Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice gargarusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    In Zori...

De-as fi copil

de numai o secunda,

de-un ceas, sau de o zi,

asculta-ma, maicuta mea cea buna,

sa simti cum cresc,

cum ma bucur ca sunt,

cum te iubesc...

Sunt ingerul ce nu cuvinta

Iti sunt lumina dulce, sfinta

asculta cum traiesc prin tine

stiu cind ti-e rau, si cind ti-e bine...

Si , VAi, de vrei s-auzi, se poate,

cum tremur si cum pling in zori...

cind TU, Maicuta mea cea buna

Te-ai hotarit...sa ma omori...

E o poezie care imi apartina si pe care am scris-o cu gindul ca un copil e un copil din prima secunda...nu o celula...moarta pina latrei luni cind misca...Voi ce credeti...?!

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Ai absoluta dreptate, copilul e copil del aprima celula, nu e embrion. CA faza de dezvoltare, dar sufletul lui a plecat deja de la Dumnezeu si e in celula din burtica mamei.

Foarte frumoasa poezia, emotionanta.

Georgi

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    mare dreptate ai!!!

Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    din pacate nu se stie ce se intampla cu acel suflet nevinovat. Am intrebat niste preoti si s-au abtinut, nu spus ca dacat sa spuna o minciune mai bine vom vdea la Judecata de apoi

Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Eu vorbeam de faptul ca multe femei renunta la copilasii lor cu convingerea ferma ca renunta la un embrion, la ceava ce nu exista daca nu l-au simtit inca miscind...De fapt, dupa mine, ori il nasti si il stringi de git cu mina ta, ori renunti la el la o luna...e unul si acelasi lucru...Vroiam sa stiu ce credeti voi...

Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    am inteles ce-ai spus, dar pe mine ma macina gandul ce se intampla cu acel copil nenascut

Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Iti dai seama ca si pe mine, mai ales ca eu am pierdut o sarcina si a fost cel mai cumplit si mai ingrozitor si mai de cosmar lucru din viata mea...As fi preferat sa nasc de 10 ori...

Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    eu sunt impotriva avorturilor, chiar si a contraceptiei. Daca Dumnezeu a lasat viata pe pamant, atunci de ce trebuie sa decidem noi cati copii sa avem. Biserica da dezlegare doar la calendar in rest este pacat. Daca folosesti contraceptia Preotul da canon. Presupun ca nimanui nu-i convine sa stea sub canon toata viata. In rest este decizia fiecarei femei.

Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    n-a fost vina ta, Dumnezeu va tine cont de asta. E pacat daca ai pr cu sarcina si tu nu-ti dai interes s-o pastrezi

Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Da, si desi stiam ca nu voi avea voie sa ma impartasesc un an, de abia cind duhovnicul mi-a spus asta am simtit cit de ingrozitor este sa fii despartit de Dzeu, am mers acasa si am plins doua ore...Dar ce inseamna doua ore, comparativ cu o viata de om?

Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Nu stai sub canon toata viata, pentru ca Preotul apreciaza indreptarea si cainta omului, si cind vede ca te-ai rugat si ai plins destul, si ca iti dai seama ca ai gresit, iti da voie sa te impartasesti...Avem nevoie de Canon, pentru ca altfel nu ne-am indrepta, nu am reusi sa revenim din ratacirea noastra...In general, un Canon presupune multa rugaciune,si nu ar trebui sa ne sperie...dar pe unii oameni cred ca ii sperie ideea asta de Canon...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari