Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita floryleb's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2006
    Postari in forum
    145
    fetelor cum administrati vigantolul si calciul lactic la copil? bebelul meu are 2 sapt si ceva si am observat ca nu suporta aceste medicamente (recomandate de dr pediatru). n-am apucat sa-l intreb pt ce sunt aceste medicamente... din cate am citit pe net cica pt prevenirea rahitismului, dar am observat ca nu se simte f bine dupa ce i le dau (azi a vomitat). va rog, sa ma lamureasca si pe mine cineva.

Floricica Avansata alemi's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2006
    Postari in forum
    1.251
    vigantolul e intr-adevar pt rahitism,calciu nu se da decat daca bb nu asimileaza suficient calciu,am mai scris pe undeva despre asta,alexandra mea,a facut o cura cu calciu pt ca avea fontanela destul de mare pt varsta ei si dr pediatru ne-a recomandat acest tratament.
    nu am idee de ce vomita bb tau,dar cel mai bine ar fii sa intrebi medicul despre asta,mergi la el cat mai repede ca asa e bine sa luam probl din timp.
    pupici si sanatate.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    calciul poti sa i-l dai in ceva pt ca e foarte rau la gust

Floricica Debutanta irina-manuela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    635
    eu iam dat fetitei mele vigantol pana la 9 luni si credetima nu i prea vad rostul
    doctorul meu spunea sa ii dau zilnic 3-4 picaturi dar ea devenea agitata si am incetat
    cat despre calciu nu stiu ce sa mai zic am facut o cura de calciu dar fara nici un rezultat
    fetita a gasit o modalitate mai buna pt asimilarea calciului LINGE PERETII si credetima nu stiu ce sa mai fac cu ea

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    a mea are 8 luni dar de abia am terminat o sticluta ii dau cind imi amintesc
    cred ca o data la saptamana
    cea mare are 10 ani si a crescut fara vigantol

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    ioana mea are acum 3 luni si 10 zile si a vomitat de cand am nascut-o, si mai mult si mai putin...asa ca nu stiu daca faptul ca vomita e de al vigantol sau de la calciu...
    de la calciu am mai auzit ca vomita, dar de vigantol, nu!da-i calciu cu ceva , intr-adevar cum a spus si ramona mag...
    eu i-am dat vigantol 2 luni, apoi am facut pauza si i-am dat calciu si i-am facut b2 injectabil si pana la urma ii voi merge pe injectabil si am renuntzat la vigantol, asta la sfatul medicului de familie, care este pediatru...
    sanatate!

Floricica Nou Venita floryleb's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2006
    Postari in forum
    145
    va multumesc pt sfaturi, am inceput sa-i pun in ceai ca-ul si vigantolul si ii dau din cand in cand (cand accepta) dar totusi cred ca-l voi suna pe dr pediatru.

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    depinde si cum absoarbe cxalciul BB ca a mea are fontanela foarte mica asa ca nu-mi fac probleme
    eu ii dau piept

Floricica Avansata samtex's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    vigantol ii dau 2 picuri pe zi cu ceiut.calciu nu ii dau deloc nu ne-a recomandat pediatru

Floricica Nou Venita frumushika99's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2006
    Postari in forum
    2
    Fetei mele i-am dat cate 2 picaturi de vigantol, la recomandarea medicului, dar aveti grija, dupa ce dasfaceti flaconul, acesta nu-i valabil decat 20 de zile, apoi trebuie sa luati altul! De la 3 luni nu i-am mai dat vigantol (il dadeam dimineata pe stomacul gol), ci i-am dat Fluor-vigantolette de 500mg, tot pt. prevenirea rahitismului, dar si pt. dinti.Sfaramam pastila intr-o lingurita, puneam apa si i-o dadeam tot dimineata pe stomacul gol. Eu din prim aluna i-am dat calciu gluconic, cate 5 ml....din acela la fiole, timp de 10 zile pe luna, apoi dupa 3 luni, faceam pauza o luna, dupa care reluam...i-am facut acum analizele si nu are lipsa de calciu, dar este bun pt. imunitate si continui sa-i dau la fel...avem 1an si 5 luni! Sanatate!

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    eu ii pun 2 picaturi in lapte-l-a baut intotdeauna fara probleme numai ca uit eu sa il dau mereu,calciu nu i-am dat inca

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari