Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    avem deja un anisor, nu vreau sa-l intarc dar as vrea sa-i introduc si altfel de lapte la sticlutza, sa pot sa-l las din cand in cand si cu bunicii. Ce fel de lapte ar trebui si cam care ar fi metoda?..multumesc ptr raspunsurile date

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    eu can am inceput sa ii dau supliment lapte praf, mi-a zis doc sa ii dau in prima zi 20ml la fiecare masa, apoi 40ml.... pana am ajuns la cantitatea care trebuie.
    eu ii dau NAN 1. dar daca el are un an, cred ca trebuie NAN 2. sau ce alt lapte vrei tu.

Floricica Nou Venita 11lor's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2007
    Postari in forum
    6
    noi mancam de la o luna acum avem 1,5luni SIMILAC e foarte bun.

cristina elena
    Guest
    Bianca acuma depinde ce lapte preferi.
    Avand in vedere ca Luca e deja baiat mare nu cred ca are rost sa te chinui cu lapte formula-apa fiarta sau plata si prepararea de sticlute, etc etc.
    Eu zic ca poti sa-i dai lapte de vaca din comert (punga sau cutie). Ramane decizia ta de care o sa-i dai.
    Noi in general bem lapte de Monor (o firma de lactate de langa Bistrita) dar mai bem si Milli si chiar direct de la vacuta cand mergem la bunica.

Poti incerca pentru inceput sa-i pui in sticla 80% lapte de la tine (daca esti adepta mulsului) si 20% lapte (la care te decizi) si apoi tot sa modifici procentul pana ajungi la 100% laptic din cel nou.
    Bafta si pofta mare la Luca.

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Dupa ce am intarcat-o pe Narcisa am continuat cu lapte praf Similac; ne-am decis sa-i introducem mai apoi laptele de vaca, pe care l-a acceptat cu placere dupa ce i-a descoperit gustul, intai i l-am oferit diluat cu ceai (l-a scuipat), cu apa plata (l-a scuipat), cu lapte praf (a inceput sa-l accepte) si in cele din urma simplu. I-a placut foarte mult si inca ii place laptele.
    Uitam, cu laptele praf era deja obisnuita, de la 2 luni i l-am dat completare, ea fiind tare mancacioasa.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    multumesc ptr sfaturi...eu am incercat cu lapte de comert si nu l-a luat...o sa incerc cu lapte praf sa vedem ce zice..poate il pun pe sotul meu sa-i dea...poate de la el nu refuza

Floricica Avansata ingerul01's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.09.2007
    Postari in forum
    2.305
    cand putem sa le dam lapte cumparat sau de vaca?

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Bianca, majoritatea pediatrilor recomanda introducerea laptelui de vaca dupa varsta de un an, dar sunt mamici care l-au folosit si inainte de aceasta varsta. Cel mai bine te sfatuiesti cu medicul tau.

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Laptele de vaca se recomanda numai dupa 1 an, nu se digera la fel de usor ca laptele matern si cel praf/formula si nici nu are la fel de multe calitati nutritive. Pana la 2 ani se recomanda- daca beau lapte de vaca- sa fie gras- 3% sau mai mult grasime (nu-mi amintesc exact, dar ideea e sa fie cat de gras se poate fiindca la varsta asta mai au nevoie de grasimea din lapte pentru dezvoltarea creierului). Fetita mea n-a baut inca lapte de vaca, are 1 an jumate... insa il folosesc la gatit, deci l-a gustat putin. :-)

Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Dupa un an se poate da lapte gras de vaca daca nu sunt intolerante/alergii la acesta. O alta optiune e laptele formula, cel pentru bebe sau pentru copii intre 1 si 2 ani (nu stiu daca e in comert, pe aici a aparut de curand si eu asta voi folosi pentru fetita mea; are si ea 1 an jumate, o alaptez, insa ma gandesc sa folosesc laptele formula de care ziceam mai sus pentru cand suntem in plin proces de intarcare, sa nu ajunga sa bea prea putin lapte la un moment dat) sau laptele de soia. Fetita mea l-a incercat si-i place, insa nu-i dau sa bea regulat inca.

Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Dupa un an se poate da lapte gras de vaca daca nu sunt intolerante/alergii la acesta. O alta optiune e laptele formula, cel pentru bebe sau pentru copii intre 1 si 2 ani (nu stiu daca e in comert, pe aici a aparut de curand si eu asta voi folosi pentru fetita mea; are si ea 1 an jumate, o alaptez, insa ma gandesc sa folosesc laptele formula de care ziceam mai sus pentru cand suntem in plin proces de intarcare, sa nu ajunga sa bea prea putin lapte la un moment dat) sau laptele de soia. Fetita mea l-a incercat si-i place, insa nu-i dau sa bea regulat inca.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari