Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaelam's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2005
    Postari in forum
    23
    De cele mai multe ori copiii mint ca sa nu fie pedepsiti sau mustrati, dar uneori ei povestesc lucruri care nu sunt reale..au imaginatia foarte bogata. Nascocesc tot soiul de personaje si intamplari care nu sunt reale. Oare copilul face distinctie intre realitate si lumea lui imaginara?Este grav daca are prieteni imaginari si traieste intr-o lume de poveste?

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    Cred ca e bine ca fiecare copil sa aiba universul lui. Important este ca parintii sa fie personaje active in acest Univers. Iar povestea este chiar Viata ...

Floricica Nou Venita mihaelam's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2005
    Postari in forum
    23
    Toti avem propriul nostru univers, indiferent de varsta. Toti vedem,simtim si traim in mod diferit, fiecare isi defineste realitatea prin filtrele lui si isi reconstruieste o alta realitate in minte. Dar problema este ca faptele si consecintele se savarsesc in realitatea propriu zisa si nu in universul nostru. Daca un copil traieste in universul lui si nu poate discerne cu adevarat realitatea de imaginatie atunci este grav fiindca faptele lui nu vor fi in concordanta cu normalitatea, cu ceea ce se intampla in lumea reala. Cultura si experienta pe care o au filtreaza lumea foarte gresit si poate chiar idealist. Povestile,filmele si desenele animate arata o lume ideala in care totul se termina cu bine si pericolele isi gasesc rezolvarea printr-o zana buna sau niste pitici sau un fat-frumos. O dovada buna ar fi aceea ca inca exista fete care au trecut de varsta copilariei si inca traiesc dupa ideea ca datoria lor este de a astepta un fat-frumos pe un cal alb care vine si le salveaza. Cred totusi ca a trai prea mult in lumea asta imaginara este periculos.

Floricica Nou Venita felicia0606's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2005
    Postari in forum
    17
    Baietelul meu are un an si jumatate. Cand face o prostie si il intreb cine a facut asta raspunde fara sa stea pe ganduri si foarte serios: "mama". Si nu l-a pedepsit nimeni niciodata ca sa se fereasca de pedeapsa. Mie mi se pare ca este un sistem de autoaparare al lui. Nu cred ca intelege si nici nu stie la varsta asta ce este minciuna si cum se arunca vina proprie pe alta persoana. Dar o face. Oare daca ar primi acum o pedeapsa oarecare pentru boacana facuta nu credeti ca in mintea lui ar incepe sa se faca niste asocieri? Poate asa incepe un copil sa minta. Ce ziceti?

Floricica Nou Venita erik's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.04.2005
    Postari in forum
    6
    Baietelul meu are 1 an si 8 luni. Cind face o boacana si-l intreb cine a facut, spune:"mina" si-si cearta minuta. Sau ursuletul. Din cind in cind totusi recunoaste ca el a facut boacana, chiar ma striga si-mi arata ce a facut si spune"facutu"! Nu cred ca e vorba de frica de pedeapsa, pentru ca nu l-am pedepsit niciodata si mai ales pentru ca nu intotdeauna da vina pe altcineva(altceva).Jucariile pot face boacane din moment ce "vorbesc", fac baie sau dorm impreuna cu copiii.Ursuletul face parte din viata lui, il cearta, il pupa, il plimba cu motocicleta si poate sa verse si paharul cu apa.

Floricica Nou Venita golodo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2005
    Postari in forum
    27
    OFFFFFFFF, eu sunt suparata pe fetita cea mare care e clasa a-2-a.De multe ori s-a plans ca o bat colegii la scoala , ca ea e un ingeras, ca e cuminte, bla-bla, si am mers cand eu cand tatal ei sa vb la scola cu parintii copiilor si rau am facut. Pt. ca nici a noastra nu e rasarita, si ea e cabul rautatii de fapt. De ex. intr-o iarna a venit cu ghiozdanul plin de noroi, haina calcata in picioare si a dat vina pe o colega de-a ei. A doua zi am aflat ce s-a intamplat. EA alerga prin clasa, ia si-a calcat hainele in picioare si mie mi-a venit sa intru in pamant de rusine.
    Noi incercam sa vb cu ea, sa o temperam, sa fim prietenii ei cei mai buni, dar ea e agitata, nu stiu cu cine o semana?
    Sper sa mai creasca un pic si sa inteleaga. Caci a-ti educa copilul sa fie corect, sa spuna adevarul e cel mai bun lucru.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Pana la o anumita varsta copii "mint" fara sa-si dea seama. Ei pur si simplu nu fac diferenta intre basm si realitate. Atunci de ce ne mai miram cand da vina pe un ursulet sau o papusa? La o varsta frageda este specfic animismul pentru gandirea copiilor, deci tot ce este in jurul lor prinde viata.
    Duapa ce depasesc aceatsa etapa... pai cred ca sunt multe expicatii in functie de situatie si - mai ales - de varsta. Poate minti sa se apere, sa nu piarda dragostea printilor, pentru a iesi in relief, etc.

Floricica Nou Venita anda01's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2005
    Postari in forum
    9
    Am observat ca fetita mea face deosebirea dintre pacaleala si minciuna. Are 4 anisi o luna. A inceput cu omisiuni si chiar cu miciuna, care ei nu-i pare minciuna. Spune: te-am pacalt, nu-i asa? Daca nu ma las indusa in eroare, intreaba daca este grav cand cineva minte. Intreb cine minte, raspunde, copii la gradinita. Are o multime de animale imaginare. Atunci cand vorbeste cu ele, aflu adevarul. Foarte clar le explica: nu copii minte, Anda minte. Trebuie sa ma alarmez?

maria
    Guest
    Nu cred ca e cazul sa iti faci griji, totusi. E destul de mica inca. Dar ce ii raspunzi cand te intreaba daca e grav sa minti? Cred ac trebuie sa-i explici totusi calr ca nu e deloc o solutie asta si sa-i si arati - eventual - ce se intampla in cazul unei minciuni si cum evolueaza lucrurile daca se spune adevarul.
    Din cate ai povestit cred ca ea crede ca "pacaleste" lumea si asta o distreaza. POate ar trebui sa-i explici ca nu e o mae diferenta intre a minti si a pacali... bafta!

Floricica Nou Venita oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    66
    Daca Anda se destainuie prietenilor ei imaginari, inseamna ca voi, parintii, nu comunicati suficient cu ea; sau reactiile voastre sunt exagerate si atunci prefera sa va ascunda anumite lucruri. Indemnati-o sa va povesteasca ce a facut la gradinita, cu cine s-a jucat, ce jocuri, ce a invatat; aflati de la ea detalii despre incidentele petrecute la gradinita si intoarceti-le pe toate partile pana cand copilul a inteles unde a gresit (daca a gresit).

Floricica Nou Venita anda01's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2005
    Postari in forum
    9
    Nu stiu daca vrea sa ascunda anumite lucruri. Poate ai dreptate. Sunt perioadein care micuta sta cu bunica. Bunica nu crede ca un copil asa mic stie sa minta. In aceasta situatie, bunica spune, nu-i asa ca ma-i pacalit ?- Fata rade si se distreaza. De ovestit, povestim foarte multe lucruri de la gradinita. Mai are zile cand spune ca nu-si aduce aminte nimica, dar va povesti mai tarziu. Cu adevarat, povesteste inainte de culcare. Atunci cantam, spunem o rugaciune si dupa ce terminam, povesteste tot ce are pe sufletel. Vorbitul cu animalele imaginare coincide cu zilele in care spune ca nu-si aminteste. Si atunci, chiar s-a intamplat ceva la gradinita. Am constatat ca ei i se pare ca este foarte grav. Se pare ca admonestarea aplicata este cu influente mari asupra ei. Nu suporta sa se urle la ea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari