesc mai putin lapte, refuzand biberonul.
    Intarcarea trepatata duce la disparitia secretiei lactate fara tulburari ptr mama. Daca aceasta simte o tensiune in san si putina durere poate sa puna sugarul sa traga putin din san, fara a l goli complet, sau isi stoarce sanul putin cu mana. Concomitent se pun comprese reci pe san de mai multe ori pe zi.

Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Mulumim Abeer. Si eu sunt nevoita sa renunt la alaptat pentru 2 operatii care trebuiesc facute urgent. Am tot sperat ca o voi alapta macar pana la 6 luni, dar sa vedem. Astazi primesc raspuns de la chirurgi, sa vedem cum gasesc si pentru mine un loc.

Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    554
    Cu placere Monica..oricand..of imi pare rau sa aud asa ceva...ar fi fost bine macar 6 luni sa i dai dar acum ce sa faci..tu sa fii sanatoasa sa poti avea grija de ingeras si de acum incolo.
    Multa sanatate!

Floricica Senior ghizza's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    stai linistita monica, trebuie sa fi sanatoasa si in putere pt bia..asa ca...eu nu am avut lapticdecat 0 luna si 10 zile, si atunci f putin si i a dat si completare....si puiul e fff bine....

Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    laptic praf stiu ca se da treptat....o zi 30 ml la fiecare masa, +san, a doua zi...60...si tot asa pana ajungi la cant potrivita...asta daca se satura...

Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Multumesc Abeer, Ioana. Din pacate iar m-au amanat cei de la chirurgie BMF. Astept saptamana viitoare sa am o intalnire cu ei. Cred ca le este si teama, ca e o operatie grea care a fost amanata foarte mult din cauza sarcinii. N-am vrut sa se intample asa, dar ce-as fi putut face...mi-am dorit f.f.f. mult acest copil. Operatia trebuia facuta in ianuarie 2007, asa eram programata. Acum...cu Dumnezeu inainte. Sunt un om bun si nu-mi pierd speranta. Poate cineva acolo sus v-a avea grija si de mine.

Membru inregistrat la
    17.01.2007
    Postari in forum
    4.620
    trebuie sa fii bine monica! si eu sufar de o boala cronica care fara trat si fara regim(strict care mi e f greu sa l tin, am si anemie, ca nu pot manca lactate, fructe legume, muraturi, prajeli) pot ajunge ff rau, chiar la cancer doamne fereste....
    vreau sa mi vad bebele mare, dar e f greu sa nu poti manca de nimika si de asta nu pot tine chira regim strict....
    pupici!

Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Imi pare tare rau Ioana sa aud asta. E multa lume care sufera. Fiecare dintre noi avem de purtat o cruce si ne rugam sa fie cat mai usoara. Sanatate multa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari