Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alizeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2005
    Postari in forum
    1
    Ce pot face?

Floricica Nou Venita cerasela67's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    38
    Ce varsta are copilul. Fetita mea a avut aceasta problema de la nastere pana la 2 luni, nu era nimic in nergula cu ea dar manca prea mult. Au fost 2 luni foarte grele. Incerca sa-i dai mai putin sa mance si mai des. Problema se rezolva in timp dar fii atenta sa nu-l subalimentezi. Masa pe care o regurgiteaza trebuie repetata.E greu dar vei reusi pana la urma. Iti doresc mult succes si sa scapati cat mai repede de aceasta problema!

Floricica Nou Venita katte's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2005
    Postari in forum
    39
    ce varsta are bb tau? papa numai lapte? si noi am avut pb asta si am luat sab simplex. daca e sub 3 luni, trebuie multa atentie si la ragaitul de dupa mese.

Floricica Nou Venita manole nicoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2006
    Postari in forum
    56
    Draga Alizeea, nu te ingrijora. BB-lul meu(6 luni)a vomitat pana la 5 luni.La inceput eram f. ingrijorata, dar dr. de fam. mi-a zis sa-i dau sa manance putin si des si sa-l tin dupa fiecare masa sa ragaie(chiar daca mananca diversificat).
    Multa sanatate!

Floricica Nou Venita delixa's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Draga Alizeea, regurgiteaza din "preaplin"-da-i putin si des, fa-l sa ragaie pe umarul tau si o sa fie bine...

Floricica Nou Venita amelia_asultanei's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2006
    Postari in forum
    21
    Nu stiu ce sa fac..Fetita mea de 3 luni a avut o perioada mai proasta,nu prea manca...ii dadeam milumil..si i-am schimbat laptele.De atunci regurgiteaza la fiecare masa,destul de mult,ba chiar mi-a si vomat de 2 ori.Acum regurgiteaza multisor si dupa suculetul de mere care-i placea cel mai mult.Ne-am intors de azi la milumil si am patit la fel...

Floricica Nou Venita manole nicoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2006
    Postari in forum
    56
    Amelia,nu te speria!Cand copilul meu avea 4luni,am inceput sa-i dau LACTOVIT(laptele gratuit)pentu ca nu imi mai permiteam sa-i cumpar NAN.La inceput varsa(si pe nasuc ii curgea laptic),pana sa obisnuit stomacutul cu schimbarea.I-am dat o luna de zile si copilul meu care lua aproape un kg.pe luna in greutate,in luna aia a luat o suta de grame.Mi-a spus doctora sa trec inapoi pe NAN si asa am facut.Acuma e bine.
    Ai rabdare ca-si revine,dar da-i cate putin pana se obisnueste iar.Sanatate multa!

Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Eu am avut o experienta asemanatoare cu NAN1... Nu mai voia lapte, papa putin... I-am schimabat cu Humana si i-a placut. Cred ca apetitul bebelusilor variaza, depinzand de cantitatea pe care o bea la o masa si de timpul in care isi bea biberonul. O masa dureaza, in medie cam 20 minute, dupa care trebuie sa scoti ragaiciurile, ca sa nu regurgiteze. Poate ca e prea pofticioasa si inghite aer, care-i determina o senzatie de falsa satietate. A-propos, in Germania e mare scandal cu ceaiurile instant Milupa Milutee si cu Milumil; cica determina boli autoimune si predispun la alergii...

Membru inregistrat la
    07.01.2006
    Postari in forum
    21
    Mersi mult fetelor,o sa am rabdare.Eu mi-am sunat si doctorita ieri si mi-a zis ca nu e posibil sa faca intoleranta la lapte,dar eu nu o cred...ca prea deodata a inceput sa faca probleme...probabil ca nu-i prieste vitalactul(asta am incercat sa-i dau)....

Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Daca ii schimbi laptele fa-o treptat: ii adaugi initial i masura, apoi 2 si tot asa...Eu ii dau acum Similac, are gust bun si il bea pe tot (nu-mi mai permiteam Humana).

Membru inregistrat la
    07.01.2006
    Postari in forum
    21
    Sa stii ca eu am raspuns de ieri dar nu stiu ce s-a intamplat ca nu mi-a aparut mesajul si nu l-am mai scris iara...Am fost aseara la doctor si spune ca fetita e bine si ca nu poate face intoleranta la lapte si sa i-l introduc treptat,cum spui tu.Ne-a trimis iarasi la chirurgie pediatrica cu hemangiomul de la gurita desi tot acolo am mai fost(a zis ca in Iasi nu e nimeni care lucreaza cu laser pe copii).O luam de la capat si vedem ce o sa fie.Va pupam,Alex si Amelia

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari